Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Na czym polega urografia?

21.11.2023

Urografia należy do badań obrazowych. Służy do oceny nerek i dróg moczowych. Wykorzystywana jest przede wszystkim w ocenie nieprawidłowości w obrębie dróg odprowadzających mocz z nerek. Sprawdź, na czym polega urografia i czy może być przeprowadzona u każdego.

Urografia – co to za badanie?

Urografia należy do badań radiologicznych. Jej celem jest uwidocznienie nerek i dróg moczowych. Badanie polega na wykonaniu zdjęć radiologicznych jamy brzusznej w określonych odstępach czasu od podania środka cieniującego. 

Rozpoczyna się ono od zrobienia pacjentowi zwykłego zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, jeszcze przed podaniem kontrastu. Następnie badanemu zakładany jest wenflon, którym podaje się środek cieniujący. Podczas lub tuż po jego wstrzyknięciu pacjent odczuć może rozchodzące się po ciele ciepło oraz metaliczny posmak. Objawy te same mijają po chwili. Po 7 minutach od podania kontrastu wykonywane jest kolejne zdjęcie radiologiczne, a w 14 i 21 minucie następne dwa. 

Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz zaleca wykonanie dodatkowych zdjęć po kilkudziesięciu minutach. Może również zlecić zrobienie zdjęcia radiologicznego po opróżnieniu pęcherza moczowego, aby ocenić poziom jego zalegania w pęcherzu. 

Po urografii pacjent z powodzeniem wraca do codziennych obowiązków. Wymagane jest wyłącznie pozostanie jeszcze przez ok. 30 min w szpitalu na zdjęcie wkłucia i obserwację na wypadek ewentualnego złego samopoczucia w związku z użyciem środków cieniujących.  

Kiedy przeprowadza się urografię?

Urografia zlecana jest, aby ocenić prawidłowości funkcjonowania dróg moczowych. Główne wskazanie do tego badania stanowi podejrzenie zarówno wrodzonych, jak i nabytych nieprawidłowości w strukturach odprowadzających mocz z nerek, jakimi są: pęcherz, moczowody oraz układ kielichowo-miedniczkowy. 

Pacjent może zostać skierowany na urografię, jeśli obserwuje się u niego takie objawy jak m.in. trudności w oddawaniu moczu, ból i pieczenie w czasie mikcji, ból podbrzusza, oddawanie zbyt małej ilości lub zaleganie moczu w organizmie. Urografia wykorzystywana jest w diagnostyce poszerzenia lub zwężenia dróg moczowych, urazów okolic narządów moczowych oraz złogów w drogach moczowych. 

Przeciwwskazania do wykonania urografii

Mimo że urografia jest przydatnym badaniem, to nie zawsze może być przeprowadzona. Wśród przeciwwskazań do jej wykonania eksperci wymieniają przede wszystkim:

  • niewydolność nerek z bezmoczem spowodowana czynnikami nerkowymi albo przednerkowymi;
  • nadwrażliwość lub alergia na środek cieniujący;
  • ciąża (z uwagi na negatywny wpływ promieniowania na rozwijający się płód);
  • zbyt wysokie stężenie mocznika; 
  • podwyższony poziom kreatyniny.

Dlatego też przed urografią pacjent kierowany jest na badania laboratoryjne z krwi, na podstawie których określa się czynność nerek. W przypadku niewydolności tego narządu nie tylko ograniczone są możliwości zakontrastowania układu moczowego, lecz także może dojść do pogorszenia czynność nerek (tzw. nefropatia pokontrastowa). Zakontrastowanie dróg moczowych pozwala określić ich położenie, kształt, rozmiar, przebieg, ewentualne zmiany drożności i obecność nieprawidłowych tworów w ich świetle.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane produkty

pixel