Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Niedobór magnezu - przykry skutek kawoholizmu

17.04.2014
Dolegliwości i choroby

Do czego jest nam potrzebny magnez?

Magnez to jeden z kluczowych pierwiastków naszego organizmu - a dlaczego, już zaraz wyjaśnię. Wpływając na poziom wapnia w ustroju, odgrywa istotną rolę w procesie skurczu serca i pozostałych mięśni. Aktywuje szereg szlaków enzymatycznych, między innymi produkcję kwasów nukleinowych, czyli DNA, oraz nośnika energetycznego ATP, niezbędnego do metabolizmu komórek. Poza tym hamuje tworzenie kamieni w układzie moczowym, zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej. Jak zatem widać, odpowiedni poziom magnezu jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego układu w organizmie.

Jaki związek z niedoborem magnezu ma sympatia do kawy?

Kawa, mimo szeregu pozytywnych działań na nasze zdolności poznawcze i ogólną aktywność, niestety ma też swoje złe strony. Każdy miłośnik tego napoju przyzna rację, że kawa silnie pobudza diurezę. Wzmagając filtrację kłębuszkową i zwiększając produkcję moczu, jednocześnie nasila utratę magnezu przez nerki. Im więcej tego pierwiastka w moczu, tym mniej go we krwi, a w związku z tym gorsza dostępność dla komórek.

Jak rozpoznać u siebie niedobór magnezu?

Objawy kliniczne niedoboru magnezu są często na tyle nietypowe, że potrafimy je sobie świetnie tłumaczyć zmęczeniem i stresem, zrzucając to na karb codziennego życia. Najbardziej charakterystyczna jest nadwrażliwość nerwowo-mięśniowa, objawiająca się drżeniem mięśniowym czy skurczami mięśniowymi. Zwykle zauważalne bywa drżenie powiek bądź mięśni podudzi. Poza tym powszechne bywają skargi na obniżone łaknienie, nudności, ogólne osłabienie, zawroty głowy. Większa drażliwość, stałe uczucie podenerwowania, niepokoju oraz kołatania serca należą klasycznej manifestacji hipomagnezemii. Czasami rozwijają się poważne zmiany psychiczne, jak depresja, stany lękowe czy nawet splątanie. Żadnego z tych objawów nie należy bagatelizować, bowiem niedobór magnezu postępując, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, począwszy od ciężkich zaburzeń rytmu serca do zatrzymania krążenia włącznie.

W jaki sposób wyrównać niedobór magnezu w organizmie?

Prawidłowe stężenie magnezu w ustroju waha się od 0,65- 1,25 mmol/l i tych wartości powinniśmy pilnować, bo nie tylko niedobór, ale również nadmiar jest szkodliwy. W terapii łagodnych hipomagnezemii zaleca się stosowanie diety bogatej w magnez, czyli spożywanie mięsa, orzechów, ryb, produktów zbożowych, zielonych warzyw, mleka oraz przetworów mlecznych. Dorosły organizm zawiera około 24 gram (1000 mmol) magnezu i dba, by ta ilość była stała, bez względu na dietę, modyfikując jego wchłanianie. Przy normalnej podaży magnezu, w jelitach resorpcji ulega 20%. Przy znacznie zmniejszonej dostawie, ustrój wchłania nawet 80% ?zjadanego? magnezu, zużywając przy tym więcej energii. Dobowe zapotrzebowanie zdrowego człowieka wynosi około 300-400 mg. Osoby pijącej co najmniej 2 filiżanki kawy dziennie, z uwagi na nasiloną eliminację tego pierwiastka z moczem, powinny poza dietą, przyjmować magnez w postaci suplementu.

Jaki magnez wchłania się najlepiej?

W ostatnim czasie na rynku farmaceutycznym pojawiło się wiele preparatów zawierających magnez, kuszących klientów różnymi właściwościami. Wiedza to podstawowa broń, która ochroni nas przed nieprawidłowym wyborem. Oto kilka przydatnych rad.                               
- W terapii niedoboru magnezu używa się chlorku bądź siarczanu magnezu, przy czym tylko ta pierwsza postać zalecana jest do uzupełniania doustnego. Pozostałe postacie, jak mleczany, cytryniany, glukoniany czy tlenki cechują się znacznie gorszym wchłanianiem z przewodu pokarmowego, zatem ich stosowanie mija się z celem.
- Witamina B6 ułatwia resorbcję tego pierwiastka, więc warto decydować się na preparaty złożone, zawierające magnez i tę witaminę.
- Tabletki musujące cechują się lepszą przyswajalnością od tabletek czy kapsułek.
- Niektóre wody mineralne charakteryzuje zwiększona ilość elektrolitów. Należy wybierać takie, w których zawartość magnezu przekracza 50 mg na litr wody. 

Autor: lek.med. Oliwia Gorgoń-Klamke

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2014

Polecane produkty

pixel