Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Pielęgnacja cery tłustej bez tajemnic. Poznaj najważniejsze zasady!

10.05.2023
Pielęgnacja

Cera tłusta to skóra, która brzydko się błyszczy i lepi od nadmiaru sebum, przez co wygląda nieświeżo. Zwykle ma ziemisty kolor i widocznie rozszerzone pory. Pocieszeniem dla posiadaczek i posiadaczy cery tłustej może być to, że cechuje się ona wyższą odpornością na czynniki zewnętrzne oraz to, że starzeje się wolniej! Jak prawidłowo pielęgnować skórę z nadprodukcją łoju?

Spis treści:


Cera tłusta – czym się charakteryzuje?

Cechą charakterystyczną skóry tłustej jest nadmiar sebum wynikający z nadaktywności gruczołów łojowych. Dlaczego dochodzi do zaburzenia ich pracy? Przyczyn może być wiele. Może to być związane z predyspozycjami genetycznymi, u niektórych osób taki typ cery jest po prostu rodzinny. Często zwiększone wydzielanie łoju jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi (np. nadmierną produkcją androgenów lub zmianami hormonalnymi, które zachodzą w okresie dojrzewania), a ponadto z zaburzeniami przemiany materii, niewłaściwą dietą, długotrwałym, silnym stresem lub nadmierną ekspozycją słoneczną. Do pobudzenia pracy gruczołów łojowych dochodzi również wskutek nieprawidłowej pielęgnacji, która niszczy barierę hydrolipidową oraz powoduje mikrouszkodzenia skóry.

Nadmiar sebum skutkuje nieestetycznym błyszczeniem skóry twarzy, głównie w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Nie jest to piękny blask lub pożądany glow! Cera brzydko się świeci, wygląda nieświeżo i niezdrowo, dodatkowo efekt ten potęguje jej ziemisty lub szaro-żółty koloryt. Tłusta cera ma nierówną fakturę, wyraźnie widoczne są na niej rozszerzone ujścia gruczołów łojowych oraz zaskórniki. Nadmiarowi sebum zwykle towarzyszy zwiększona skłonność do trądziku i innych niedoskonałości. Jednakże cera tłusta ma też swoje zalety. Jest grubsza niż skóra sucha, co w połączeniu z dużą ilością sebum sprawia, że jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Ponadto później się starzeje i wolniej tworzą się na niej zmarszczki, dzięki czemu dłużej wygląda młodo.

Cera tłusta – pielęgnacja krok po kroku

Aby właściwie zadbać o cerę tłustą, trzeba działać nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz! Pielęgnacja skóry tłustej powinna zacząć się od wyregulowania zaburzeń hormonalnych, jeśli to one są przyczyną problemów oraz od unikania czynników, które napędzają produkcję sebum, m.in. stresu, śmieciowego jedzenia i nadmiernej ekspozycji słonecznej. Ważną składową pielęgnacji cery tłustej jest dieta, która powinna obfitować w naturalne źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych i antyoksydantów. Niezwykle istotne jest też prawidłowe nawodnienie organizmu. Oprócz wody polecana do picia jest zielona herbata oraz ziołowe napary (np. z rumianku, czystka, szałwii).

Zanim przejdziemy do omówienia, jak pielęgnować skórę tłustą i jakie kosmetyki do cery tłustej wybierać, należy wspomnieć, które składniki najlepiej sprawdzają się dla skóry z nadmierną produkcją sebum. Pierwszy na liście jest niacynamid, który zapewnia wielokierunkowe działanie – normalizuje i reguluje aktywność gruczołów łojowych, ogranicza widoczność porów, działa przeciwzapalnie i rozjaśniająco oraz pomaga wzmocnić barierę hydrolipidową. Polecane są również kwasy AHA, BHA i PHA, które skutecznie złuszczają martwy naskórek i przyczyniają się do oczyszczenia ujść gruczołów łojowych. Tłusta cera polubi się zwłaszcza z kwasem salicylowym, który zmniejsza widoczność porów i redukuje łojotok. Składnikiem aktywnym, którego nie powinno zabraknąć w pielęgnacji tłustej skóry, są retinoidy (retinol lub retinal), które regulują proces złuszczania naskórka, zmniejszają widoczność niedoskonałości i porów oraz ograniczają produkcję łoju. Oprócz składników, które zmniejszają nadmiar sebum, potrzebne są również substancje nawilżające i łagodzące jak np. alantoina, panthenol, trehaloza i kwas hialuronowy. W celu odbudowy i wzmocnienia bariery hydrolipidowej warto stosować lipidy i ceramidy. Rekomendowana jest też witamina C, prebiotyki i peptydy.

Podstawą pielęgnacji jest utrzymanie równowagi między regulowaniem produkcji sebum i nawilżaniem! Każdą pielęgnację zaczyna się od mycia. Oczyszczanie cery tłustej wymaga rozwagi, trzeba uważać, aby nie przesuszyć skóry! Rano zaleca się stosować delikatne żele lub emulsje myjące, mogą to być kosmetyki naturalne do twarzy, np. Sylveco lub Vianek. Zawarte w nich łagodne substancje myjące usuwają z powierzchni skóry nagromadzone sebum i zanieczyszczenia. Wieczorem natomiast lepsze będzie dwuetapowe oczyszczanie, czyli umycie twarzy olejkiem, który rozpuści makijaż i filtry, a dopiero potem żelem. Codzienne mycie to jednak za mało, 1-2 razy w tygodniu potrzebna jest eksfoliacja i dogłębne oczyszczanie cery tłustej, do tego przyda się peeling kwasowy. Etap oczyszczania warto zakończyć tonizacją. Polecane są toniki o działaniu regulującym i przeciwzapalnym, np. toniki kwasowe, które dodatkowo delikatnie złuszczają.

Po oczyszczeniu i tonizacji skóra gotowa jest na dalszą pielęgnację. Na tym etapie stosuje się serum i krem, należy wybierać kosmetyki do cery tłustej o lekkich, nieobciążających formułach. Nie trzeba decydować się tylko na jedno serum, np. na dzień można aplikować serum nawilżające lub antyoksydacyjne, a na noc – serum z ceramidami, peptydami lub retinolem. Jeśli chodzi o krem, to musi on zapewniać intensywne nawadnianie i nawilżanie cery tłustej. Na dzień rekomendowane są kremy o żelowych konsystencjach, które szybko się wchłaniają i nie zostawiają na skórze lepkiego filmu, a równocześnie nadają jej matowe wykończenie. Dodatkowo codziennie obowiązkowo trzeba nakładać krem z filtrem! Na noc można wybrać troszkę bogatszą, bardziej odżywczą formułę. Skuteczne i sprawdzone kosmetyki do cery tłustej można znaleźć w ofercie takich marek jak Iwostin (linia Purritin), Dermedic (linia Normacne), Ziaja (linia Witamina C.B3 Niacynamid).

Cera tłusta – kosmetyki, których warto unikać

Zwykło się uważać, że codzienne nawilżanie cery tłustej jest zbędne. Nic bardziej mylnego, częstym błędem pielęgnacyjnym jest nadużywanie kosmetyków wysuszających i niszczących barierę hydrolipidową. Takie działanie tylko wzmaga wydzielanie sebum, gdyż skóra broni się przed wysuszeniem. Natomiast dbając o nawilżenie skóry i wzmocnienie płaszcza hydrolipidowego, można regulować pracę gruczołów łojowych i spełniać bieżące potrzeby skóry w kwestii jej nawodnienia. Nie należy się więc bać kosmetyków nawilżających, przy czym należy unikać preparatów o bogatej, tłustej konsystencji, mogą bowiem obciążać skórę tłustą (zalecane są lekkie, żelowe formuły). Należy również wyeliminować kosmetyki z silikonami i emolienty, gdyż wykazują działanie komedogenne, czyli po prostu zapychają pory oraz kosmetyki, które wysoko w składzie zawierają alkohol, to głównie on odpowiedzialny jest za nadmierne wysuszanie skóry.

Kwasy i retinoidy to składniki aktywne, dzięki którym pielęgnacja skóry tłustej działa, jednakże używane w nadmiarze mogą ją uwrażliwić i podrażnić. Zbyt agresywne oczyszczanie i złuszczanie uszkadza barierę hydrolipidową, przez co skóra jest bezbronna wobec czynników zewnętrznych. Choć była już o tym mowa, warto to powtórzyć, dobra pielęgnacja skóry tłustej polega na utrzymaniu równowagi, dlatego zalecane jest ułożenie tygodniowego planu pielęgnacyjnego w taki sposób, aby przeplatać dni ze składnikami aktywnymi i dni poświęcone na odbudowę płaszcza hydrolipidowego.

Cera tłusta jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych niż skóra sucha lub naczynkowa, nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalna! W codziennej pielęgnacji potrzebuje delikatnego oczyszczania i intensywnego nawilżania, nie można oczywiście zapominać o działaniach mających na celu normalizowanie pracy gruczołów łojowych. Świadoma i zrównoważona pielęgnacja skóry tłustej pozwoli zapomnieć o nieestetycznie świecącym się czole i rozszerzonych porach na nosie i brodzie!

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane produkty

pixel