Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Libido u kobiet - czym jest i od czego zależy jego poziom?

21.10.2022
Porady farmaceuty

Popęd seksualny, czyli libido u kobiet jest cechą indywidualną. Wpływ na niego ma wiele przeróżnych kwestii – psychologicznych i neurobiologicznych, jednak to hormony grają pierwsze skrzypce. I to one decydują o tym, że w trakcie cyklu menstruacyjnego kobiece libido raz rośnie, a raz spada. Jednocześnie na spadek popędu mogą mieć wpływ również inne czynniki. Czy można coś zrobić, aby utrzymać wysokie libido?

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest libido?
  • Dlaczego libido u kobiet może spadać?
  • W jaki sposób wpłynąć na poziom kobiecego libido?

libido u kobiet

Spis treści:

Co to jest libido?

Termin libido definiowany jest jako popęd płciowy, pociąg seksualny, pożądanie. Kobiece libido jest cechą indywidualną, na którą wpływa wiele czynników. Charakterystyczne jest to, że popęd nie jest stały, zmienia się w cyklu dobowym i miesięcznym, w dodatku inny jest za młodu, inny w wieku dojrzałym, a jeszcze inny w okresie menopauzy (w tym czasie u wielu kobiet może nastąpić całkowity brak popędu seksualnego). Ta zmienność libido związana jest z tym, że w największym stopniu jest ono warunkowane przez aktywność żeńskich hormonów płciowych, głównie estradiolu. Łatwo można zaobserwować, że w pierwszej fazie jajeczkowania rośnie ochota na seks, natomiast spada po owulacji. Całkiem naturalne są również zaburzenia libido u kobiet w okresie ciąży i połogu.

Od czego zależy poziom kobiecego libido?

Poziom libido u kobiet warunkowany jest nie tylko przez gospodarkę hormonalną, ale również przez czynniki neurobiologiczne (aktywność neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina), psychologiczne i społeczne. Kobiece libido zależne jest między innymi od ogólnego stanu emocjonalnego i ogólnego stanu zdrowia, stylu życia, diety, poczucia bezpieczeństwa i stabilności, zaangażowania uczuciowego, akceptacji własnego ciała i swojej seksualności, doświadczeń życiowych, szczególnie związanych z intymnością i seksem, a także typu osobowości, systemu wartości oraz wychowania.

Jakie są przyczyny spadku libido u kobiet?

Okresowy spadek libido u kobiet jest całkowicie normalny, jednak oprócz aktywności hormonów na obniżenie poziomu popędu seksualnego mogą wpływać inne czynniki, w tym choroby, np. depresja, nadciśnienie, anemia, cukrzyca, choroby tarczycy, otyłość, zaburzenia hormonalne, przeziębienie, osłabienie organizmu, przyjmowanie leków, np. antydepresantów, leków obniżających ciśnienie, a także antykoncepcji hormonalnej. Niskie libido może być spowodowane długotrwałą ekspozycją na stres, przemęczeniem, złym samopoczuciem, bezsennością oraz różnego rodzaju traumami, ponadto niepewnością sytuacji materialnej, niepowodzeniami seksualnymi, obniżoną samooceną, kryzysem w związku, zdradami, wypaleniem uczuć.

Nie bez znaczenia są złe nawyki żywieniowe, dieta bogata w cukry proste i tłuszcze nasycone, brak ruchu oraz używki (alkohol, papierosy, narkotyki). Jak łatwo zauważyć, powodów, dla których poziom libido może się obniżać, jest wiele, w dodatku są bardzo zróżnicowane – czasem bardzo poważne, czasem dość prozaiczne. Część z nich można bez większych problemów wyeliminować, niektóre jednak mogą wymagać specjalistycznego leczenia, w tym psychoterapii.

Jak zwiększyć poziom kobiecego libido?

Kobiece libido jest indywidualną kwestią, niektóre kobiety z natury odczuwają większy popęd płciowy, inne mniejszy, to zupełnie normalne. Nie ma więc jasnych kryteriów, które identyfikowałyby niskie lub wysokie libido. To, czy popęd seksualny faktycznie jest obniżony, kobieta może stwierdzić wyłącznie na podstawie własnych subiektywnych odczuć związanych ze sferą seksualną. Dodatkowo ze względu na szerokie spektrum czynników mogących obniżać popęd płciowy nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, jak podnieść libido!

Początkowo warto przyjrzeć się swojej diecie, aktywności i trybowi życia, jeśli tam może leżeć przyczyna niskiego libido, trzeba zadbać o poprawę jakości żywienia, zwiększenie aktywności i wprowadzenie zdrowych nawyków, w tym znajdywanie czasu na relaks, odpoczynek i sen. Można również wprowadzić do diety naturalne afrodyzjaki – figi, banany, awokado, szparagi, truskawki, orzechy, gorzką czekoladę, gałkę muszkatołową, goździki, imbir. Jeśli libido u kobiety spada w efekcie problemów w związku, warto nad nim popracować, np. szczerze porozmawiać z partnerem o swoich uczuciach i potrzebach lub umówić się na spotkanie z seksuologiem. Problemy z samoakceptacją i niskim poczuciem własnej wartości wymagają natomiast psychoterapii. Specjalistyczna pomoc konieczna jest również w przypadku traum i różnego rodzaju obciążeń emocjonalnych.

Jak podnieść libido za pomocą środków farmakologicznych? Od razu trzeba powiedzieć, że w aptece szybciej rozwiązanie swoich problemów znajdzie mężczyzna. Liczba dostępnych środków na libido i potencję dla mężczyzn rośnie niemalże z dnia na dzień. Jeśli chodzi o tabletki na potencję dla kobiet, takiego wyboru po prostu nie ma! U kobiet w okresie okołomenopauzalnym pomocna może okazać się tzw. hormonalna terapia zastępcza. Można również rozważyć stosowanie preparatów z DHEA, a także suplementów z ekstraktami ziołowymi, np. z żeń-szeniem, korzeniem maca, liściem Damiana, miłorzębem japońskim, szafranem i ashwagandhą. Oprócz środków doustnych doraźną pomocą mogą być żele intymne. Przede wszystkim zwiększają one nawilżenie miejsc intymnych, przez co poprawiają komfort podczas stosunku. Dodatkowo na rynku można znaleźć żele intymne o ciekawych smakach lub o działaniu chłodzącym i mrowiącym, dzięki czemu zwiększają one doznania seksualne.

Kiedy niskie libido powinno być powodem do niepokoju?

Czy spadek libido u kobiet jest powodem do niepokoju? A może dopiero całkowity brak popędu seksualnego jest sygnałem do interwencji? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest kwestią indywidualną. Tylko kobieta obserwując u siebie zmiany w aspekcie potrzeb seksualnych, może stwierdzić, czy dzieje się coś złego. Z pewnością nad wizytą u specjalisty warto pomyśleć, gdy poziom libido jest obniżony przez dłuższy czas (dłużej niż pół roku) lub w sytuacji całkowitej utraty popędu, którą tłumaczy się nie tylko jako brak ochoty na współżycie, ale i brak jakiegokolwiek zainteresowania seksem i intymnością (oznacza to, że taka osoba m.in. nie masturbuje się, nie fantazjuje, nie ma snów erotycznych).

Jeśli spadek libido wywołuje u Ciebie dyskomfort, poszukaj w swoim życiu czynników, które mogłyby obniżać Twój popęd seksualny. Może to być przemęczenie i stres związany z pracą, niezdrowa dieta lub nadmiar używek, w takiej sytuacji kilka modyfikacji codziennych nawyków szybko przywróci ochotę na seks. Jeśli jednak przyczyny tkwią gdzie indziej, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż niskie libido może być objawem choroby lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
pixel