Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leki bez recepty, które powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce

25.08.2023
Porady farmaceuty

W każdym domu powinna znaleźć się apteczka zawierająca podstawowe leki bez recepty i środki opatrunkowe. Często bowiem zdarzają się sytuacje wymagające szybkiego podania leku np. przeciwbólowego lub zatamowania krwawienia i zabezpieczenia rany. Dzięki dobrze zaopatrzonej domowej apteczce możliwe jest natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy. Co powinno się w niej znaleźć?

Spis treści:

jakie leki bez recepty w apteczce

Jakie leki bez recepty powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce?

Domowa apteczka powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego domu. Zaleca się wygospodarować na nią miejsce w szafce w pomieszczeniu, gdzie jest sucho, a temperatura nie jest za wysoka i utrzymywana jest na stałym poziomie. Leki, opatrunki i inne preparaty należy przechowywać w zamykanym, plastikowym pojemniku. Bardzo ważne jest to, aby apteczkę umieścić w takim miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci. Wszystkie leki OTC należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką! Co powinno się znaleźć w domowej apteczce?

Jeśli chodzi o produkty lecznicze, po które sięga się najczęściej, to z pewnością są to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. To ich nie może zabraknąć w domowej apteczce. Warto mieć opakowanie zarówno leku z paracetamolem (np. Apap), jak i z ibuprofenem. Jeśli w domu są dzieci, niezbędne będą leki przeciwbólowe w postaci syropu lub czopków, a dla dorosłych w postaci tabletek. Osoby zmagające się z bólami stawowymi i kostnymi mogą także zaopatrzyć się w leki z deksketoprofenem. Przydatne będą również leki do stosowania miejscowego na ból, obrzęki i urazy z diklofenakiem (np. Voltaren Max) oraz leki na stłuczenia i krwiaki z octanowinianem glinu lub arniką.

Zwykle w częstym użyciu są też preparaty na objawy grypy i przeziębienia. W apteczce trzeba mieć więc zestaw ratunkowy zawierający leki na przeziębienie, leki na katar, leki na ból gardła (np. Cholinex) i syrop na kaszel. Leki bez recepty z tych kategorii także należy dostosować do wieku domowników. Dla starszych będą to tabletki, kapsułki i pastylki do ssania, a dla młodszych syropy i zawiesiny. Polecane są też krople do nosa i aerozol do gardła. W przypadku kataru doskonale sprawdzi się woda morska w sprayu, zestaw do irygacji nosa i zatok oraz preparaty do inhalacji (np. sól fizjologiczna).

Jeśli w domu mieszkają alergicy, trzeba mieć leki na alergię w różnych postaciach, w tym tabletki doustne, krople do oczu i do nosa, maści i żele przeciwświądowe. Warto też kupić tabletki musujące z wapnem i kwercetyną. Preparatem o uniwersalnym zastosowaniu nie tylko w przypadku skórnych reakcji alergicznych, ale także oparzeń i ukąszeń owadów będzie taki produkt jak np. Fenistil żel. Działa on przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo i łagodząco.

Domowa apteczka bardzo często wykorzystywana jest w przypadku ran i urazów, dlatego muszą się w niej znaleźć środki opatrunkowe – zaleca się kupić kompresy jałowe w różnych rozmiarach, gazę, plastry opatrunkowe i włókniniowe, bandaże, a także opakowanie rękawiczek ochronnych i plastry na pęcherze. Nie można zapomnieć o preparatach do dezynfekcji z oktenidyną. Dobrym rozwiązaniem jest opatrunek w sprayu. Przydatne będą też leki bez recepty wskazane w przypadku różnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Leki na niestrawność, wzdęcia i zgagę, a także leki na biegunkę. Do kompletu warto dokupić probiotyki i elektrolity, które są bardzo pomocne w przypadku problemów jelitowych.

Zaleca się, aby domowa apteczka zawierała leki OTC wskazane do stosowania w najczęstszych infekcjach, dolegliwościach i urazach, oznacza to, że zestaw medykamentów musi być dość rozbudowany. Warto jednak pamiętać, że w obecnych czasach dostęp do leków jest bardzo dobry, dlatego nie należy robić dużych zapasów. Ważne, aby ilość danego leku wystarczyła przynajmniej na kilka podań, w razie potrzeby lepiej dokupić nowe opakowanie w aptece. Leki nie mają nieograniczonego terminu ważności, więc szkoda wydawać pieniądze na duże opakowania, skoro spora część z nich nie zostanie wykorzystana.

Jakie są zasady bezpiecznego stosowania leków bez recepty?

Należy pamiętać, że leki bez recepty mogą zaszkodzić, jeśli stosowane są w niewłaściwy sposób. Aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania leków, należy przede wszystkim zapoznać się z ulotką. Znajdują się tam informacje dotyczące m.in. dawkowania, przeciwwskazań, potencjalnych interakcji i działań niepożądanych. Leki OTC mogą mieć różne postaci i dawki, nie wszystkie będą odpowiednie dla dzieci, kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią, a także osób starszych i osób chorych, np. na choroby serca, nerek i wątroby, więc takich informacji również należy szukać w ulotce. Niezwykle ważne jest to, aby stosować się do zaleceń odnośnie do czasu stosowania leku, np. leki przeciwbólowe bez konsultacji z lekarzem można stosować maksymalnie 3-5 dni.

Bezpieczeństwo stosowania leków to także zwracanie uwagi na daty przydatności do użycia. Domowa apteczka powinna być regularnie przeglądana, a wszystkie przeterminowane leki powinny być utylizowane. Od razu warto przypomnieć, że starych leków nie można po prostu wyrzucić do kosza, trzeba je zanieść do wskazanej apteki, która przyjmuje przeterminowane lekarstwa. Trzeba też zwracać uwagę na to, że niektóre leki takie jak krople do oczu, syropy lub maści mają określony czas przydatności do użycia po pierwszym otwarciu. Czasem jest to kilka miesięcy lub tygodni, czasem zaledwie kilkanaście dni. Aby móc kontrolować termin, do kiedy dany lek można stosować, zaleca się zapisać na opakowaniu datę jego otwarcia.

Leki OTC, a pierwsza pomoc – w jakich sytuacjach tego typu środki mogą się przydać?

Pierwsza pomoc w drobnych urazach i skaleczeniach, a także w przypadku najczęstszych objawów związanych z infekcjami lub dolegliwościami ze strony żołądka i jelit wcale nie wymaga pilnej wizyty u lekarza. Wystarczy do tego dobrze zaopatrzona domowa apteczka. Niestety takich sytuacji, w których leki są potrzebne „na już”, jest wiele. Leki OTC z paracetamolem lub ibuprofenem szybko złagodzą ból głowy, ból zęba lub bóle miesiączkowe, a także pomogą zbić gorączkę.

Leki na alergię i żele przeciwświądowe to konieczność w życiu zdiagnozowanego alergika, ale trzeba pamiętać, że niespodziewana reakcja alergiczna może wystąpić u każdego, pierwsza pomoc w takich sytuacjach to właśnie leki przeciwhistaminowe. Bardzo częstą sytuacją są też drobne urazy, stłuczenia, rany, skaleczenia i otarcia. Zestaw do opatrywania ran jest więc niezbędnikiem w każdym domu. Zatrucia pokarmowe lub przejedzenie to kolejne dość powszechne dolegliwości, przy których pierwsza pomoc nie wymaga zwykle konsultacji lekarskiej.

Bez problemu można wskazać, jakie leki bez recepty powinny się znaleźć w domowej apteczce. Należy przede wszystkim zgromadzić zapas tych preparatów, które są szczególnie często używane przez domowników. Domowa apteczka to jednak nie tylko leki OTC i środki opatrunkowe, to także leki przyjmowane na stałe. Zwykle zaleca się mieć w domu miesięczną rezerwę takich produktów. Ponadto dobrze mieć na wyposażeniu termometr – może to być prosty termometr bezrtęciowy lub nowocześniejszy termometr bezdotykowy. Przydatny może okazać się także dobry nebulizator i ciśnieniomierz.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane produkty

pixel