Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Olej rycynowy. Czy znasz jego 6 najpopularniejszych zastosowań?

23.06.2023
Porady farmaceuty

Olej rycynowy to tłusta, gęsta substancja o szerokim spektrum zastosowania. Jego właściwości cenione są od wieków. Jest on wykorzystywany zarówno jako środek przeczyszczający w przypadku zaparć, jak i w kosmetyce jako preparat pielęgnacyjny do skóry twarzy, paznokci, rzęs, brwi i włosów. Co robić, aby osiągnąć spektakularne efekty stosowania oleju rycynowego?

Spis treści:

olej rycynowy

Olej rycynowy a olejek rycynowy – czym się różnią?

Rośliną, z której pozyskuje się olej rycynowy, jest rącznik pospolity (Ricinus communis), a dokładniej jego nasiona. Najpierw są one tłoczone na zimno, a następnie wygotowywane w wodzie. Dzięki obróbce termicznej dezaktywowana jest rycyna, czyli trucizna znajdująca się w rączniku pospolitym. Olej rycynowy jest bardzo gęsty i tłusty, bezbarwny lub z delikatnym żółtym odcieniem. Około 90% składu oleju tworzą glicerydy kwasu rycynolowego, ponadto znajdują się w nim m.in. glicerydy kwasu stearynowego, oleinowego, linolowego i palmitynowego. Ten unikalny zestaw substancji aktywnych odpowiada za jego właściwości lecznicze (m.in. przeciwbólowe – okłady z oleju rycynowego stosuje się na bóle brzucha, stawów, mięśni, pleców i głowy) i pielęgnacyjne.

Bardzo często nazwy olej rycynowy i olejek rycynowy są stosowane zamiennie. Właściwie można je traktować jako synonimy, choć podczas zakupów warto dokładnie przyjrzeć się składowi danego produktu. Kupując olej rycynowy, zawsze dostajemy czysty olej z nasion rącznika pospolitego, natomiast zdarza się, że produkt opisany jako olejek rycynowy może mieć w składzie oprócz oleju rycynowego także kompozycję innych olejów.

Olej rycynowy na włosy

Zastosowania oleju rycynowego są niemalże nieograniczone, jednak najbardziej ukochały go sobie włosomaniaczki. Olej rycynowy na włosy potrafi zdziałać cuda, szczególnie rekomendowany jest osobom, u których włosy są przerzedzone, osłabione, zniszczone i nadmiernie wypadają. Wpływa on na wzmocnienie cebulek, ogranicza wypadanie włosów oraz pobudza ich porost. Sprawia, że włosy są zregenerowane, wygładzone, odżywione i pogrubione. Można go stosować nie tylko na włosy, polecany jest też mężczyznom do pielęgnacji zarostu.

Niestety produkt ten ma wadę, ze względu na bardzo gęstą, „tępą” konsystencję olej rycynowy na włosy niełatwo aplikować. Rozprowadza się z problemami (niezależnie, czy stosowany jest na suche, czy na mokre kosmyki), może kołtunić włosy, a jeśli nałoży się go za dużo, to ciężko go zmyć. Aby ułatwić sobie aplikację, można go mieszać z olejkami o bardziej wodnistej, lżejszej konsystencji, np. z olejkiem ze słodkich migdałów, olejem kokosowym, oliwą z oliwek lub olejem arganowym. Co ważne, olej rycynowy należy nakładać zarówno na włosy na całej ich długości, jak i na skórę głowy! Olej zaleca się pozostawić minimum na 20 minut, a najlepiej na kilka godzin (można spróbować pozostawić go nawet na całą noc, choć taka nocna olejowa maska nie sprawdza się u każdego), a następnie bardzo dokładnie zmyć. Efekty stosowania oleju rycynowego na włosy nie pojawią się po pierwszej aplikacji, trzeba go stosować regularnie przez kilka tygodni.

Olej rycynowy na rzęsy

Każda kobieta marzy o pięknych, długich rzęsach. Niestety częste malowanie ich tuszem, zabiegi przedłużania oraz zbyt intensywne pocieranie podczas demakijażu, mocno uszkadza włoski i powoduje ich wypadanie. Na szczęście regularnie stosowany olej rycynowy na rzęsy pomoże naprawić poczynione szkody! Wzmocni je i pogrubi, lekko przyciemni i zagęści. Przyśpieszy również porost rzęs. Jak nakładać olej rycynowy na rzęsy? To proste, wystarczy dokładnie umyć starą szczoteczkę z maskary, ona pozwoli na precyzyjną aplikację. Olej należy nakładać w niewielkiej ilości, zachowując ostrożność, by nie dostał się do oczu.

Olej rycynowy na brwi

Osoby, które chcą zapuścić brwi, powinny stosować przez dłuższy czas olej rycynowy. Sprawdzi się on równie dobrze jak specjalistyczne odżywki. Olej rycynowy na brwi działa podobnie jak na rzęsy i włosy, czyli zapewnia im wzmocnienie, pogrubienie, przyciemnienie i zagęszczenie. Włoski rosną szybciej i mniej wypadają. W jaki sposób aplikować olej rycynowy na brwi? Można to robić czystą szczoteczką z tuszu do rzęs lub patyczkiem do uszu. Kurację z oleju rycynowego na brwi i rzęsy należy wykonywać na noc.

Olej rycynowy na twarz

O ile do zastosowania oleju rycynowego w pielęgnacji włosów, brwi i rzęs nie trzeba specjalnie zachęcać, tak olej rycynowy na twarz nie jest czymś oczywistym. Warto jednak go wypróbować, gdyż efekty stosowania oleju rycynowego na skórę mogą zaskoczyć. Najbardziej polecany jest on dla cery trądzikowej, działa bowiem antybakteryjnie i przeciwzapalnie, pomaga zmniejszać niedoskonałości i przebarwienia oraz łagodzi podrażnienia. Świetnie nadaje się również do pielęgnacji cery dojrzałej. Zapewnia działanie antyoksydacyjne – neutralizuje wolne rodniki, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz działa przeciwzmarszczkowo, innymi słowy opóźnia proces starzenia się skóry.

Jak stosować olej rycynowy na twarz? Można go aplikować bezpośrednio na skórę, należy go jednak najpierw rozgrzać w dłoniach, wtedy łatwiej będzie się rozprowadzał. Jeśli taka forma aplikacji się nie sprawdza, można dodać kropelkę oleju rycynowego do innego olejku, serum lub kremu. Olej rycynowy jest tłusty i ciężki, więc zdecydowanie jest przeznaczony do wieczornej pielęgnacji. Warto wiedzieć, że w połączeniu z innymi olejami można go też stosować do demakijażu i oczyszczania skóry.

Olej rycynowy działa nawilżająco, zmniejszając suchość skóry i poprawiając jej kondycję. Jego właściwości nawilżające i zmiękczające są tak silne, że radzi sobie on nawet z suchą, szorstką i zrogowaciałą skórą na dłoniach, łokciach i piętach. Choć trzeba pamiętać, że w dużych ilościach olej rycynowy powoduje wysuszenie – zarówno skóry, jak i włosów, dlatego zawsze należy go stosować oszczędnie!

Olej rycynowy na zaparcia

Jak działa olej rycynowy na zaparcia? Wykazuje on działanie przeczyszczające, wspiera perystaltykę jelit, ponadto rozluźnia masy kałowe (ogranicza wchłanianie wody i soli mineralnych). Olej rycynowy na zaparcia można stosować doraźnie w przypadku sporadycznych problemów, nie nadaje się on do stosowania przy zaparciach przewlekłych. Należy zachować ostrożność podczas stosowania doustnego tego produktu, gdyż w dużych dawkach działa bardzo silnie, może powodować podrażnienie jelita grubego i szybko prowadzić do odwodnienia.

Olej rycynowy na paznokcie

Dłonie i paznokcie narażone są na kontakt z czynnikami, które prowadzą do ich wysuszenia i osłabienia, dlatego olej rycynowy na paznokcie może być dokładnie tym, czego potrzebują, aby wrócić do zdrowia. Zapewnia on działanie regenerujące i nawilżające, wzmacnia płytkę paznokciową, zwiększa jej twardość. Kilka kropel olejku zaleca się wmasowywać w skórę dłoni ze szczególnym uwzględnieniem płytki paznokcia oraz otaczających je skórek. Po aplikacji zaleca się założyć bawełniane rękawiczki, olejek najlepiej pozostawić na przynajmniej 60 minut, następnie dobrze zmyć.

Czy każdy może stosować olej rycynowy?

Jeśli chodzi o stosowanie doustne, to nie zaleca się oleju rycynowego kobietom w ciąży, matkom karmiącym piersią i dzieciom. Ponadto nie można go stosować przy niedrożności i zwężeniu jelita, zapaleniu okrężnicy, zapaleniu wyrostka robaczkowego, znacznym odwodnieniu i bólu brzucha o nieznanej etiologii. Przeciwwskazaniem jest także nadwrażliwość na olej rycynowy. Każdorazowo przed zastosowaniem oleju rycynowego w przypadku zaparć należy koniecznie zapoznać się z ulotką. Podczas stosowania oleju na skórę ważne jest obserwowanie, czy nie pojawiają się działania niepożądane lub objawy reakcji alergicznej. Niestety u osób ze skórą bardzo wrażliwą olej rycynowy może prowadzić do wysuszenia, podrażnienia, swędzenia i zaczerwienienia.

Olej rycynowy to tani sposób na poprawę wyglądu skóry i włosów. Wcierany w skórę głowy ogranicza wypadanie włosów i stymuluje ich porost. Aplikowany na skórę twarzy, zmniejsza widoczność zmarszczek i niedoskonałości. Doskonale sprawdza się jako odżywka wzmacniająca i pobudzająca wzrost rzęs i brwi. Jedna mała buteleczka z powodzeniem zastępuje kilka kosmetyków!

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel