Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pewność i bezpieczeństwo - poznaj zalety wkładki antykoncepcyjnej

02.07.2021
Pewność i bezpieczeństwo - poznaj zalety wkładki antykoncepcyjnej

Czym jest spirala antykoncepcyjna Mirena? Mirena to nowoczesna wkładka antykoncepcyjna, która zapobiega ciąży przez okres do pięciu lat po założeniu. Oferuje skuteczną, długoterminową antykoncepcję oraz może być stosowana u kobiet przed menopauzą w każdym wieku, w tym u nastolatek. 

Urządzenie przypomina kształtem literę T. Wkładane jest do macicy, gdzie uwalnia hormon lewonorgestrel. Aby zapobiec ciąży, Mirena zagęszcza śluz w szyjce macicy, co uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej lub jej zapłodnienie. Rozrzedza także wyściółkę macicy i częściowo hamuje owulację. Jeśli chodzi o najważniejsze korzyści z jej stosowania, Mirena przede wszystkim:

  • eliminuje konieczność przerywania stosunku płciowego w celu zastosowania antykoncepcji,
  • może pozostać na miejscu przez okres do pięciu lat,
  • może być usunięta w dowolnym momencie, po czym nastąpi szybki powrót do normalnej płodności,
  • może być stosowana podczas karmienia piersią - chociaż lekarz zaleci odczekanie od sześciu do ośmiu tygodni po porodzie.

Jaka jest skuteczność spirali antykoncepcyjnej?

Skuteczność antykoncepcyjna Mireny sięga nawet 99,8%. Co ważne, jej skutki dla organizmu są mniejsze niż w przypadku stosowania tabletek hormonalnych. Dzieje się tak dlatego, że zawarty w niej zbiorniczek uwalnia hormony powoli i miarowo. Równie istotne jest to, że w tym przypadku hormonów nie zażywa się doustnie, zatem skutki uboczne antykoncepcji są mniejsze. Trzeba jednak uważać w momencie wyciągania spirali, gdyż płodność wraca szybko. Jeżeli urządzenie zostanie usunięte w połowie cyklu, a kobieta odbędzie stosunek płciowy, może zajść w ciążę.

Kto nie może skorzystać ze spirali domacicznej?

Wkładka Mirena jest bezpieczną i wygodną metodą antykoncepcji, nie jest jednak odpowiednia dla wszystkich. Na liście przeciwwskazań do jej stosowania znajdują się:

  • rak piersi, rak macicy lub szyjki macicy (także w przeszłości),
  • choroby wątroby,
  • nieprawidłowości macicy
  • poważne infekcje miednicy,
  • infekcje narządów płciowych,
  • niewyjaśnione krwawienia z pochwy.

Lekarz przed założeniem musi zostać poinformowany o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym preparatach bez recepty i produktach ziołowych. Równie istotne są informacje na temat chorób, w tym o cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach serca (np. przebyty zawał), migrenie czy problemach z krzepliwością krwi.

Co poza antykoncepcją - dodatkowe korzyści ze stosowania spirali

Mirena może zmniejszyć krwawienie miesiączkowe po trzech lub więcej miesiącach stosowania. Z tego powodu lekarze ginekolodzy mogą ją przepisać kobietom, które cierpią z powodu obfitych krwawień miesiączkowych lub silnych bólów menstruacyjnych związanych z nieprawidłowym wzrostem tkanki wyściełającej macicę poza macicą (endometriozą). Dzięki temu spada też ryzyko infekcji miednicy i raka endometrium. Ze względu na te nieantykoncepcyjne korzyści spirala jest też często polecana kobietom z nieprawidłowym rozrostem błony śluzowej macicy (hiperplazja endometrium), adenomiozą, anemią i mięśniakami.

Zabieg zakładania wkładki antykoncepcyjnej

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń wewnątrzmacicznych, spiralę może założyć tylko lekarz. Mirenę zakłada się w ciągu pierwszych siedmiu dni cyklu miesiączkowego.

Zabieg trwa około pięciu minut i jest niechirurgiczny. W większości przypadków kobiety nie mają żadnych problemów po założeniu wkładki. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani nacięć, ale doświadczony lekarz zaproponuje środki przeciwbólowe lub znieczulenie miejscowe bardziej wrażliwym pacjentkom. Procedura dla wielu kobiet jest bezbolesna lub powoduje odczucia podobne do łagodnych skurczów menstruacyjnych. Po powrocie do domu można kontynuować codzienne czynności. W ciągu 4-12 tygodni od założenia spirali trzeba będzie wrócić do gabinetu, aby przeprowadzić badanie kontrolne. Kolejne badania powtarza się raz do roku.

lek. med. Blanka Malczewska - ginekolog-położnik

https://www.invimed.pl/lekarze/blanka-malczewska

Doktor Blanka Malczewska jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz stacjonarnych studiów doktoranckich. Uczestniczy w licznych konferencjach naukowych z zakresu ginekologii i położnictwa. Lekarz z zawodu i zamiłowania.
Otwarta, komunikatywna, empatyczna i zaangażowana w problemy pacjentów. Zależy jej na budowaniu relacji opartych na zaufaniu i na odpowiedzi na każde pytanie nurtujące pacjenta. Jako pasjonatka ginekologii i tematów dotyczących niepłodności, stale poszerza swoją wiedzę na ten temat.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane produkty

pixel