Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Leki w samolocie - lekarstwa w bagażu podręcznym i rejestrowanym

02.09.2022
Porady farmaceuty

Osoby chorujące przewlekle i przyjmujące stale różne leki, wyjeżdżając na wakacje, muszą mieć przy sobie zestaw medykamentów. Poza tym podczas dłuższego urlopu warto mieć pod ręką leki ogólnodostępne np. na ból głowy, biegunkę lub przeziębienie. Jak wygląda kwestia przewożenia lekarstw w samolocie? Czy są jakieś ograniczenia dotyczące substancji leczniczych lub ilości poszczególnych preparatów?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak przewozić leki w samolocie?
  • Dlaczego warto zabierać do samolotu oryginalne opakowania leków?
  • Jakie ilości leków można przewozić w samolocie?

Leki w samolocie

Czy można przewozić leki w samolocie?

Tak, można przewozić leki w samolocie, jednak pod pewnymi warunkami. Nie można po prostu wsadzić do walizki zawartości całej domowej apteczki, taka „wolna amerykanka” nie przyjdzie podczas kontroli, może ponadto być źródłem problemów. Przewożone leki w samolocie muszą być odpowiednio zapakowane. Istotną kwestią jest to, aby były one w oryginalnych opakowaniach.

Jeśli chodzi o leki na receptę, dodatkowo trzeba mieć dokument potwierdzający konieczność ich stosowania. Potrzebne jest zaświadczenie lekarskie z wypisaną nazwą leku i zalecanym dawkowaniem (również w języku angielskim), warto mieć przy sobie także receptę na dany lek. Wprawdzie nie zawsze jest to tak dokładnie weryfikowane, jednak lepiej być przygotowanym na wypadek bardzo szczegółowej kontroli. Brak odpowiednich dokumentów i dowodu oryginalności leku może być podstawą do tego, że pracownik kontroli bezpieczeństwa zatrzyma przewożone medykamenty niezależnie od tego, czy będą to leki na receptę, czy też leki ogólnodostępne.

Zaleca się, aby przewozić właściwie zapakowane leki w bagażu podręcznym. Przed rozpoczęciem kontroli należy poinformować pracownika o tym, że w bagażu znajdują się substancje lecznicze, co przyspieszy całą procedurę. Czy można przewozić leki w bagażu rejestrowanym? Tak, jest to również możliwe, jednak ze względu na ryzyko potencjalnej utraty bagażu, warto niezbędne lekarstwa mieć w kabinie. Ponadto w luku bagażowym panują bardzo niskie temperatury, które niekoniecznie są wskazane dla wszystkich preparatów.

Trzeba pamiętać też, że każdy kraj ma własne regulacje dotyczące substancji leczniczych, w niektórych krajach pewne leki uznawane są za nielegalne, np. opioidy (m.in. tramadol, kodeina) lub popularna pseudoefedryna, którą zawierają dostępne w Polsce bez recepty leki na zatoki i leki na przeziębienie. Próba ich wwiezienia może skończyć się wysoką grzywną, a nawet więzieniem! Przed wylotem należy więc sprawdzić takie informacje na stronach MSZ lub odpowiedniej ambasady. Dodatkowo osoby przyjmujące leki psychotropowe lub odurzające muszą mieć zezwolenie na ich przewóz i wywóz, które wydawane jest przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Jak przewozić leki w samolocie?

Jak już zostało wspomniane, należy umieścić leki w bagażu podręcznym, tak zaleca się przewozić wszystkie lekarstwa w samolocie. Oznacza to, że do walizki lub plecaka, który będziemy mieć przy sobie, trzeba włożyć leki na receptę, leki ogólnodostępne m.in. syrop na kaszel, krople do oczu, leki na alergie, leki na przeziębienie, leki na zatoki, leki na katar, leki na uspokojenie, a także płyny do dezynfekcji, roztwór soli fizjologicznej oraz płyn do soczewek. Wszystkie leki na receptę powinny być w ilości wystarczającej na czas trwania podróży i pobytu w danym miejscu, na pokład samolotu nie należy wnosić dużych zapasów medykamentów. Jeśli chodzi o pozostałe leki, to podczas zakupów warto wybierać preparaty w mniejszych opakowaniach, w ofercie ma je każda apteka internetowa.

Lekarstwa w samolocie powinny być odpowiednio spakowane. W jednej kosmetyczce, najlepiej przezroczystej, należy umieścić leki w oryginalnych opakowaniach, ułatwi to kontrolę na lotnisku. Należy pamiętać, że wszystkie leki na receptę i leki ogólnodostępne w formie płynów (m.in. syrop na kaszel, płyn do soczewek) powinny być w butelkach o pojemności nie większej niż 100ml. Dodatkowo butelki należy umieścić razem w plastikowej, przezroczystej, zamykanej kosmetyczce o wymiarach: 20cm x 20cm i pojemności łącznej do 1l. Jeśli oryginalna butelka leku przekracza 100ml lub łączna ilość płynów przekracza 1l, niezbędne jest zaświadczenie lekarskie o konieczności zastosowania leku podczas podróży. Co z lekami, które trzeba przechowywać w lodówce jak np. insulina? Takie preparaty należy umieścić w specjalnej torebce termoizolacyjnej lub w pojemniku styropianowym. Zwykle nie ma możliwości włożenia takich leków do lodówki na pokładzie samolotu.

Jak przewozić sprzęt medyczny w samolocie?

W samolocie można również przewozić sprzęt medyczny, m.in. glukometry, inhalatory, nebulizatory, termometry, strzykawki, igły w osłonce. Można je umieścić w bagażu podręcznym, jednak podobnie jak w przypadku leków potrzebne jest stosowne zaświadczenie lekarskie. Większe gabarytowo sprzęty, w tym również wózek inwalidzki należy przewozić w luku bagażowym. Warto jednak wiedzieć, że każda linia lotnicza może mieć własne zasady przewożenia sprzętu medycznego, dlatego lepiej dowiedzieć się bezpośrednio u źródła, zwłaszcza jeśli ma być przewożony np. defibrylator AED lub zasobnik z tlenem.

Powyższej zostały opisane ogólne zasady, każdy przewoźnik może mieć dodatkowe regulacje, dlatego należy zawsze sprawdzić przed wylotem dokładne wytyczne dotyczące tego, jak przewozić sprzęt medyczny i leki w samolocie. Ponadto należy sprawdzić, czy do kraju, do którego lecimy, przyjmowane przez nas leki można bez problemu wwozić.

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane produkty

pixel