Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Oczyszczanie skóry w domowym zaciszu, czyli jak wykonać 'parówkę' na twarz?

02.01.2017
Pielęgnacja

Jeśli Twoja wyobraźnia podsuwa Ci właśnie jakiekolwiek nieprzyzwoite pomysły, to musisz wiedzieć, że z pewnością nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością:) Parówka na twarz to po prostu rewelacyjny sposób na domowe oczyszczenie twarzy oraz na przygotowanie skóry do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na jej wykonanie jest mnóstwo sposobów, jedni preferują tradycyjne metody, inni wolą nieco nowocześniejsze rozwiązania. Sprawdź, jak pozbyć się trądziku i zaskórników, czyli jak poprawić cerę, stosując regularnie parówkę na twarz! 

Parówka na twarz, czyli właściwie co? 

Przygotowanie kąpieli parowej jest banalnie proste, a korzyści, jakie można osiągnąć – ogromne, dlaczego więc tak rzadko decydujemy się na ten zabieg? Przecież taka parówka to świetny sposób na oczyszczenie skóry, mowa tu o prawdziwym dogłębnym oczyszczeniu, a nie o powierzchownym codziennym przetarciu twarzy wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Pory skóry wystawione na działanie pary wodnej rozszerzają się, dzięki czemu łój oraz zanieczyszczenia mogą zostać usunięte, ponadto poprawia się krążenie krwi, co wpływa na dotlenienie i odżywienie skóry. Co więcej, do wody można dodać zioła, a to znacznie potęguje pozytywne działanie zabiegu. Fundując skórze taki parowy detoks, można oczekiwać spektakularnych efektów! Ponadto podczas kąpieli parowej następuje rozpulchnienie skóry, która staje się bardziej podatna na różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne takie jak peelingi lub maseczki. 

Kąpiel parowa twarzy metodą domową  

Chcesz koniecznie wypróbować działanie pary wodnej na skórę, zrób to od razu. Przygotuj garnek, miskę oraz wybrane zioła. Zagotuj w garnku wodę (około 1l), wrzuć do niej susz i odczekaj, aż się zaparzy. W międzyczasie wykonaj porządny demakijaż! Wybierz najbardziej wygodne dla siebie miejsce, postaw garnek lub przelej cały napar do miski, nachyl się na nim, zakryj głowę ręcznikiem i pozwól parze działać! Prościzna! Jeszcze tylko kilka uwag: warto odczekać chwilę, aby temperatura wody nieco się obniżyła, nie chcesz w końcu skończyć z poparzoną twarzą! Aby uniknąć podrażnień, podczas zabiegu trzeba mieć przez cały czas zamknięte oczy i usta. A po jego zakończeniu należy delikatnie osuszyć skórę miękkim ręcznikiem, nie wolno jej mocno wycierać, bo to gotowy przepis na podrażnienia! Na tym zabieg można zakończyć, trzeba jeszcze tylko przemyć skórę zimną wodą w celu zamknięcia porów. Jednak parówkę na twarz można potraktować jako wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. W zależności od preferencji lub pożądanego efektu można użyć peelingu enzymatycznego lub mechanicznego. Wiele osób chwali sobie również maseczki z glinek (zielonej, czerwonej, żółtej lub białej). 

Sauna do twarzy 

Babcine, proste sposoby są z reguły niezawodne, jednak czasem warto skorzystać ze sprzętu przeznaczonego do tego konkretnego celu, zwłaszcza gdy parówka na twarz stała się stałym elementem Twojej pielęgnacji. Na rynku dostępne są różne rodzaje saun do twarzy, jedne są bardziej tradycyjne, inne posiadają dodatkowo funkcję jonizacji. Dlaczego warto rozważyć zakup sauny? Zdecydowanie ułatwia ona przeprowadzenie zabiegu! Urządzenie posiada specjalną nasadkę na twarz, która jest wyprofilowana w taki sposób, aby cała powierzchnia twarzy miała kontakt z parą. Dodatkowo dobra sauna jak np. Sauna do twarzy FS 50 marki Beurer posiada możliwość regulacji wylotu pary. Ten konkretny model umożliwia również wykonywanie inhalacji dzięki specjalnej nasadce. W okresie jesienno-zimowym, gdy szaleje wirus grypy, szybko przyjdzie docenić siłę ziołowej inhalacji. Drugi rodzaj to sauna jonowa, najnowocześniejszym urządzeniem tego typu wśród dostępnych obecnie na rynku jest Sauna jonowa do twarzy Beurer FC 72. Podobnie jak zwykłe sauny emituje ona parę, jednak jej cząsteczki są znacznie mniejsze, przez co łatwiej wnikają w skórę. Ponadto generuje jony ujemne, które powodują wzrost nawilżenia skóry oraz wpływają na poprawę jej struktury. Kobiety stosujące zabiegi z użyciem sauny jonowej obserwują niesamowite zmiany, skóra staje się gładka, jedwabista, promieniuje zdrowym blaskiem. 

Dla kogo parówka na twarz? 

Cóż, kąpiel parowa dobra na wszystko... no prawie wszystko. Niestety posiadaczki cery naczynkowej powinny unikać tego typu zabiegów. Ciepło bowiem może pogarszać stan skóry, powodować rozszerzanie i pękanie kolejnych naczynek. Tak poza tym to zabieg polecany jest cerom normalnym, suchym, tłustym, mieszanym i dojrzałym. Przy skórze normalnej zaleca się stosować parówkę maksymalnie raz w tygodniu, przez około 5 minut, przy skórze suchej częstotliwość zabiegu powinna być rzadsza, raz na dwa tygodnie, sam czas zabiegu również warto skrócić do około 3 minut. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie parówek nie z gorącej, a z ciepłej wody lub naparu. A parówka na trądzik? Jak najbardziej! Kąpiel parowa najczęściej jest polecana posiadaczkom skóry tłustej i trądzikowej, można ją wykonywać 1-2 razy w tygodniu, przez 5-10 minut, przy czym należy się wstrzymać z zabiegiem, jeśli na twarzy są stany zapalne i niezagojone rany. Kobiety dojrzałe czas zabiegu powinny dostosowywać do typu skóry (sucha, tłusta) lub korzystać z sauny jonowej, która znacznie lepiej radzi sobie ze zmarszczkami! 

Ziołowe napary do sauny na twarz  

Spektakularne wręcz efekty można osiągnąć, dodając do przygotowywanej kąpieli parowej odpowiednie zioła. Doskonałej jakości susze ziołowe można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Oto mała ściąga, jaki susz warto zastosować do Twojego typu skóry: 

  • cera normalna: lawenda, rumianek, melisa, lipa, rozmaryn.
  • cera sucha: dziurawiec, rumianek, melisa, lipa, rumianek, koper włoski, ogórecznik, pietruszka, prawoślaz, rojnik, oczar wirginijski, chaber bławatek.
  • cera tłusta: szałwia, rozmaryn, mięta, lawenda, melisa, tymianek, nagietek, krwawnik, skrzyp, arnika, bodziszek cuchnący.
  • cera mieszana: dziurawiec, lipa.


Zioła to nie wszystko, do wody można również dodać płatki róży, olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego, ylang-ylang) bądź kawałki cytryny. 

Domowe sposoby na wągry

Rozpulchnioną pod wpływem pary skórę można chwilę „pomaltretować”, oczyszczając ją manualnie, aby pozbyć się zaskórników, jednak taki sposób jest dość bolesny, a także może powodować podrażnienie, zaczerwienie, a nawet blizny. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej maseczki, którą łatwo przygotować samemu. Składniki preparatu są dość nieoczywiste. Potrzebujemy mianowicie trochę mleka i żelatyny. Do miseczki wsypujemy niepełną łyżeczkę żelatyny oraz wlewamy łyżeczkę mleka. Aby żelatyna się rozpuściła, można włożyć miksturę na kilka sekund do mikrofali lub włożyć do naczynia z gorącą wodą. Ciepłą maseczkę nakładamy równomiernie w miejscach „zaatakowanych” przez zaskórniki i wągry. Po 10-15 minutach, gdy maseczka zaschnie, można ją z łatwością ściągnąć. W ten sposób jesteśmy w stanie dosłownie wyciągnąć zawartość zatkanych porów. 

Domowe oczyszczanie twarzy przy pomocy kąpieli parowych lub sauny na twarz może przynosić oszałamiające rezultaty. Na korzyść takich zabiegów przemawia to, że są skuteczne, proste w wykonaniu i tanie. Efekty w postaci poprawy wyglądu i kondycji skóry mogą zawrócić w głowie, jednak do parówek na twarz należy podejść z rozsądkiem. Zbyt długi czas zabiegu i za duża częstotliwość mogą spowodować trwałe rozszerzenie porów, a tego z pewnością nikt nie chce!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel