Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Liść laurowy i jego wspaniałe właściwości

30.08.2019
Leczenie naturalne
Liść laurowy i jego wspaniałe właściwości

Czy wiesz, że popularny liść bobkowy to remedium na wiele dolegliwości? Dlaczego więc wykorzystujesz go wyłącznie do przyprawiania zup, mięs i sosów? Sprawdź, jakie dobroczynne właściwości dla zdrowia wykazuje liść laurowy i zacznij stosować go w codziennym życiu!

Liść laurowy

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, w kuchniach całego świata jego liście zwane laurowymi lub bobkowymi cenione są przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny aromat, który idealnie dopełnia smaku wielu dań, a także za działanie pobudzające trawienie! Ostatnio coraz chętniej korzysta się również z prozdrowotnych właściwości wawrzynu szlachetnego! Dobroczynne działanie liści laurowych ma swoje źródło w bogactwie substancji czynnych, które się w nich kryją, czyli olejków eterycznych (geraniol, cyneol, terpeny), flawonoidów, garbników, lignanów, alkaloidów izochinolinowych, żywic, pektyn, goryczy. Nie brakuje w nich również witamin – A, B2, B3, B5, B6, C oraz kwasu foliowego, a także minerałów – wapnia, żelaza, manganu, potasu, selenu, miedzi, cynku i magnezu.

Liście laurowe – właściwości i zastosowanie

Leczniczo liście laurowe stosuje się najczęściej w postaci samodzielnie przygotowywanego naparu lub wywaru. W ziołolecznictwie laur znany jest przede wszystkim jako środek o działaniu napotnym, detoksykującym, oczyszczającym i moczopędnym. Ponadto wspiera on trawienie oraz prawidłową pracę wątroby, a także pomaga obniżać poziom cukru we krwi. Nie jest to jednak pełne spektrum jego działania! Kurację z wykorzystaniem naparu można stosować w przypadku wielu dolegliwości i chorób – zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, np. w przypadku niestrawności, bólów żołądka, zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów i kości, reumatyzmu, zatrucia, przeziębienia, zapalenia oskrzeli, chrypki, suchego kaszlu, infekcji dziąseł, łupieżu, łuszczycy, grzybicy, trądziku oraz cukrzycy! Jednakże nie można traktować kuracji liśćmi laurowymi jako zastępstwa dla leczenia konwencjonalnego, obecny stan wiedzy na razie na to nie pozwala. Nadal brak dowodów na skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania produktów z wawrzynem szlachetnym w samodzielnym leczeniu tak poważnych schorzeń jak np. cukrzyca. Liście laurowe sprawdzą się natomiast jako uzupełnienie terapii właściwej (oczywiście po konsultacji z lekarzem). W użytku zewnętrznym przetwory z liści laurowych można stosować bez większych obostrzeń!

Jak stosować napar z liści laurowych?

Należy zacząć od tego, że przepis na napar z liści laurowych jest bardzo prosty! Wystarczy 5g pokruszonych liści laurowych zalać szklanką wrzątku i ostudzić. W przypadku wywaru proces „produkcji” jest trochę dłuższy. 5g rozdrobnionych liści należy wrzucić do rondelka z zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować około 5 minut. Taki wywar trzeba jeszcze przelać do termosu, szczelnie zamknąć i odstawić na około 5 godzin. Po tym czasie przecedzić. Miksturę należy pić małymi porcjami w ciągu dnia, nie należy jej jednak stosować dłużej niż 3 dni! Kiedy pić napar lub wywar z liści laurowych? Przede wszystkim są one polecane w celu oczyszczania organizmu z toksyn, jako środek moczopędny i poprawiający trawienie (np. jako wsparcie w procesie odchudzania), przy problemach związanych z pracą wątroby, jako wsparcie dla zdrowia stawów (liście laurowe oczyszczają stawy, a także kości ze złogów) oraz łagodzenia bólów reumatycznych. Przyjmowanie naparu, wywaru lub zmielonych liści bobkowych przyczynia się do obniżenia stężenia cukru we krwi u chorych na cukrzycę typu II, dodatkowo redukuje u nich poziom tzw. złego cholesterolu i trójglicerydów. Dla osób, które chcą skorzystać z dobrodziejstw wawrzynu szlachetnego, a nie przepadają za ziołowymi naparami, polecić można suplement diety Laurosept Q73, który zawiera olejek z liści laurowych wzbogacony olejkiem z kurkumy. Taka suplementacja korzystnie wpłynie na stawy, układ kostny, nerwowy, odpornościowy, pokarmowy oraz układ krążenia.

Liście laurowe – do użytku zewnętrznego


Napar z powodzeniem można stosować w pielęgnacji skóry trądzikowej (np. do jej tonizowania) oraz w łagodzeniu wielu problemów skórnych i do przemywania ran w celu przyspieszenia procesu gojenia. Napar wykorzystany w formie płukanki do włosów (po umyciu włosy polać naparem, nie spłukiwać) lub wcierki na skórę głowy poprawia ich kondycję, wzmacnia cebulki, zmniejsza wypadanie włosów i stymuluje ich porost oraz likwiduje łupież. Ponadto z ugotowanych, ciepłych liści bobkowych przygotowuje się okłady na klatkę piersiową, które skutecznie łagodzą uciążliwy kaszel oraz objawy zapalenia oskrzeli. Z liści laurowych można przygotować również olejek (około 20g rozdrobnionych liści zalać 200ml oleju np. słonecznikowego, odstawić w ciemnym miejscu na 10 dni). Zalecany jest on do aplikacji w przypadku bólów reumatycznych i artretycznych. Można go również stosować punktowo na wypryski i stany zapalne. Kto nie lubi olejowej konsystencji, może wypróbować OSTROGOżel z liściem laurowym! Warto również wiedzieć, że wawrzyn szlachetny to nie tylko liście! Z jego świeżych, dojrzałych owoców otrzymuje się olej laurowy pełen nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, chlorofilu i olejków eterycznych! Olej ten działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, antygrzybiczo, bakteriobójczo, normalizująco i ściągająco, rekomendowany jest w pielęgnacji skóry ze skłonnością do zaskórników, trądziku i nadprodukcji sebum, a także w leczeniu wielu zmian skórnych np. egzemy, łuszczycy i grzybicy. Dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom łagodzi bóle reumatyczne i artretyczne, przynosi również ukojenie w przypadku bólów mięśniowych oraz przy zwichnięciach i skręceniach stawów!

Liście laurowe - przeciwwskazania i działania niepożądane

Ze względu na brak odpowiednich badań z produktów na bazie wawrzynu szlachetnego muszą zrezygnować kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i dzieci! Możliwość ich spożywania powinny omówić z lekarzem m.in. osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi i stosujące leki przeciwzakrzepowe (ryzyko krwawienia), osoby z cukrzycą i osoby przyjmujące preparaty redukujące poziom cukru we krwi (ryzyko hipoglikemii). Co więcej, substancje czynne znajdujące się w liściach laurowych mogą wchodzić w interakcję z lekami np. niektórymi antybiotykami. Trzeba mieć również na uwadze, że domowy napar lub wywar ma silne działanie, dlatego trzeba zachować ostrożność i stosować go z umiarem! Przedawkowanie może być toksyczne dla organizmu! Ponadto w przypadku stosowania oleju laurowego w czystej postaci na dużych powierzchniach może dojść do podrażnienia skóry!

Zarówno preparaty przygotowane z liści bobkowych, jak i olej laurowy z owoców wawrzynu szlachetnego to produkty, które można stosować w przypadku wielu dolegliwości i schorzeń. Tak więc, jeśli tylko dasz szansę liściom laurowym i pozwolisz im wyjść poza kuchnię, możesz się miło zaskoczyć!

Autor: Ewa Królicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel