Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Po co pacjentom baza leków?

04.12.2019
Po co pacjentom baza leków?Czym jest baza leków, w jakim celu się ją tworzy i kto korzysta z jej zasobów? Okazuje się, że ułożona kategoriami oraz według porządku alfabetycznego lista leków, którą możemy znaleźć w internecie, cieszy się duża popularnością wśród pacjentów, poszukujących wiarygodnego źródła informacji oraz tych, którzy chcą poznać rzetelne opinie o leku.

Wykaz leków potrzebny od zaraz!
Pewnie nieraz przydarzyła się nam sytuacja, kiedy to podczas wizyty w gabinecie, lekarz swobodnie rzucał nazwami leków, które zaleca nam przyjmować, a my nie mieliśmy zielonego pojęcia co to za leki i dlaczego akurat te, a nie inne? Często podczas wizyty u lekarza chcemy specjaliście przekazać jak najwięcej informacji, a jeszcze więcej mamy do przyswojenia, w związku z czym nie mamy możliwości zadać dodatkowych pytań o leki, lub w ogóle nie mamy odwagi zapytać, by przypadkiem nie urazić lekarza, a przy okazji nie wyjść na przysłowiowego głupka...

W finale pacjent, który przyszedł po poradę i pomoc, otrzymuje ja w formie recepty, a tam czary mary! Co w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi internetowa baza leków, gdzie znajdziemy wykaz leków, które nas interesują oraz ich opis. Lista leków online to pomoc nie tylko dla samych pacjentów, którzy mają prawo nie znać leków i substancji w nich zawartych, ale także dla lekarzy i farmaceutów, którzy nie znają i nie muszą znać absolutnie wszystkich nazw handlowych leków.

Zamienniki leków – czy warto po nie sięgać?
Zdarzają się sytuacje, kiedy to pacjent w momencie realizacji recepty, usłyszy od farmaceuty zza pierwszego stołu pytanie o możliwość wydania zamiennika leku. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy na stanie w aptece aktualnie nie ma leku konkretnego producenta, lub zaproponowanie zamiennika leku jest korzystne finansowo dla pacjenta – o czym pacjent powinien być zawsze poinformowany. Jest to działanie dozwolone i zgodne z przepisami, którego nie należy się obawiać! Leki w aptece pochodzą z legalnego źródła i są oryginalne, a zamiennik leku nie należy utożsamiać np. z podróbką leku! Farmaceuci w swojej pracy często korzystają z listy leków refundowanych
i mają pod ręką wykaz leków, który jest niezbędny do udzielenia pomocy pacjentowi. Zamienniki leków zawierają dokładnie taką samą substancję czynną, w tej samej dawce, którą zalecił lekarz, a różnica między tym co przeczytamy na recepcie, a tym co otrzymamy to nazwa handlowa preparatu i producent. Bywa, że pacjenci podchodzą do takiego działania sceptycznie i wolą otrzymać dokładnie to co wskazał lekarz, ale warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że takie działanie ma zawsze na celu dobro pacjenta.

Serwisy internetowe i fora jako źródło opinii o leku
Nieograniczona dostępem baza leków, którą bez problemu znajdziemy w sieci rozrasta się w błyskawicznym tempie – ma to związek z pojawianiem się na rynku nowych preparatów, a dostęp do tego rodzaju informacji to niewątpliwie szybkie i dobre źródło profesjonalnej wiedzy - potrzebne tak samo pacjentom, jak i służbom medycznym. Ulotka leku, którą możemy pobrać i przeczytać zanim zrealizujemy receptę, powala na spokojne i dokładne zapoznanie się ze szczegółowym opisem leku, którego nie znamy – w tym także o wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego stosowania. Szczególnie często baza leków odwiedzana jest przez rodziców, którzy w obawie przed podaniem leku dziecku, wolą upewnić się o bezpieczeństwie jego stosowania. Niestety zdarzają się także sytuacje, kiedy pacjenci wolą zawierzyć opinii o leku udostępnionej przez innych użytkowników serwisów internetowych, a na forach tematycznych znajdziemy odpowiedź na niemalże każde zadane pytanie. Czy podpowiedzi te mają wiele wspólnego z prawdą? Niektóre mogą faktycznie okazać się przydatne, lecz nie wszystkie! Nie zapominajmy o tym, że każdy przypadek jest inny, a nawet ta sama choroba może przebiegać u różnych pacjentów inaczej. Leczenie się przez internet może przynieść więcej strat niż zysków, dlatego zanim zasugerujemy się czyimś doświadczeniem i podpowiedzią dobrze się zastanówmy czy ryzyko się opłaca – w końcu stawką jest nasze zdrowie!

Baza leków – coś więcej niż ulotka!
Dla pokolenia naszych rodziców czy dziadków źródło wiedzy o danym medykamencie stanowiła wyłącznie ulotka leku dołączona do opakowania. Dziś papierową ulotkę zastąpiła internetowa baza leków, która jest wciąż uaktualnianym źródłem wiedzy farmakologicznej. Pacjent musi wiedzieć jakie substancje przyjmuje i bacznie obserwować reakcje organizmu po zażyciu kolejnych dawek leku, ponieważ w trosce o własne zdrowie należy uwzględnić możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych – z tego powodu warto poszukiwać źródeł informacji nie tylko rzetelnych, ale także czytelnych i zrozumiałych dla każdego. Dostępne na wielu stronach internetowych: leksykony leków, słowniczki leków, przewodniki terapeutyczne mają pomagać, a nie szkodzić – mają być źródłem informacji o lekach i substancjach czynnych, a nie podpowiedzią jak leczyć się samemu – to zawsze pozostawmy lekarzowi!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel