Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Magia działania witaminy K2

25.01.2015
Dolegliwości i choroby

Witamina K2 - wybawca przed osteoporozą i miażdżycą, czy tylko nowa moda podstawiona nam pod nos przez koncerny farmaceutyczne? Przyjrzyjmy się dokładnie, w jaki sposób działa ta witamina i czy istnieją wiarygodne badania potwierdzające jej dobroczynny wpływ na układ kostny i krwionośny.

Rodzaje witamin K

Zanim zaczniemy zażywać witaminę K pamiętajmy, że są jej aż trzy rodzaje: K1, K2, K3. Nas najbardziej interesuje grupa witamin K2 - menachinony. Różnią się w swoim obrębie budową wiązań chemicznych, co ma wpływ na ich biodostępność. Określa się ją symbolami MK4-MK7. Za najlepiej przyswajalną uznaje się witaminę K2 MK7, gdyż jest bardzo dobrze wchłanialna, naturalna, ma długi okres półtrwania ok. 72 godzin. Dzięki temu można przyjmować ją w niższej dawce i raz dziennie. Dla porównania witamina K2 MK4 charakteryzuje się trudną wchłanialnością. Aby uzyskać zadowalający efekt należałoby przyjmować ją w dużo większej dawce i to kilka razy dziennie.

Magia działania witaminy K2

Witamina K2 jest cennym ogniwem niezbędnym do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu kostnego i krwionośnego. Dzieje się tak, gdyż witamina K2 aktywuje tzw. białka MGP, aby mogły wychwytywać wapń z krwi, a kolejnie przy pomocy osteokalcyny wapń może zostać  wbudowany bezpośrednio do kości.

Czy białka MGP muszą być aktywne, aby wapń trafiał do kości? Tak, tak właśnie o to chodzi. Wapń trafia do kości tylko gdy białka są aktywne. W przeciwnym razie wapń kumuluje się w naczyniach krwionośnych powodując stopniowe usztywnianie ich ścianek. To w konsekwencji doprowadza do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i innych chorób związanych z układem krwionośnym.

W licznych badaniach potwierdzono że suplementacja witaminy K2 w sposób znaczący obniża poziom nieaktywnych białek i powoduje wzrost poziomu białek aktywnych. Dzięki takiemu działaniu witaminy K2 zapobiega się utracie wytrzymałości kości np. u kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Recepta wydaje się więc prosta: aby uniknąć złamań kości wynikających ze znacznego niedoboru wapnia w kościach (osteoporozy) należy suplementować nie tylko sam wapń w połączeniu z witaminą D3 ale przyjmować należy również witaminę K2.

Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że taką skuteczność osiąga się stosując witaminę K2 w dawce 100 mcg. Niestety jak dotąd nie ustalono konkretnej dawki jaką można przyjąć na dobę, ale sugeruje się, że powinna wahać się między 45 a 120 mcg.

Najnowsze badania przeprowadzone w latach 1990-2000 w Holandii ukazały również, że witamina K2 podawana pacjentom w wieku 55-70 lat już po 6-tygodniach spowodowała u 37% z nich nie tylko zahamowanie odkładania się wapnia w naczyniach krwionośnych ale również spowodowała wyraźną redukcję płytki miażdżycowej. Dzięki temu w grupie badanych osób ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca spadło aż o 50%.

Skąd czerpać witaminę K2?

Witaminy z grupy K2 produkowane są przez bakterie flory jelitowej. W ciągu doby powstaje jej ok. 1-1,5mg. Powinno więc nam zależeć na tym, aby spożywać dużo produktów zawierających bakterie probiotyczne. Do takich produktów zaliczyć można oczywiście: kefir, jogurty, kiszoną kapustę. Najwięcej witamin z grupy K2 zawiera japońska potrawa zwana natto, sporządzona z przefermentowanych nasion soi.

Witamina K2 z apteki

W dobrych aptekach można kupić preparat firmy SWANSON Witamina K2 zawierający 100mcg witaminy K2 w postaci MK-7 ze sfermentowanej soi - natto lub ten sam preparat w dawce 50mcg. Jest to więc naturalna postać witaminy K2 o bardzo dobrej wchłanialności, dzięki czemu wystarczy przyjmować tylko 1 kapsułkę dziennie. Podobnym preparatem jest Witamina K2 Solgar 100mcg.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2015

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel