Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Olej rycynowy na włosy - jak stosować?

27.01.2021
Pielęgnacja

Piękne, mocne i lśniące włosy jak z reklamy? Taki efekt można osiągnąć, nie wydając fortuny! Wystarczy wprowadzić do rutyny pielęgnacyjnej olej rycynowy, który wzmacnia, regeneruje i nabłyszcza. Olej rycynowy na włosy to żadna nowość, w taki sposób dbały o nie nasze babcie i prababcie. Jakie korzyści można zyskać, stosując regularnie olej rycynowy?

Olej rycynowy na włosy – korzyści

Pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego olej rycynowy (Ricinus Communis Seed Oil, Castor Oil) jest źródłem wielu substancji o działaniu odżywczym – kwasu rycynolowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6-9, białka, witaminy E. Składniki aktywne oleju rycynowego w szczególny sposób dbają o włosy, zapewniając im gruntowną regenerację, wzmacniają i zwiększają ich elastyczność, silnie nabłyszczają, sprawiają, że są miękkie i jedwabiste. Oprócz poprawy ogólnego wyglądu włosów olej rycynowy rozwiązuje wiele problemów związanych zarówno z nimi, jak i ze skórą głowy. Stosowany przy nadmiernej utracie włosów przyczynia się do ograniczenia ich wypadania oraz wpływa na przyspieszenie porostu nowych włosów. Już trzymiesięczna kuracja zapewnia wysyp „baby hair” – kwas rycynolowy przyczynia się do pobudzenia mikrokrążenia krwi skóry głowy, co przekłada się na lepsze odżywienie cebulek włosowych. Olej rycynowy wykazuje również właściwości seboregulujące, antyseptyczne, antybakteryjne oraz grzybobójcze, co stawia go w gronie faworytów pielęgnacyjnych dla osób z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów oraz z problematyczną skórą głowy – zmniejsza stany zapalne, pomaga lepiej goić się rankom, ogranicza łupież i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów nisko- i średnioporowatych (włosy wysokoporowate mogą na niego reagować przesuszeniem i puszeniem zwłaszcza na końcówkach). Na olej rycynowy muszą uważać blondynki o bardzo jasnym lub chłodnym odcieniu blondu, gdyż olej przyciemnia włosy.

Olej rycynowy na włosy – jak stosować?

Olej rycynowy można kupić w każdej aptece lub drogerii, buteleczka kosztuje zwykle kilka złotych i wystarcza na bardzo długo. Charakterystyczną cechą oleju rycynowego jest jego gęstość, która stwarza trudności z aplikacją oraz zmywaniem oleju z włosów (do mycia potrzebny jest szampon z mocniejszym detergentem np. SLS). Co jeszcze trzeba wiedzieć przed zastosowaniem oleju rycynowego? Wprawdzie można stosować go samodzielnie (po lekkim podgrzaniu), jednak zdecydowanie lepiej rozcieńczyć go innym olejem (np. migdałowy, arganowy, kokosowy). Podgrzanie lub inny olej sprawią, że gęsty i „tępy” olej rycynowy będzie się łatwiej rozprowadzał. Ważną zasadą olejowania włosów jest umiar – nie należy przesadzać z ilością olejków w ogóle, a także nie wolno nadużywać oleju rycynowego, gdyż zamiast poprawić kondycję włosów i skóry głowy, szybko je wysuszy! Olej można stosować zarówno na suche, jak i na mokre włosy, jednak na mokrych łatwiej się rozprowadzi. Dla wzmocnienia działania pielęgnacyjnego warto nałożyć „booster” – hydrolat lub żel aloesowy. Jako wzmacniacz zadziała także ciepło – małą saunę na głowie można zrobić, zakładając foliowy czepek i owijając go ciepłym ręcznikiem. Jeśli chodzi o czas pozostawienia oleju na głowie, to należy go dostosować do kondycji włosów i ich reakcji na olejowanie. Zwykle zaleca się trzymać olej przynajmniej przez 30 minut, można jednak 2-3 godziny, a nawet całą noc. Olej rycynowy można stosować 1-2 razy w tygodniu. Jak to robić?

Aplikacja na skórę głowy – polecana jest szczególnie przy problemach z przetłuszczaniem i wypadaniem włosów. Olej tak stosowany będzie pobudzał cebulki włosowe do wzrostu, regulował produkcję sebum i normalizował pH skóry. Niewielką ilością mieszanki olejowej (1-2 łyżki, zawartość oleju rycynowego około 30%) równomiernie pokryć skalp, masując go opuszkami palców.

Aplikacja na włosy na całej długości – nakładając olej na skalp, można również wmasować go we włosy na całej długości (należy użyć dodatkowo 1-2 łyżki w zależności od długości włosów).

Dodatek do innych kosmetyków – kilka kropli oleju rycynowego można dodać do gotowych kosmetyków do włosów lub do masek przygotowywanych w domu.

Olej rycynowy na rzęsy i brwi, skórę i paznokcie

Olej rycynowy można aplikować na brwi i rzęsy w formie odżywki stymulującej ich wzrost. Efekty po kilkutygodniowej kuracji są naprawdę wyjątkowe. Rzęsy i brwi stają się ciemniejsze i gęstsze, dzięki wzmocnieniu włoski nie wypadają tak bardzo i rosną szybciej. Do nakładania oleju rycynowego na rzęsy i brwi zaleca się używać spiralnej szczoteczki (np. umytej szczoteczki ze starej maskary) lub zwykłego patyczka higienicznego, aplikować go można codziennie na noc. Należy jednak zachować ostrożność i nakładać zaledwie odrobinę oleju, aby nie dopuścić do jego dostania się do oczu. Z dobroczynnych właściwość oleju rycynowego skorzysta także skóra twarzy (świetnie sprawdza się w mieszankach do mycia metodą OCM, szczególnie rekomendowany jest dla cer przetłuszczających się i mieszanych) oraz skóra dłoni i paznokcie (polecany w celu poprawy kondycji płytki po hybrydzie i do regeneracji zniszczonej skóry rąk).

Stosowanie oleju rycynowego w pielęgnacji włosów wymaga regularności i cierpliwości, na rezultaty trzeba trochę poczekać, jednak są one na tyle spektakularne, że wynagrodzą niedogodności związane z aplikacją i zmywaniem oleju. Stan i kondycja włosów widocznie się poprawią, będą one gęstsze i mocniejsze, przestaną nadmiernie wypadać i będą szybciej rosnąć. Dodatkowo włosy nie tylko będą zdrowo lśniły, ale i będą się łatwiej rozczesywać i układać.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Rekomendowane produkty
pixel