Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego przyjęta przez Sejm

12.04.2017
Aktualności

W piątek 7 kwietnia Sejm przegłosował przyjęcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, co oznacza, że „apteka dla aptekarza” najpewniej w niedługim czasie wejdzie w życie. Tuż po zakończeniu głosowania w Sejmie projekt zmian przekazano do Senatu. Pamiętajmy, że wprowadzane regulacje wpłyną nie tylko na farmaceutów, ale i na pacjentów – co zatem nas czeka? 

Założenia ustawy w skrócie 

Projekt zmian ustawy Prawo Farmaceutyczne wzbudził wiele kontrowersji wśród posłów oraz przedstawicieli branży aptecznej, choć bez wątpienia podobne rozwiązania sprawdziły się w innych krajach. Jego podstawowym założeniem jest ograniczenie liczby nowo powstających aptek w trojaki sposób: właścicielem placówki może być jedynie farmaceuta, jeden podmiot może posiadać maksymalnie 4 apteki, a dodatkowo o lokalizacji decydować będzie kryterium demograficzno-geograficzne. 

Głosy za i przeciw 

Proces procedowania projektu zmian ustawy Prawo farmaceutyczne był bardzo burzliwy, wystarczy przypomnieć, że nowelę na zmianę chwalono i próbowano odrzucić. Ostatecznie projekt został skierowany do Sejmu na kolejne czytania, a 7 kwietnia aż 236 spośród 427 posłów głosujących w sprawie przyjęcia kontrowersyjnej nowelizacji poparło wprowadzenie proponowanych zmian. Głosy za oddali niemal wszyscy członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz klubu Wolni i Solidarni. Przeciw noweli wypowiedziało się natomiast 189 posłów, swoje zastrzeżenia względem zmian w ustawie głosami przeciw wyrazili członkowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Kukiz’15, a także ośmiu posłów PiS, m.in. Jarosław Gowin i Jacek Żalek. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Po głosowaniu przekazano projekt do Senatu, który zapewne zajmie się nim w najbliższym czasie. 

Jak nowela wpłynie na los pacjenta? 

Przeciwnicy nowelizacji ostro ją krytykowali i przywoływali znane już argumenty, m.in. sugerujące znaczną podwyżkę cen oraz gorszą dostępność do leków. Tak naprawdę o tym, czy pacjenci odczują nowelizację na własnej kieszeni, dopiero się przekonamy, jednak według szacunków wnioskodawców klienci aptek nie powinni płacić za leki więcej niż do tej pory. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreśla, że nowelizacja nie będzie działać wstecz, a zatem wprowadzone wytyczne będą dotyczyć jedynie nowych placówek. Jedyną obawę może wzbudzać fakt, że Krzysztof Łanda nie będzie już brał udziału w dalszych pracach nad nowelizacją, ponieważ podał się do dymisji. Łanda od samego początku reprezentował stanowisko resortu w sprawie projektu zmian i był jego orędownikiem, podkreślał bowiem kompatybilność noweli poselskiej z dużą nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne. 

"Apteka dla aptekarza" to najważniejszy postulat poselskiego projektu zmian, który budził spore kontrowersje i kilkukrotnie był odrzucany na różnych etapach prac. Ostatecznie jednak w piątek 7 kwietnia Sejm przegłosował nowelizację i skierował ją do dalszych prac w Senacie.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel