Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Powiększona prostata - objawy i sposoby leczenia

06.09.2020
Dolegliwości i choroby
Powiększona prostata - objawy i sposoby leczenia
Prostata, nazywana również sterczem to mały gruczoł krokowy wielkości orzecha włoskiego, który okala cewkę moczową. Gruczoł pełni ważną rolę w życiu płciowym, bowiem odpowiedzialny jest za wydzielanie płynu nasiennego, który wraz z plemnikami tworzy spermę – jednakże istnienie gruczołu prostaty mężczyźni zaczynają odczuwać dopiero po ukończeniu 50-go roku. Według danych statystycznych na przerost prostaty cierpi co drugi mężczyzna – stan gruczołu można zbadać wykonując podstawowe badanie krwi lub odwiedzając urologa. Powiększający się gruczoł może utrudniać codzienne funkcjonowanie, w związku z czym niezwykle przydatne mogą okazać się suplementy diety na prostatę lub preparaty o statusie leku.

Przerost prostaty – czy to nowotwór?

Najczęstszą chorobą dotykającą gruczołu krokowego jest jej łagodny przerost, określany medycznym skrótem jako BPH. Według badań przeprowadzonych wśród mężczyzn powyżej 50-go roku życia pojawia się on najczęściej po ukończeniu 60 roku życia i u ponad 80% mężczyzn powyżej 80-go roku życia. Wielkość przerośniętej prostaty zależna jest od ilości hormonów, bowiem gruczoł krokowy powiększa swoją objętość na skutek spadku ilości androgenów, ze szczególnym wyróżnieniem testosteronu. Przerośnięta prostata utrudnia codzienne funkcjonowanie – objawia się ona głównie problemami ze swobodnym oddawaniem moczu, dlatego też niezbędny może okazać się odpowiednio dobrany lek na prostatę, który można zakupić w aptece bez przepisu lekarza – większość preparatów leczniczych posiada status sprzedaży odręcznej.

Przerost prostaty może wywoływać również nowotwór złośliwy – przyczyną jego występowania może być towarzysząca nadwaga, spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa i produktów mlecznych. Do powiększenia ryzyka zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego może przyczynić się również uzależnienie od alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Dużą rolą w przypadku przerostu prostaty odgrywają także uwarunkowania genetyczne – jeżeli w rodzinie wystąpił nowotwór gruczołu krokowego należy regularnie wykonywać badania diagnostyczne. Zaleca się, aby mężczyźni po 50-tym roku życia, u których pojawią się problemu ze swobodnym oddawaniem moczu skorzystali z porady urologa, który w zależności od rozmiaru gruczołu krokowego dobierze odpowiednie lub leki lub łagodniejsze suplementy diety na prostatę, które wspomogą jej prawidłowe działanie.

Co wybrać – suplementy diety na prostatę czy lek na prostatę?

Odpowiednio wdrożone leczenie delikatnego przerostu prostaty ma na celu zmniejszenie towarzyszących objawów oraz poprawę jakości życia – osiągnąć można to przyjmując odpowiednie suplementy diety na prostatę, które ułatwią przepływ moczu z pęcherza. W preparatach wspierających funkcjonowanie gruczołu prostaty znajdziemy między innymi: ekstrakt z pestek dyni, ekstrakt z owoców palmy sabalowej czy ekstrakt z liści pokrzywy. Suplementy diety, takie jak: Prostawen, ProstiMen, Prostamin, Doppelherz Aktiv Na prostatę Forte czy Prostogal wspierają właściwe funkcjonowanie gruczołu prostaty oraz układu moczowo-rozrodczego. Ekstrakty z palmy sabalowej oraz ekstrakty z pestek dyni zawarte w preparatach wspierają utrzymanie prawidłowej płodności oraz właściwych funkcji rozrodczych, dodatkowo ekstrakty wspomagają odpowiednie funkcjonowanie układu moczowego.

W bogatym asortymencie aptecznym znajdziemy także lek na prostatę, a mianowicie Prostamol Uno – zawiera on w składzie wyciąg z owoców boczni piłkowatej w dawce 320mg w kapsułce. Lek bez przepisu lekarza łagodzi dolegliwości związane z przerostem gruczołu krokowego, między innymi: parcie na mocz, częstomocz, słaby strumień moczu (występujący w I i II stadium choroby) oraz częste oddawanie moczu w nocy. Lek na prostatę zawierający wyciąg z boczni piłkowatej przyczynia się do poprawy drożności pęcherza oraz zmniejsza ilość zalegającego moczu. W przypadku, gdy wdrożone leczenie farmakologiczne nie przyniesie zadowalających rezultatów lekarz może zalecić usunięcie operacyjne – zabieg przeprowadzany jest najczęściej metodą endoskopową z dojściem przez cewkę moczową.

Przerost prostaty - objawy

Objawy powiększającego się gruczołu krokowego pojawiają się stopniowo, początkowo są one ledwo zauważalne. Powiększająca się prostata przyczynia się do zwężenia cewki moczowej, stąd też pierwszym objawem rozrastającej się prostaty są problemy ze swobodnym oddawaniem moczu. Do objawów powiększonej prostaty zaliczamy: słabnięcie strumienia moczu pod koniec mikcji, słaby strumień moczu i problem z całkowitym opróżnieniem pęcherza, uczucie częstszego parcia moczu i uczucie niecałkowitego usunięcia moczu z pęcherza.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Rekomendowane produkty
PROSTAMOL UNO x 30 kapsułek

PROSTAMOL UNO x 30 kapsułek

43,70 zł
OLIMP Prostatan x 60 kaps.

OLIMP Prostatan x 60 kaps.

50,63 zł
PROSTAMOL UNO x 60 kapsułek

PROSTAMOL UNO x 60 kapsułek

85,86 zł
PROSTIMEN x 30 kapsułek

PROSTIMEN x 30 kapsułek

46,35 zł
PROSTAMOL UNO x 90 kapsułek

PROSTAMOL UNO x 90 kapsułek

129,32 zł
Prostapol Max x 30 tabletek

Prostapol Max x 30 tabletek

11,78 zł
Prostawen x 60 kapsułek

Prostawen x 60 kapsułek

22,84 zł
ProstiMen x 90 kapsułek

ProstiMen x 90 kapsułek

117,82 zł
pixel