Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Płukanie zatok u dzieci i dorosłych

26.02.2019
Dolegliwości i choroby

Znasz to uczucie, gdy właściwie nie jesteś chory, a mimo to masz ciągłą potrzebę smarkania nosa? Wiele osób męczy się z takim niby-katarem w wyniku niedoleczenia nieżytu nosa i nagromadzenia wydzieliny w zatokach. Prostym i niezwykle efektywnym sposobem oczyszczania zatok z zalegającej wydzieliny są nie tylko leki na zatoki, ale również płukanie (irygacja) zatok. Zabieg ten można wykonywać samodzielnie w domu, polecany jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom!

Płukanie zatok: wskazania 

Przepłukiwanie zatok skutecznie oczyszcza nos i zatoki z zalegającej tam wydzieliny oraz z zanieczyszczeń, alergenów, bakterii i wirusów, a także nawilża śluzówkę nosa oraz przyczynia się do jej odbudowy. Irygacja zatok wskazana jest zarówno jako wsparcie w leczeniu zapalenia zatok przynosowych, nieżytu nosa (alergicznego lub infekcyjnego), jak i w profilaktyce oraz codziennej higienie nosa i zatok. Zalety zabiegu docenią szczególnie osoby, które zmagają się ze skłonnością do przesuszania się błony śluzowej nosa oraz osoby, których śluzówka wysycha na skutek oddychania nadmiernie ogrzewanym lub klimatyzowanym powietrzem. Ponadto płukanie zatok pomoże odbudować śluzówkę u osób przewlekle stosujących leki donosowe. Irygację zaleca się także robić przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi nosa i zatok, a także po ich przeprowadzeniu. Mimo że płukanie zatok jest zabiegiem bezpiecznym, nie każdy może go stosować. Przeciwwskazaniem jest między innymi: nadwrażliwość na chlorek sodu, całkowita blokada przegrody nosowej, krzywa przegroda nosowa, infekcje ucha (np. zapalenie ucha środkowego).

Czego używać do irygacji zatok? 

„Piękno” zabiegu irygacji zatok polega na tym, że jego wykonanie jest bardzo proste i nie wymaga zakupu bardzo drogiego sprzętu. Zestaw ze specjalną butelką i zapasem proszku do sporządzania roztworu to wydatek rzędu 20-30zł, a jeśli nie ma czasu na zakupy, można poradzić sobie wyłącznie przy pomocy rzeczy, które znajdziemy w domu. A czego właściwie potrzeba? Po pierwsze: narzędzia. Najprostszym sprzętem do płukania zatok jest zwykła półlitrowa butelka z „dzióbkiem” lub gruszka do nosa, bardziej doświadczeni amatorzy płukania zatok preferują zaś specjalne czajniczki, ich wadą jest jednak wyższa cena. Optymalnym wyborem wydają się dostępne w aptekach butelki przeznaczone do irygacji. Są bardzo wygodne w użyciu i wyposażone w odpowiednio wyprofilowane aplikatory. Po drugie: czym płukać zatoki? W tej kwestii nie ma właściwie zbyt dużego wyboru. Irygację wykonuje się roztworem soli! Taki roztwór można przygotować domowym sposobem, rozpuszczając w litrze przegotowanej, letniej wody jedną łyżeczkę soli. Specjaliści zalecają jednak korzystanie z gotowych saszetek zawierających chlorek sodu, z których sporządzić można roztwór izotoniczny lub roztwór hipertoniczny. Zestawy do płukania nosa i zatok zawierające butelkę (irygator) oraz kilkanaście saszetek z chlorkiem sodu dostępne są w aptekach np. Zestaw do płukania nosa i zatok ClinSin Med, Zestaw do płukania nosa i zatok Apteo, Zestaw podstawowy do płukania nosa i zatok Fixsin, Zestaw podstawowy do płukania nosa i zatok Gargarin, Zestaw do płukania nosa i zatok Irigasin, Zestaw do płukania nosa i zatok Respimer NetiFlow. Ponadto każda z firm oferuje zestawy uzupełniające. Oprócz roztworów soli niektórzy do płukania zatok stosują także wodę utlenioną (około 5 kropli wody utlenionej rozpuszczonych w 5ml soli fizjologicznej), gdyż wykazuje ona wysoką skuteczność w niszczeniu bakterii. 

Płukanie zatok: krok po kroku

Zanim przystąpisz do zabiegu, musisz przygotować się na pewien dyskomfort, dla niektórych bowiem wprowadzanie do nosa płynów może nie być najprzyjemniejszym doznaniem. Jak zatem przeprowadzić zabieg irygacji zatok? Po przygotowaniu roztworu (płyn powinien być w temperaturze ciała) należy nachylić się nad zlewem, ustawiając głowę tak, aby prawe ucho prawie dotykało ramienia. Prawidłowa pozycja jest wtedy, gdy prawy otwór nosowy skierowany jest w dół, lewy zaś w górę. Końcówkę irygatora wprowadzić do otworu nosowego maksymalnie na 1-2cm, następnie przechylić butelkę tak, aby roztwór mógł zostać wprowadzony do nosa. Podczas zabiegu należy oddychać przez usta! Roztwór powinien przepłynąć przez drogi nosowe oraz zatoki, a następnie wypłynąć drugą dziurką. Gdy płyn przypadkowo dostanie się do ust, należy natychmiast go wypluć! Całą czynność trzeba powtórzyć z drugim otworem nosowym. Po zakończeniu zabiegu głowę należy pochylić w dół i wydmuchać nos w celu usunięcia pozostałości śluzu i roztworu. Bardzo ważna uwaga: po każdym użyciu irygator trzeba umyć i osuszyć. Zabiegi płukania zatok stosowane w leczeniu zapalenia zatok lub nieżytu nosa zaleca się wykonywać dwa razy dziennie, natomiast profilaktyczne irygacje – raz dziennie. 

Płukanie zatok u dzieci

Oczyszczanie zatok to zabieg nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Jego skuteczność i bezpieczeństwo są niezaprzeczalne. Młodzież i starsze dzieci mogą samodzielnie wykonywać irygację zatok, nieco młodsze dzieci muszą mieć do tego asystę osoby dorosłej, zaś w przypadku dzieci do 4. roku życia płukanie zatok musi być przeprowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny! Do płukania zatok u dzieci zaleca się używać gruszki lub specjalnych zestawów przeznaczonych dla najmłodszych np. Zestaw do płukania nosa i zatok Fixsin Junior lub Irigasin Junior. 

Wiele osób coraz chętniej leczy się tradycyjnymi metodami. Płukanie zatok jest znane i z powodzeniem praktykowane od wieków. Jest to metoda, która przyspiesza leczenie zapalenia zatok i nieżytu nosa, jednak znajduje zastosowanie również w higienie nosa i zatok. Regularne oczyszczanie zatok z zalegającej tam wydzieliny oraz wymywanie alergenów i zanieczyszczeń przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju uciążliwych infekcji kataralnych.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel