Ostropest plamisty - moc drzemiąca w naturze

05.01.2016
Porady farmaceuty

Ostropest plamisty to znana od tysięcy lat roślina, która była na co dzień wykorzystywana przez nasze babcie. Wygląda jak wielki oset i choć widok nie zachęca do skorzystania z niego to wierzcie mi moc jego owoców jest wielka.

Skąd ta moc?

Swoje właściwości ostropest zawdzięcza sylimarynie - to związek występujący w owocni i łupinie nasiennej ostropestu. Sylimaryna doskonale odtruwa wątrobę, a to przecież w niej zachodzi metabolizm wszystkich leków i ,,śmieci? trafiających do naszego organizmu.

Moc z nasion ostropestu

Wszystkim znane jest najbardziej powszechne działanie ostropestu, czyli wpływ detoksykujący na naszą wątrobę. Więcej możecie przeczytać w innym artykule “Sylimaryna - nasz sprzymierzeniec w walce z zapaleniem wątroby” poświęconym szerzej sylimarynie.

Dzisiaj przyjrzyjmy się jednak pozostałym wartościom jakie niesie ze sobą sylimaryna zawarta w ostropeście, bo są nie lada zaskoczeniem.

Najlepsze, bo najszybsze działanie upatruje się w świeżo zmielonych nasionach ostropestu. Powinno zażywać się je w stanach nadmiernego stresu, lęku, obawy przed czymś. To taka szybka doraźna pomoc.

Największym zaskoczeniem dla mnie był jednak wpływ sylimaryny na mózg. Doświadczyłam tego osobiście. Wystarczyły 3 dni przyjmowania  dobrego jakościowo ostropestu a moja koncentracja, zdolność łączenia faktów, pamięć naprawdę wskoczyła na wyższy poziom. Spokój i opanowanie - cudowne uczucie.

A to wszystko dzieje się dlatego, że sylimaryna zapobiega degeneracyjnym zmianom komórek mózgu.

Zażywanie ostropestu pomaga również w stabilizowaniu poziomu:

  • cukru w cukrzycy typu II
  • cholesterolu, co przekłada się na ograniczony rozwój miażdżycy i poprawę pracy serca.


Bardzo dobrze ostropest plamisty sprawdza się jako olej dodawany do kosmetyków.  Rozjaśnia cerę, zmniejsza zaczerwienienia i nadaje skórze jasności. To wszystko dzięki działaniu skierowanemu przeciwko wolnym rodnikom, które przyczyniają się do wywoływaniu stresu oksydacyjnego w naszych komórkach. To z kolei wiąże się bezpośrednio z przyspieszonym starzeniem się skóry.

Jak wykorzystać w pełni działanie ostropestu?

Jak już wyżej wspomniałam najlepsze działanie wykazują świeżo zmielone owoce ostropestu plamistego. Możemy je  kupić w naszej aptece: OWOC Ostropestu plamistego 50g. W sprzedaży znajdują się również nasiona, które są jednak odrobinę uboższe w składzie np. Nasiona Ostropest plamisty Produkt Bonifraterski. Zażywanie tego rodzaju substratu wymaga jednak od nas zaangażowania, uzbrojenia w młynek lub moździerz.

Dlatego też dostępny jest ostropest zmielony:  OSTROPEST PLAMISTY Mielony 50g, Ostropest Plamisty zmielony Produkt Bonifraterski 200g.

Dawkowanie: 2 razy dziennie 1 łyżeczka, popita letnią wodą. Ci, którzy nie dadzą rady spożyć ostropestu w takiej formie, mogą równie dobrze zalać go letnią wodą i poczekać 5 minut, aż lekko spęcznieje. Ważne, aby szybko spożyć otwarte opakowanie.

Zaletą produktów sypanych jest ich stosunkowo niska cena, kosztem oczywiście wygody przyjmowania.

Oczywiście istnieje alternatywa, czyli ostropest w kapsułkach. Np. SOLGAR Ostropest Plamisty, SWANSON Full Spectrum Milk Thistle. Firma Swanson wypuściła na rynek również ciekawy produkt. Jest to ekstrakt  z nasion ostropestu plamistego Swanson Milk Thistle Liquid Extract  - ciekawa propozycja dla tych, którzy nie mogą połykać lub pić zmielonych nasion. W tym aspekcie propozycję składa również Ekamedica ze swoim olejem.

Subiektywne ograniczenie odczuwam do ostropestu w tabletkach np. HUMAVIT Ostropest plamisty Na Wątrobę. Wynika to z faktu istnienia lepszych, mniej przetworzonych źródeł sylimaryny, o których wcześniej wspominałam.

Pamiętajcie więc o ostropeście plamistym. Wybierzcie najlepszą dla siebie formę spożycia i sprawdźcie efekty. Ostropest to nie tylko propozycja dla dorosłych. Z własnych obserwacji, dzięki pracy w aptece, widzę jak wspaniałe korzyści daje dzieciom nadpobudliwym oraz tym, które mają kłopoty z nauką i koncentracją. W ich przypadku zmielone nasiona ostropestu możecie podawać w ilości 1 łyżeczki na dobę wsypane do zupy na kilka minut przed podaniem lub wkręcone w jakiś pyszny jogurcik a nawet płatki z mlekiem. Ponadto możecie upiec domowy chlebek z dodatkiem takiego rarytasu.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

 

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016
Rekomendowane produkty
OWOC Ostropestu plamistego 50g

OWOC Ostropestu plamistego 50g

4,67 zł
OSTROPEST Sok 500ml

OSTROPEST Sok 500ml

32,59 zł
OSTROPEST PLAMISTY Mielony 50g

OSTROPEST PLAMISTY Mielony 50g

6,36 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel