Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Mięśniaki macicy. Skąd się biorą i jak się je leczy?

25.11.2022

Mięśniaki macicy to bardzo często występujące, typowo kobiece schorzenie. To łagodne guzy, które mogą negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie, ale także powodować problemy z zajściem w ciążę i jej donoszeniem. Na szczęście, w dzisiejszych czasach dysponujemy skutecznymi metodami radzenia sobie z tym problemem, wśród których usunięcie mięśniaków w Krakowie nie jest jedynym rozwiązaniem. Sprawdźmy, skąd biorą się mięśniaki macicy, jakie objawy dają i jakie są dostępne możliwości walki z tym problemem!

Czym są mięśniaki macicy? Dlaczego powstają?

Mięśniaki to łagodne guzy zlokalizowane w obrębie macicy. Tworzą się z mięśni gładkich w sytuacji, kiedy dochodzi do niekontrolowanego i szybkiego namnażania się komórek. W efekcie, powstają zmiany składające się z zespołów mięśniaków lub pojedynczych mięśniaków. Mięśniaki macicy mogą mieć różne rozmiary i lokalizację. Niekiedy są w stanie osiągać spore rozmiary – ich wielkość może bowiem wahać się od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów średnicy. Ze względu na swoje położenie i rozmiary, mogą zmieniać kształt i wielkość macicy oraz powodować różne dolegliwości.

Mięśniaki macicy mogą dawać różne objawy. Kobiety najczęściej zauważają u siebie krwawienie międzymiesiączkowe, uczucie bólu i dyskomfortu w podbrzuszu, a także trudności z zajściem w ciążę lub problemy z jej donoszeniem. Niekiedy obecność mięśniaków pozostaje długo niewykryta, gdyż nie dają żadnych niepokojących symptomów, które mogłyby skłaniać kobietę do wizyty u lekarza.

Mięśniaki macicy są bardzo często pojawiającą się kobiecą przypadłością – według statystyk, cierpi na nie ok. 20% kobiet w wieku rozrodczym. Na ich występowanie szczególnie narażone są kobiety rasy czarnej – w ich populacji mięśniaki występują u ok. 50-80% kobiet. Przyczyny występowania mięśniaków macicy nie są do końca poznane. Według specjalistów, wywołują je czynniki genetyczne, hormonalne, a także środowiskowe.

Leczenie mięśniaków macicy. Czy usunięcie mięśniaków w Krakowie jest jedyną metodą?

Istnieje kilka metod leczenia mięśniaków macicy. Wybór konkretnej z nich zależy od sytuacji zdrowotnej pacjentki, a także jej planów w zakresie posiadania potomstwa. W kobiet, które nie odczuwają żadnych negatywnych objawów związanych z mięśniakami i nie planują ciąży, najczęściej zaleca się obserwację. Zupełnie inaczej traktowane są natomiast pacjentki, które cierpią na nieprzyjemne dolegliwości spowodowane przez mięśniaki lub mają trudności z zajściem w ciążę. W ich przypadku wdrażane jest leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, w zależności od potrzeb.

Leczenie farmakologiczne mięśniaków ma za zadanie wyeliminowanie krwawień międzymiesiączkowych oraz usunięcie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z mięśniakami. W przypadku, kiedy metoda ta okaże się nieskuteczna lub niewystarczająca, pacjentce najczęściej proponuje się chirurgiczne usunięcie mięśniaków w Krakowie wykonywane przez specjalistę z zakresu chirurgii. Usuwanie mięśniaków może zostać przeprowadzone za pomocą różnych metod, które lekarz dobiera na miarę potrzeb i oczekiwań pacjentki.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel