Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Plastikowy certyfikat covid - łatwy sposób na podróżowanie

10.02.2022
Plastikowy certyfikat covid - łatwy sposób na podróżowanie

Planujesz wyjechać poza granice kraju? W lipcu poszczególne kraje wprowadziły udogodnienia dla osób, które przyjęły szczepionkę. Dowiedz się więcej na temat tzw. paszportów covidowych, które pozwalają na swobodne przekraczanie granic państw znajdujących się na terenie do Unii Europejskiej.

Czym jest Unijny Certyfikat COVID (UCC)?

Unijny Certyfikat COVID to oficjalny dokument, który wystawiany jest w formie cyfrowej i umożliwia swobodne przemieszczanie się przez granice krajów należących do UE. Tzw. paszport wystawiony jest automatycznie zaraz po przyjęciu szczepienia i dostępny jest w dwóch  językach - języku narodowym oraz angielskim. Dokument obowiązuje we wszystkich krajach w obrębie UE.

Kto otrzymuje Unijny Certyfikat? Prawo do korzystania z paszportu posiadają następujące osoby:

  • które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19 (każde państwo indywidualnie określa, czy ważny jest dla nich certyfikat po jednej dawce szczepienia, czy dopiero po przyjęciu dwóch dawkach szczepionki). W Polsce wymagane jest pełne zaszczepienie przeciw koronawirusowi,
  • o statusie ozdrowieńcy,
  • które uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Co znajduje się na takim certyfikacie? Oprócz podstawowych danych osobowych unikalny certyfikat zawiera także identyfikator dokumentu, kod QR, datę przyjęcia szczepienia. W zależności od rodzaju wystawionego dokumentu znajdują się także: podstawowe informacje dotyczące szczepionki (nazwa szczepionki i producenta), data szczepienia, data ważności certyfikatu, informacja o miejscu, w którym przyjęto szczepionkę, informacja o uzyskaniu statusu ozdrowieńca, data uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność COVID.

W jaki sposób zdobyć certyfikat covidowy?

Każdy obywatel ma możliwość korzystania z cyfrowej wersji dokumentu na swoim urządzeniu lub w formie drukowanej. Certyfikat można zdobyć przy pomocy Internetowego Konta Pacjenta. Osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID, mogą także zdobyć certyfikat w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub w wybranym punkcie szczepień.

Aby zdobyć certyfikat covidowy, zaloguj się do swojego Internetowego Konta Pacjenta (konieczne jest potwierdzenie przez Profil Zaufany). Możesz także skorzystać z aplikacji mojeIKP lub aplikacji mObywatel. Warunkiem koniecznym jest obywatelstwo polskie oraz ważny dowód osobisty. Aby uzyskać dokument, możesz również poprosić o udostępnienie go u swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub udać się do wybranego punktu szczepień (pod warunkiem, że jest się w pełni zdrowym).

Oprócz tego istnieje możliwość zamówienia dokumentu w postaci plastikowej karty. Plastikowy certyfikat COVID w formie trwałej i poręcznej karty plastikowej z indywidualnym kodem QR można zamówić na https://www.sklep.nasz-gabinet.pl/. Istotne jest to, że ważność plakietki odnawia się wraz z przyjęciem kolejnej dawki szczepienia. Aby odczytać kod QR, musisz użyć do tego dedykowanej aplikacji, którą znajdziesz w GooglePlay albo AppleStore.

Osoby, które przyjęły szczepionkę poza granicami kraju, mogą uzyskać swój dokument u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub w punkcie szczepień przeciw COVID-19. Należy mieć jednak na uwadze, że warunkiem koniecznym do uzyskania certyfikatu jest przyjęcie szczepionek, które zostały dopuszczone do obrotu w krajach należących do UE.

Ułatwienia dla osób posiadających paszport covidowy

  • Przekraczanie granic państw na terenie całej Unii Europejskiej bez konieczności wykonywania testu przeciwko COVID-19 (każde państwo we własnym zakresie ustala zasady przekraczania granic),
  • Brak wymogu odbywania kwarantanny,
  • Brak obowiązku kwarantanny po powrocie do kraju,
  • W Polsce osoby w pełni zaszczepione nie wliczają się do limitu uczestników różnego rodzaju wydarzeń oraz wszystkich miejsc, w których nałożony został obowiązek ograniczenia liczby osób.

Okres ważności certyfikatu covidowego

Certyfikat covidowy ma określoną ważność, która zależna jest od tego, na jakiej podstawie został on przyznany.

  • W przypadku osób zaszczepionych (co najmniej jedną dawką), dokument jest ważny od 14 do 270 dnia po przyjęciu szczepionki.
  • W przypadku ozdrowieńców dokument jest ważny od 11 dnia po otrzymaniu statusu ozdrowieńca i obowiązuje on do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu PCR.
  • W przypadku osób z negatywnym wynikiem testu dokument jest ważny wyłącznie przez 48 godzin.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel