Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leki i suplementy diety na suchość pochwy

07.06.2022
Dolegliwości i choroby
Leki i suplementy diety na suchość pochwy

Suchość pochwy to dolegliwość, którą łączy się z wahaniami poziomu estrogenów w kobiecym organizmie. U niektórych kobiet przypadłość ta może nasilać się przed okresem, w czasie ciąży oraz po porodzie, jednak to okres menopauzy okazuje się najbardziej dokuczliwy. Jakie leki na suchość pochwy wybrać? Czy lek na suchość pochwy bez recepty wystarczy, by zażegnać problem?

Suchość pochwy objawy

Suchość pochwy wprowadza poważny dyskomfort w życie kobiety, a dolegliwość ta nie odnosi się wyłącznie do odczuć fizycznych, ale także ma wpływ na kobiecą psychikę. Problem suchości pochwy dotyczy wielu kobiet, w różnych okresach życia np. suchość pochwy w ciąży, podczas karmienia piersią, przed okresem, w czasie menopauzy.

Suchość pochwy objawy jej towarzyszące to: świąd, pieczenie, nawracające stany zapalne. Zanik śluzu w pochwie lub jego niewystarczająca produkcja prowadzi do unikania zbliżeń intymnych – seks dla kobiet borykających się z suchością pochwy jest nieprzyjemny i bolesny.

Okresowe występowanie suchości pochwy może być powodowane m.in. przyjmowaniem niektórych leków obniżających poziom estrogenów oraz w tracie leczenia onkologicznego. Suchość pochwy może występować na tle nerwowym oraz dokuczać kobietom palącym papierosy.

Co na suchość pochwy?

Leczenie suchości pochwy jest możliwe i wielu przypadkach przynosi dobre rezultaty. Jednak tabletki na suchość pochwy lub jakikolwiek inny lek na suchość pochwy bez recepty, może zostać zastosowany pod warunkiem, że pacjentka wie, jakie jest podłoże dolegliwości i czy jest to chwilowy dyskomfort, czy już choroba przewlekła.

Leki na suchość pochwy można nabyć w aptece bez recepty. Wiele preparatów – zwłaszcza globulki na suchość pochwy, to często wybierany i łatwo dostępny środek łagodzący objawy np. Mucovagin globulki, Florakcid HA, Vagisan Cremolum. Stosowanie globulek przyśpiesza gojenie się błony śluzowej pochwy i pomaga złagodzić dolegliwości związane z przesuszeniem śluzówki pochwy.

Maść na suchość pochwy i kremy dopochwowe to także dobry wybór w leczeniu suchości pochwy. Jednak ich sposób użycia jest nieco bardziej kłopotliwy niż podanie globulek. Żele dopochwowe stosowane w leczeniu suchości pochwy dostępne są w formie specjalnych aplikatorów, które ułatwiają użycie preparatu np. Neovaginal uni żel dopochwowy.

Leki na suchość pochwy, nawilżenie pochwy preparaty

Przewlekła suchość pochwy prowadzi do atrofii pochwy, czyli do zanikowego zapalenia błony śluzowej pochwy. Schorzenie to wpływa nie tylko na pogorszenie samopoczucia uroginekologicznego, intymnego kobiet, ale ma także duży wpływ na ich zdrowie psychiczne.

Podłoże atrofii to niedobór estrogenów, dlatego leczenie tego schorzenia nie powinno odbywać się bez konsultacji ginekologicznej. Leki na suchość pochwy, które może zaproponować specjalista to: krem lub maść na suchość pochwy zawierające estrogeny, a także globulki na suchość pochwy – globulki estrogenowe, rozpuszczające się w pochwie pod wpływem temperatury ciała. Leki zawierające hormony wydawane są z przepisu lekarza.

Popularną metodą leczenia suchości pochwy jest także doustna terapia hormonalna łączona ze stosowaniem globulek lub żeli z wysoką zawartością drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane produkty

pixel