Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Najskuteczniejsze metody usuwania blizn

08.07.2019
Pielęgnacja
Blizna to defekt estetyczny, który jest trudny do zamaskowania, nieskuteczne okazują się być także domowe metody usuwania blizn. Konieczna jest pomoc eksperta z zakresu medycyny estetycznej. O tym, jakie są najskuteczniejsze zabiegi usuwania blizn porozmawiamy z ekspertem kosmetologiem kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Pauliną Nowak.

- Blizna to specyficzny rodzaj zmian skórnych. Nie powstają na skutek błędów pielęgnacyjnych, nie są konsekwencją procesów starzenia się skóry. I mogą pojawić się u każdego z nas – bez względu na wiek.

Blizny to stosunkowo częste zmiany skórne, stanowiące pozostałość po przerwaniu ciągłości skóry. Charakter blizn – ich głębokość, rozległość oraz ich charakter strukturalny wynikają z rodzaju i siły bodźca uszkadzającego. Niekiedy blizny stanowią problem jedynie natury estetycznej, często jednak wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu, tworząc np. zrosty ograniczające ruchomość kończyny. Wielu pacjentów decyduje się zatem na usunięcie blizn, a osiągnąć można to metodami chirurgii, medycyny estetycznej oraz dermatologii. Metody te są obecnie bardzo skuteczne, umożliwiając pozbycie się blizn o rozmaitym charakterze. Warto mieć jednak na uwadze, że najłatwiej jest podjąć działania profilaktyczne, które po urazie wspomogą gojenie się rany i zapobiegną powstaniu najbardziej problematycznej blizny, czyli blizny przerostowej. 

- Skąd się biorą blizny przerostowe?

Blizny przerostowe to zmiany skórne powstałe na skutek przerwania ciągłości skóry, które powstać mogą od kilku miesięcy do nawet kilku lat od momentu powstania urazu. A urazem tym może być zabieg operacyjny, infekcja opryszczkowa skóry, oparzenia termiczne lub chemiczne, owrzodzenia. Blizna przerostowa może powstać po cesarskim cięciu. Na skutek nieprawidłowego gojenia się rany dochodzi do powstania zmiany wystającej ponad powierzchnię skóry, zaczerwienionej i grubej. 

- Czy każdy głębszy uraz skóry musi prowadzić do powstania takiej nieestetycznej zmiany?

Aby zapobiec powstawaniu blizny przerostowej, warto jest na etapie gojenia się blizny stosować maści na blizny lub specjalne plastry silikonowe, a także stosować lasery biostymulujące. 

- A jeśli blizna już się pojawi?

Coraz częściej odchodzi się od ingerencji chirurgicznej polegającej na wycięciu blizny – wtedy bowiem zmiany przerostowe mają tendencje do odnawiania się. Lepiej jest wykorzystać laseroterapię – laser frakcyjny Er:yag prowadzi do kontrolowanego uszkodzenia tkanki bliznowatej i jej przebudowy. Dodatkowo można stosować peelingi chemiczne czy ostrzykiwanie blizn osoczem bogatopłytkowym a niekiedy sterydami.

- U kobiet bardzo często pojawia się blizna po cesarce. Teoretycznie powinna się ona wygoić tak, aby była mało widoczna. Jednak w praktyce bardzo często blizna ta zyskuje mało estetyczny wygląd. Czy można trwale usunąć tę pamiątkę po urodzeniu dziecka?

Oczywiście, że tak. Należy jednak liczyć się z dłuższą terapią. Na pewno nie wystarczy jedna wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, ale już wykonanie serii zabiegów przynosi spektakularne efekty. Zabiegi na bliznę po cesarce obejmują m. in. laser ablacyjny oraz karboksyterapię. Podczas zabiegu laseroterapii blizna poddawana jest działaniu setek mikrowiązek, które generują efekt kontrolowanego uszkodzenia skóry. Efektowi odparowania i koagulacji tkanki bliznowatej towarzyszy pobudzenie procesów regeneracyjnych. A to prowadzi do zaawansowanego remodelingu skóry i spłacenia oraz rozjaśnienia blizny. Podobny efekt końcowy zabiegu uzyskamy dzięki karboksyterapii, jednak wówczas impulsem do przebudowy struktury skóry jest ostrzykiwanie blizny dwutlenkiem węgla. Śródskórne wprowadzenie gazu pobudza krążenie krwi, stymulując dotlenienie i odżywienie tkanki bliznowatej oraz syntezę włókien kolagenowych. Znacząco przyspiesza to rewitalizację skóry i redukuje widoczność blizny.

- Powiedzmy jeszcze parę słów o bliznach zanikowych. One także są bardzo częste – i to nawet u dzieci czy młodzieży.

Blizny zanikowe najczęściej są konsekwencją zmian trądzikowych lub ospy. W miejscu powstania tych zmian dochodzi na etapie gojenia do niewystarczającej syntezy kolagenu. Terapia tego typu blizn ukierunkowana jest przede wszystkim na pobudzenie syntezy kolagenu na drodze  laseroterapii z wykorzystaniem lasera frakcyjnego ablacyjego. Na usunięcie blizn potrądzikowych można także stosować zabiegi mezoterapii mikroigłowej oraz osocza bogatopłytkowego i mezoterapii igłowej, podczas której wykonywane są nakłucia blizn i wprowadzenie związków stymulujących syntezę kolagenu; także samo wykonanie mikroiniekcji stymuluje przebudowę skóry i zwiększoną produkcję włókien kolagenowych. Odchodzi się natomiast od stosowania dermabrazji . Wspomniane metody leczenia wymagają oczywiście czasu i wykonania serii co najmniej kilku zabiegów, co ostatecznie pozwoli znacząco zmniejszyć widoczność blizny lub pozbyć się jej całkowicie.

Artykuł powstał we współpracy z: https://neonia.com.pl/

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel