Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Luteina - strażnik wzroku

04.09.2019
Dolegliwości i choroby
Luteina - strażnik wzrokuNa co dzień otoczeni jesteśmy ekranami telewizorów, komputerów i smartfonów! Agresywne bodźce wzrokowe atakują nasze gałki oczne! Dlatego też w szczególny sposób musimy dbać o nasze oczy. Jednym ze składników, które doskonale wpływają na wzrok, jest luteina. Jakie są naturalne źródła luteiny? Kiedy stosować suplementy diety z luteiną? Oto, co musisz wiedzieć na temat tego niesamowitego składnika!

Luteina – co to jest?


Najprościej mówiąc, jest to żółty barwnik naturalnie występujący w wielu roślinach. Z chemicznego punktu widzenia luteina jest nienasyconym węglowodorem polienowym, który należy do grupy ksantofili – hydroksylowych pochodnych karotenów! W organizmie ludzkim luteina pełni ważne funkcje. Przede wszystkim w największej ilości gromadzi się w soczewce oka oraz w plamce żółtej, czyli centralnej części siatkówki. Luteina wspomaga prawidłowe widzenie centralne oraz ostrość widzenia. Co więcej, stanowi ona naturalny filtr przeciwsłoneczny, pochłania promienie UVA i UVB, redukuje aż o 40-90% intensywność wysokoenergetycznego światła niebieskiego. Nie można zapominać, że luteina jest bardzo silnym antyoksydantem. Oznacza to, że neutralizuje wolne rodniki i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, tym samym przeciwdziała takimi schorzeniami jak np. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki! Choć luteinę zwykle rekomenduje się do stosowania w trosce o oczy, to oddziałuje ona także na inne narządy. Pomaga w utrzymaniu pięknej skóry, przyczynia się do poprawy jej elastyczności i nawodnienia, wpływa również na pracę gruczołów łojowych. Luteina pełni także ważną rolę w profilaktyce chorób układu krwionośnego oraz chorób nowotworowych.

Kto powinien suplementować luteinę?

Ze względu na fakt, iż organizm ludzki samodzielnie nie syntezuje luteiny, należy ją dostarczać wraz z dietą oraz dodatkowo stosując suplementy diety. Taka rekomendacja dotyczy wszystkich bez wyjątku, gdyż luteina jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania i ochrony plamki żółtej! Wyniki badań wskazują, że spożywanie dziennie 6-15mg luteiny redukuje ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) niemal o połowę! Warto mieć to na uwadze, tym bardziej, że sporo czynników wpływa na rozwój tego schorzenia – nie tylko niedobór luteiny w plamce żółtej, ale również dieta uboga w antyoksydanty, choroby układu krążenia, intensywna ekspozycja na promienie UV lub sztuczne oświetlenie, praca przy komputerze, palenie papierosów. Właśnie dlatego osoby, których dotyczą czynniki ryzyka rozwoju AMD, powinny w szczególności stosować suplementy diety z luteiną. O odpowiednią podaż luteiny w diecie powinny dbać także osoby genetycznie zagrożone zaćmą i jaskrą, a także chorzy na retinopatię cukrzycową i nadciśnieniową oraz chorzy na alergiczne zapalenie spojówek. Preparat z luteiną powinny także przyjmować osoby, które borykają się z takimi problemami, jak łzawienie, zaczerwienienie i zmęczenie oczu!

Naturalne źródła luteiny

Jednym ze sposobów na dostarczanie luteiny do organizmu jest zbilansowana diety bogata w żółte, pomarańczowe oraz zielone warzywa i owoce! Doskonałymi źródłami tego barwnika są: jarmuż, szpinak, sałata, natka pietruszki, kapusta, zielony groszek, fasolka szparagowa, brokuł, kukurydza, dynia, pomidory, pomarańcze, marchew, kiwi, maliny, nektarynki, agrest, jeżyny, awokado i czarne porzeczki. Dodatkowo bardzo dużą ilość luteiny znajdziemy w żółtku jaja kurzego! Ogromnie ważne dla właściwego przyswajania luteiny jest to, żeby warzywa i owoce jeść zawsze w towarzystwie tłuszczu (np. skropione dobrą oliwą lub innym wartościowym olejem), gdyż luteina to substancja rozpuszczalna w tłuszczach! Dzienne zalecane spożycie luteiny wynosi około 6-15mg, dostarczana ilość tego składnika w diecie szacowana jest na poziomie zaledwie 2-3mg dziennie.

Suplementy diety z luteiną

Do utrzymania optymalnego poziomu luteiny w plamce żółtej, ograniczenia uszkodzeń oksydacyjnych oraz dla poprawy ostrości widzenia konieczne jest stosowanie suplementów diety! Jednak mówiąc o luteinie, nie sposób nie wspomnieć o zeaksantynie, czyli innym żółto-pomarańczowym barwniku z rodziny karotenoidów. Zeaksantyna podobnie jak luteina kumuluje się w siatkówce oka, odgrywa także podobną rolę w organizmie, dlatego też większość preparatów zawiera kompozycję obu tych substancji. Eksperci zwracają również uwagę na odpowiednią proporcję tych składników. Idealne połączenie luteiny i zeaksantyny to 5:1, zaleca się wybierać preparaty, które zawierają 10mg luteiny i 2mg zeaksantyny. Na rynku dostępne są dobre preparaty, które zawierają rekomendowaną proporcję luteiny do zeaksantyny, często wzbogacone są o dodatkowe składniki, które wspierają prawidłowe widzenie i pomagają dbać o zdrowie narządu wzroku – kwasy Omega-3, wyciąg z borówki, cynk, selen, miedź oraz witaminy – A, C i E. Wśród preparatów polecanych przez farmaceutów należy wymienić m.in.: OLIMP Luteina Max Complex, Bioretinof luteina z zeaksantyną, Lutezan Omega 3, Lutezan Premium, Nutrof Total z witaminą D3, Opticol Total, Resvega, Solgar Strażnicy wzroku.

Dieta bogata w zielone, żółte i pomarańczowe warzywa i owoce oraz preparat z odpowiednią ilością luteiny (najlepiej z całym kompleksem antyoksydantów i kwasów Omega-3) to najprostszy sposób, aby zadbać o prawidłowe widzenie oraz przeciwdziałać zwyrodnieniu plamki żółtej! Wybór suplementów diety z luteiną w aptekach jest bardzo duży, każdy może znaleźć produkt odpowiedni dla siebie zarówno pod względem składu, jak i ceny!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel