Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Podrażnienie gardła od kaszlu – sprawdź, jak je nawilżyć!

28.02.2024

Kaszel jest jedną z najczęstszych dolegliwości okresu zimowego. Nie dość, że sam w sobie jest objawem mocno utrudniającym funkcjonowanie, to niestety często niesie za sobą inne, nieprzyjemne symptomy. Należą do nich m.in. podrażnienia gardła, które mogą przybierać różną postać (np. obrzęku czy wysuszenia śluzówki) i znacznie obniżać komfort codziennego życia. Jak poradzić sobie z takimi podrażnieniami? Co wspomoże gardło w okresie intensywnego kaszlu? Wyjaśniamy.

Skąd biorą się podrażnienia gardła podczas kaszlu?

Kaszel często niesie ze sobą dolegliwości ze strony gardła. Zdarza się, że prowadzi do nadmiernego przesuszenia śluzówki, które z kolei może powodować objawy takie jak[1]:

  • uczucie suchości w gardle;
  • drapanie i pieczenie gardła;
  • ból gardła (także podczas przełykania);
  • zaczerwienienie błon śluzowych gardła.

Bolące gardło w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje stanowi częstą przypadłość. Chroniczny kaszel, który tak często tym infekcjom towarzyszy, prowadzi do pogłębiania podrażnień błony śluzowej. Jednym ze sposobów na złagodzenie odczuwanego dyskomfortu będzie zadbanie o prawidłowe nawilżenie gardła[2]. Jak to zrobić?

Jak nawilżać podrażnione gardło?

Pierwszą pomocą przy podrażnieniach gardła, wynikających z ciągłego kaszlu, będzie zlikwidowanie bezpośredniej przyczyny podrażnień, czyli kaszlu właśnie. Ponieważ jednak jego leczenie może potrwać  kilka dni, warto zadbać o gardło dodatkowo w czasie rekonwalescencji. Jakie są najlepsze sposoby na skuteczne nawilżenie gardła[3]?

  • odpowiednie spożycie płynów – dobre nawodnienie organizmu pozwala zachować właściwą wilgotność błon śluzowych, co pomaga zapobiegać ich przesuszeniu. Dodatkowo w dolegliwościach ze strony gardła picie płynów przynosi doraźną ulgę. Należy przy tym pamiętać, że spożywane napoje powinny mieć temperaturę pokojową lub być lekko ciepłe;
  • płukanki ziołowe – szałwia, melisa, kora dębu, nagietek czy rumianek – wymienione zioła działają ściągająco, osłonowo i aseptycznie, dzięki czemu pomogą złagodzić już występujące dolegliwości, jednocześnie zapobiegając powstawaniu kolejnych mikrourazów w obrębie błon śluzowych gardła;
  • picie siemienia lnianego – siemię lniane poddane zaparzaniu lub gotowaniu uwalnia śluz, który wspaniale nawilża i osłania tkanki. Dlatego dla poprawy stanu obolałego od kaszlu gardła warto popijać siemieniowy kisiel, który pokrywając błony śluzowe gardła, uśmierzy odczuwalny ból i zapewni ochronę przed kolejnymi podrażnieniami;
  • unikanie zanieczyszczeń powietrza – smog, spaliny czy dym papierosowy – te substancje mają drażniące działanie na cały układ oddechowy, w tym również działają wysuszająco i drażniąco na błonę śluzową gardła. Ograniczenie ekspozycji na toksyny i zanieczyszczenia wziewne nie tylko pozwoli na skuteczniejsze zmniejszenie bólu gardła, ale również przyczyni się do ograniczenia kaszlu.

A jeśli nie domowe sposoby to co?

Gdy domowe metody nawilżania gardła okazują się niewystarczające, warto sięgnąć po sprawdzony środek apteczny. Jednym z takich produktów z pewnością jest Cevitt Gardło.

Tabletki do ssania Cevitt Gardło nawilżają błony śluzowe jamy ustnej i gardła, wpływając kojąca na jej podrażnienia. Podczas ssania zawarte w tabletce substancje wiążą się ze śliną, tworząc hydrożel, który pokrywa śluzówkę gardła i jamy ustnej, budując powłokę ochronną na całej ich powierzchni. Dodatek hialuronianu sodu zapewnia lepsze wiązanie wody, co znacznie zwiększa właściwości nawilżające produktu.

To właśnie dlatego Cevitt Gardło wspiera w stanach przesuszenia i podrażnień błony śluzowej gardła, także tych wywołanych kaszlem.

Ból gardła spowodowany napadami kaszlu to często występująca dolegliwość, której objawy zazwyczaj można złagodzić za pomocą domowych metod. Jeśli pomimo ich stosowania, tego rodzaju dyskomfort nie przemija i utrudnia codzienne funkcjonowanie, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Bibliografia:

  1. Pelucchi, C., et al. "Guideline for the management of acute sore throat: ESCMID sore throat guideline group." Clinical microbiology and infection 18 (2012): 1-28.
  2. KALICKI, Bolesław, MILART, Joanna, WACHNICKA‑BĄK, Anna, et al. Ból gardła–kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2012, vol. 2, no 8, p. 107-110.
  3. WAŚNIEWSKA-OKUPNIAK, Elżbieta. Ból gardła. General Practitioner/Lekarz POZ, 2020, vol. 6, no 5.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel