Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Plamienie implantacyjne - czym jest, jak wygląda, ile trwa?

27.09.2022
Porady farmaceuty

Czym jest plamienie implantacyjne? Czy jest powodem do zmartwień? Nie, pojawienie się niewielkiego krwawienia około tygodnia lub dwóch po owulacji nie powinno niepokoić. Jest to bowiem sygnał, że zapłodniony zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Warto jednak wiedzieć, że nie każda ciężarna obserwuje u siebie plamienie implantacyjne, u 60% kobiet implantacja przebiega bez widocznych objawów!

Z naszego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest krwawienie implantacyjne?
  • Jak długo trwa plamienie implantacyjne?
  • Co różni plamienie implantacyjne od miesiączki?

plamienie implantacyjne

Spis treści:

Czym jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne jest objawem zapłodnienia, jest całkowicie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, choć nie występuje u każdej kobiety – zaledwie u około 30% ciężarnych. Z medycznego punktu widzenia nie jest uważane za jedną z pierwszych oznak ciąży. Niewielkie krwawienie może się pojawić podczas zagnieżdżania (implantacji) zarodka w błonie śluzowej macicy. Implantacja zarodka najczęściej jednak przebiega niezauważenie, bez żadnych symptomów.

Skąd się bierze plamienie implantacyjne? W trakcie zagnieżdżania się zarodka może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Błona śluzowa macicy w wyniku intensywnej aktywności hormonów – zwłaszcza estrogenu i progesteronu – jest mocno przekrwiona, a tym samym podatna na uszkodzenia mechaniczne. Stąd też podczas zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy może dochodzić do niewielkiego krwawienia. Choć plamienie implantacyjne jest całkiem normalne, gdy się pojawi, kobietom zaleca się unikać aktywności seksualnej, nadmiernego wysiłku i podnoszenia ciężkich rzeczy.

Jak wygląda plamienie implantacyjne?

W większości przypadków plamienie implantacyjne jest niezauważalne lub bardzo skąpe. Na bieliźnie, na wkładce higienicznej lub na papierze toaletowym kobieta może zaobserwować kilka kropelek bladoróżowej krwi. Pojawiające się plamienie może mieć też postać wydzieliny lekko podbarwionej krwią. Czasem krwawienie implantacyjne ma brązowy lub brunatny kolor. Taka barwa jest efektem niedoboru progesteronu. Co charakterystyczne, podczas krwawienia nie pojawiają się skrzepy, krew jest rzadka, rozwodniona, nie gęstnieje.

W czasie pojawiania się plamienia implantacyjnego kobieta może również odczuwać dodatkowe objawy, jednak nie mają one nic wspólnego z samym krwawieniem. Są to po prostu wczesne oznaki ciąży jak np. zmienne nastroje, obrzęk piersi, nadwrażliwość na zapachy, zawroty głowy lub poranne mdłości.

Plamienie implantacyjne nie jest powodem do niepokoju, jednakże w niektórych sytuacjach, gdy towarzyszy mu silny ból w dolnej partii brzucha, warto skonsultować się z lekarzem. Ponadto bardzo obfite plamienie implantacyjne lub krwawienie trwające długo może świadczyć o jakichś nieprawidłowościach, dlatego także trzeba zasięgnąć rady specjalisty. Intensywne krwawienie może być związane m.in. z ciążą pozamaciczną lub poronieniem.

Kiedy może pojawić się plamienie implantacyjne?

Zazwyczaj plamienie implantacyjne pojawia się po upływie około 7 dni od momentu, w którym następuje zapłodnienie. Jeśli około tygodnia po owulacji kobieta zaobserwuje krótkotrwałe krwawienie, może przypuszczać, że zarodek zagnieździł się w macicy. Czasem krwawienie implantacyjne może pojawić się trochę później – około 12 dni po owulacji, czyli wtedy, kiedy wypada termin miesiączki, dlatego też kobiety często mylą krwawienie implantacyjne z krwawieniem menstruacyjnym.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Czas trwania plamienia implantacyjnego jest różny. Zwykle trwa kilka godzin. Maksymalnie krwawienie implantacyjne utrzymuje się do 3 dni, czyli znacznie krócej niż krwawienie menstruacyjne, które średnio trwa około 5-6 dni.

Plamienie implantacyjne a okres – różnice

Główną różnicą między plamieniem implantacyjnym a miesiączką jest obfitość krwawienia. Plamienie implantacyjne jest zdecydowanie bardziej skąpe, poza tym krew jest bladoróżowa i rzadka, jako ochronę można wówczas stosować wkładkę higieniczną, zwykle nie ma nawet konieczności zakładania podpaski. Krew miesięczna jest intensywnie czerwona z widocznymi skrzepami, samo krwawienie jest też dużo bardziej obfite. Czymś, co jeszcze odróżnia miesiączkę od krwawienia implantacyjnego, jest czas trwania oraz obecność objawów dodatkowych. Miesiączce towarzyszą mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe, a także ogólne osłabienie, czego nie ma przy plamieniu implantacyjnym.

Kiedy wykonać test ciążowy, gdy wystąpiło plamienie implantacyjne?

Po zaobserwowaniu krwawienia implantacyjnego można przygotować już testy ciążowe. Pytanie, kiedy warto je wykonać, aby wynik był wiarygodny? Plamienie implantacyjne może wystąpić około 7 dni po jajeczkowaniu lub dopiero po około 12 dniach, czyli w okolicy spodziewanej miesiączki. Jeśli pojawi się po tygodniu, to zaleca się jednak wstrzymać z badaniem, gdyż na tak wczesnym etapie ciąży stężenie hormonu beta-hCG może być zbyt niskie, by test mógł je wykryć, a tym samym wynik będzie fałszywie negatywny.

Bardzo niecierpliwe panie mogą wykonać test przed terminem planowanej miesiączki, przy czym w tym celu powinny wybrać odpowiednie testy ciążowe. Producenci przekonują, że testy o bardzo wysokiej czułości są w stanie wykryć ciążę już 8-9 dni po owulacji! Mimo to zalecane jest wykonanie testu ciążowego dopiero w terminie spodziewanej miesiączki, a nawet kilka dni później. W ten sposób otrzymany wynik będzie najbardziej wiarygodny!

Gdyby krwawienie implantacyjne było bardziej charakterystyczne i występowało u każdej kobiety, niepotrzebne byłyby testy ciążowe. Prawda jest jednak taka, że plamienie pojawia się zaledwie u co trzeciej ciężarnej, w dodatku może być tak małe, że prawie niezauważalne. Może też pojawić się w czasie, gdy powinna wystąpić miesiączka, z którą często bywa mylone.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel