Leczenie naturalne: palma sabalowa

15.05.2019
Leczenie naturalne

Tym razem coś z dedykacją dla Panów! Palma sabalowa (sabałowa) to roślina, której właściwości lecznicze i prozdrowotne docenią przede wszystkim mężczyźni. Suplementy diety oraz leki z wyciągiem z owoców palmy sabalowej stosowane są jako wsparcie zarówno przy problemach z prostatą, jak i przy kłopotach z przerzedzającą się czupryną! Co warto wiedzieć o suplementacji palmą sabalową? Czy jest bezpieczna dla każdego?

Palma sabalowa

Roślina ta znana jest także pod nazwą bocznia piłkowana, Saw Palmetto lub Serenoa repens. Pochodzi ona z Ameryki, gdzie niezwykle bujnie porasta obszary Florydy, Alabamy i Teksasu. Jej niezwykłym właściwościom w kwestii leczenia zaburzeń erekcji i przerostu gruczołu krokowego zaczęto przyglądać się stosunkowo późno, bo dopiero w początkach XIX wieku, od tego czasu prowadzone są liczne badania nad wpływem zawartych w niej substancji na zdrowie człowieka. Wprawdzie nie wszyscy naukowcy potwierdzają lecznicze działanie palmy sabalowej, powszechnie uznaje się za bezpieczne stosowanie preparatów, które zawierają jej owoce.

Palma sabalowa: właściwości i zastosowanie

Najbardziej wartościową częścią palmy sabalowej są jej owoce, z których przygotowuje się ekstrakty. Owoce Serenoa repens są źródłem fitosteroli, polisacharydów, kwasów tłuszczowych, kwasu taninowego, lektyn oraz oleju tłustego. Główną właściwością palmy sabalowej jest jej działanie antyandrogenowe, dlatego stosuje się ją w dolegliwościach związanych z aktywnością 5-alfa-dihydrotestosteronu m.in. w przypadku przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn i łysienia androgenowego. Ponadto sprawdza się w leczeniu zmian trądzikowych. Wyciągi z palmy sabalowej wykorzystywane są zarówno w preparatach doustnych (leki i suplementy diety), jak również w produktach do stosowania zewnętrznego (szampony, odżywki, maski).

Palma sabalowa: na prostatę


Przerost gruczołu krokowego u mężczyzn związany jest ze wzrostem poziomu hormonu DHT (5-alfa-dihydrotestosteron) we krwi. Hormon ten powstaje z testosteronu w wyniku aktywności enzymu 5-alfa-reduktazy. Niektóre badania dowodzą, że wyciąg z boczni piłkowanej wpływa na zmniejszenie aktywności tego enzymu! Odpowiedzialne za to działanie są fitosterole (beta-sitosterol, stigmosterol, kampesterol, cykloartenol), które wraz z triglicerydami tworzą frakcję lipidowo-sterolową. Fitosterole po pierwsze ograniczają wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym oraz wpływają na zmniejszenie jego produkcji przez wątrobę. Jest to ważne ze względu na fakt, że z cholesterolu wytwarzany jest testosteron! Po drugie niektóre fitosterole ze względu na zbliżoną budowę chemiczną do testosteronu są w stanie blokować enzym 5-alfa-reduktazy. Palma sabalowa znajduje zastosowanie nie tylko w łagodzeniu objawów przerostu gruczołu krokowego, ale i w profilaktyce chorób prostaty, ponadto zalecana jest w terapii innych dolegliwości układu moczowego np. zapalenia jąder lub ich niedoczynności. Wiele wskazuje, że wyciąg z Saw Palmetto może być pomocny przy problemach z erekcją.

Palma sabalowa: na łysienie androgenowe


Łysienie androgenowe to problem, który dotyka przede wszystkim mężczyzn, jednak z powodu nadmiernej utraty włosów wynikającej z podwyższonego poziomu DHT we krwi cierpią także kobiety. U mężczyzn łysienie androgenowe objawia się utratą włosów na czubku głowy, a także u nasady czoła (zakola) i pojawia się zwykle po 40. roku życia. U kobiet ten typ łysienia pojawia się w okresie pomenopauzalnym. Hormon DHT przyczynia się do miniaturyzacji mieszków włosowych, co oznacza skrócenie czasu życia włosa. W leczeniu, a także w profilaktyce łysienia androgenowego korzysta się z dokładnie tej samej właściwości palmy sabalowej, co w przypadku problemów z prostatą, czyli jej zdolności do hamowania aktywności 5-alfa-reduktazy.

Palma sabalowa z apteki

Leki z wyciągiem z palmy sabalowej stosowane w leczeniu objawów przerostu prostaty dostępne są w aptekach bez recepty, są to: Prostamol Uno oraz Sterko. Produkty te wskazane są w początkowej fazie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Leczenie zwykle trwa około 6 miesięcy, za skuteczną dawkę terapeutyczną uznaje się 800-1200mg wyciągu z palmy sabalowej na dobę, choć w niektórych przypadkach lekarz może ją zwiększyć nawet do 2g na dobę. Zaletą leków z wyciągiem z Serenoa repens jest to, że w odróżnieniu od syntetycznych inhibitorów 5-alfa-reduktazy nie mają negatywnego wpływu na sprawność seksualną, dodatkowo nie zaburzają wyników badania stężenia swoistego antygenu PSA. Oprócz produktów leczniczych z ekstraktem z owoców boczni piłkowanej w aptekach znaleźć można całkiem pokaźną ofertę suplementów diety. Są to zarówno preparaty jednoskładnikowe np. Swanson Saw Palmetto 540mg, Herbaya Palma sabalowa Zdrowa prostata, jak również preparaty złożone np. MultiProsti, Olimp Prostatan, Prostalong Complex, Prostata Apteo, Prostatobon, Prostyron Advanced, Now Foods Adam, Hairvity Men, Kerabione Booster. Skuteczność doustnej suplementacji wymierzonej przeciw wypadaniu włosów można zwiększyć, stosując kosmetyki z ekstraktem z Saw Palmetto np. Hairgen Szampon, Hairgen Spray, Biotebal Men Serum przeciw wypadaniu włosów. Palma sabalowa sprawdzi się także w pielęgnacji skóry trądzikowej, godne polecenia są np. Ducray Keracnyl PP Krem kojący przeciw niedoskonałościom skóry oraz Ducray Keracnyl żel do twarzy i ciała.

Palma sabalowa: przeciwwskazania i ostrzeżenia

Pod żadnym pozorem preparatów z bocznią piłkowaną nie mogą stosować kobiety w ciąży, istnieje bowiem duże ryzyko rozwoju nieodwracalnych uszkodzeń płodu, może również dojść do poronienia. Palmy sabalowej powinny unikać również kobiety karmiące piersią oraz kobiety stosujące antykoncepcję doustną. Warto także wiedzieć, że palma sabalowa może wpływać na zmniejszenie krzepliwości krwi (np. pojawiać się mogą samoistne krwawienia, obfite miesiączki, siniaki krwotoczne), z tego względu należy zaprzestać stosowania preparatów z palmą sabalową dwa tygodnie przed zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym. Trzeba się przygotować również na to, że podczas kuracji mogą pojawić się nudności (zwłaszcza na początku), zawroty i bóle głowy, biegunki lub wymioty.

Palma sabalowa to kolejny dowód, że leczenie naturalnymi składnikami może być równie skuteczne, co syntetycznymi lekami. Warto także zapamiętać, że choć preparaty z Serenoa repens uważane są za typowo męskie, w niektórych przypadkach będą pomocne również u kobiet. Jeśli więc widzisz u siebie początki łysienia androgenowego, niezależnie od płci rozpocznij suplementację palmą sabalową oraz wprowadź ten wyjątkowy składnik do swojej codziennej pielęgnacji!

Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Rekomendowane produkty
PROSTAMOL UNO x 30 kapsułek

PROSTAMOL UNO x 30 kapsułek

42,98 zł
OLIMP Prostatan x 60 kaps.

OLIMP Prostatan x 60 kaps.

50,65 zł
PROSTAMOL UNO x 60 kapsułek

PROSTAMOL UNO x 60 kapsułek

85,91 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel