Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Misja: pielęgnacja skóry niemowlęcia

22.10.2015
Pielęgnacja

Kiedy już szczęśliwie urodziłaś dziecko, starasz się zapewnić mu jak najlepszą opiekę i właściwą pielęgnację. Skóra dzidziusia jest szczególnie delikatna i wymaga starannego dobrania kosmetyków, dlatego warto wiedzieć, po które z nich sięgać, aby nie narazić maluszka na dyskomfort. Podczas wybierania produktów, nie zapominaj o kilku istotnych faktach dotyczących pielęgnacji.

Budowa skóry niemowlęcia

Skóra to zespół komórek, które chronią ciało człowieka przed różnymi zagrożeniami. Skóra w pełni dojrzewa dopiero około 6. roku życia. Na czym więc polegają podstawowe różnice pomiędzy skórą dzidziusia a skórą dojrzałą? Skóra w obu przypadkach ma pięciowarstwową budowę, jednak skóra dziecka jest cieńsza, a komórki nie przylegają do siebie tak ściśle jak w skórze dorosłego człowieka. Komórki produkujące pigment ? melaninę ? nie wytwarzają go w takim tempie, jak melanocyty dojrzałe. Gruczoły potowe i łojowe również wykazują niższą aktywność, a dodatkowo skóra niemowlęcia ma inny, bardziej zasadowy odczyn pH.

Wymagania skóry maluszka

Specyfika skóry niemowlęcia sprawia, że jej pielęgnacja musi być starannie przemyślana. Skóra maluszka nie stanowi tak dobrej bariery przed bakteriami, wirusami i szkodliwymi substancjami jak skóra dorosłych. Skóra niemowlęcia nie może być wystawiana na słońce bez odpowiedniej ochrony, ponieważ produkcja melaniny jest niewystarczająca. Stosunkowo cienka warstwa skóry, dość luźno ułożone komórki oraz duża powierzchnia ciała (w stosunku do masy) sprawiają, że skóra podatna jest na przesuszenie i podrażnienia.

Kąpielowe ABC

O pielęgnacji skóry dziecka myślisz z przerażeniem? Gorączkowo zastanawiasz się, który produkt wybrać? Najważniejsze jest to, abyś wybierała produkty, które nie będą zaburzać naturalnego odczynu pH skóry Twojego maluszka oraz jej podrażniać. Najlepsze do pielęgnacji skóry dziecka będą specjalne produkty, np. z serii MomMe lub Mustela Bebe. Pamiętaj, aby dzidziusia nie myć zbyt często (zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia) oraz aby zapewnić mu podczas kąpieli właściwy komfort. Woda powinna mieć optymalną temperaturę (33-34 stopnie). Natychmiast po kąpieli otul dziecko ręcznikiem. Nadmiar wody i kosmetyków osłabia naturalną barierę ochronną skóry, dlatego dokładne oczyszczanie pupy podczas każdej zmiany pieluszki sprawia, że nie musisz kąpać dzidziusia każdego dnia. Do mycia okolic pieluszkowych używaj dostępnych na rynku chusteczek do pielęgnacji firmy Nivea, Mustela lub Johnson?s, Pampers. Chusteczki stanowią ułatwienie dla każdej mamy, a jednocześnie zapewniają komfort dziecku.

Mięciutka skóra

Kiedy skóra jest już oczyszczona, trzeba zadbać o to, by była gładka i miękka. Aby skóra nie była szorstka, należy włączyć do pielęgnacji środki nawilżająco-odżywcze, które pomogą odbudować ochronny płaszcz wodno-lipidowy naruszony kąpielą lub czynnikami zewnętrznymi?. MomMe oferuje wiele produktów, w tym Delikatne mleczko pielęgnacyjne i Aksamitną oliwkę pielęgnacyjną, które zapewnią głębokie nawilżenie i ochronę skóry dzięki naturalnym, hipoalergicznym składnikom. Skóra dziecka jest bardziej narażona na warunki atmosferyczne, dlatego korzystaj z bogatej oferty produktów ochronnych, co pozwoli uniknąć zaczerwienień oraz przesuszenia skóry.

Mamo, piecze! Zaczerwieniona pupa i co dalej?

Niestety nawet odpowiednio dobrane ubranko i codzienna pielęgnacja może nie wystarczyć, aby utrzymać skórę maluszka w dobrej kondycji. Sięgnij wtedy po specjalne produkty zawierające substancje łagodzące podrażnienia, takie jak bisabolol, D-pantenol czy betaina. Całą linię produktów dostosowanych do szczególnych wymagań skóry niemowlęcej oferuje firma MomMe. Złota zasada pielęgnacji skóry maluszka to: ?mniej znaczy więcej?! Pamiętaj więc, aby wybierać kosmetyki bazujące na naturalnych, hipoalergicznych składnikach, bez konserwantów, parabenów oraz substancji zapachowych, które mogą spowodować świąd czy zaczerwienienia.

Nieodpowiednia pielęgnacja a zmiany skórne

Niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenie naturalnej warstwy ochronnej skóry i podrażnienia spowodowane przez ubranko mogą doprowadzić do chorób skóry. Ich źródłem zwykle jest alergia kontaktowa. Jeśli po usunięciu alergenu nadal utrzymują się zmiany skórne, skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej dyskomfort u malucha wywołują: atopowe zapalenie skóry, odparzenia i potówki. Jednak nie tylko pielęgnacja może być powodem niepokojących reakcji skórnych, często bowiem zmiany te są objawem alergii pokarmowych.

Skóra dzidziusia wymaga specjalnej pielęgnacji, ale starannie dobrane kosmetyki i akcesoria pozwolą Ci utrzymać dobrą kondycję skóry maluszka. Nieco czasu i wysiłku sprawi, że ze zdrowej i miękkiej skóry będziesz cieszyć się Ty i Twoje dziecko. Pamiętaj o tym, aby w doborze środków do pielęgnacji kierować się rozsądkiem, a na pewno uda Ci się osiągnąć cel: niepodrażnioną, zdrową skórę.

Autor: Ewa Krulicka

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel