Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Prawidłowa irygacja pochwy - kiedy potrzebna?

04.09.2020
Pielęgnacja
Prawidłowa irygacja pochwy - kiedy potrzebna?

Irygacja to termin określający zabieg przepłukiwania jam ciała – brzmi poważnie, ale w gruncie rzeczy nie jest to czynność bardzo skomplikowana lub wymagająca specjalnego przeszkolenia. Irygacja pochwy polega na płukaniu wnętrza waginy z użyciem czystej wody, mieszanek ziołowych lub specjalnych roztworów leczniczych. Do prawidłowo przeprowadzonej irygacji służy irygator dopochwowy. Kiedy wykonać zabieg i jakie przynosi korzyści dla zdrowia intymnego? Sprawdź koniecznie!

Co to jest irygacja pochwy?

Irygacja pochwy to zabieg, który bez problemu możesz wykonać samodzielnie w domowym zaciszu, lecz nie oznacza to, że należy wykonywać go codziennie i traktować jako podstawowy element higieny intymnej. Przepłukiwanie pochwy zalecane jest w szczególnych przypadkach, a w razie wątpliwości warto sprawę skonsultować z lekarzem ginekologiem, który wskaże odpowiednie leki lub preparaty ziołowe służące do przygotowania roztworów irygacyjnych odpowiednich dla Ciebie. Do prawidłowego przeprowadzenia irygacji wymagany jest irygator dopochwowy oraz preparaty lub mieszanki, z których przygotujesz roztwór irygacyjny. Przepłukiwanie pochwy nie jest zabiegiem inwazyjnym ani bolesnym.

Wskazania do irygacji pochwy

Wśród wskazań do przeprowadzenia zabiegu irygacji pochwy wymienia się: przywrócenie prawidłowego pH środowiska pochwy po współżyciu, eliminację chorobotwórczych patogenów wywołujących dolegliwości intymne, łagodzenie objawów zapalenia szyjki macicy, pochwy, sromu, a także przeprowadzanie irygacji pochwy u kobiet, które zakończyły chemioterapię i radioterapię, w okresie połogu. Irygacja dopochwowa może być również wykonywana profilaktycznie przed zabiegiem chirurgicznym w obrębie pochwy, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jak bezpiecznie przeprowadzić irygację pochwy?

Prawidłowo przeprowadzona irygacja pochwy nie jest zabiegiem skomplikowanym, inwazyjnym lub bolesnym, lecz przed wykonaniem zabiegu należy dokładnie zapoznać się z zasadami jego przeprowadzania. Do przepłukiwania służy specjalnie przygotowany roztwór, który wlewa się do irygatora – jest to urządzenie z pojemniczkiem i rurką – końcówką, którą wprowadza się ostrożnie do pochwy. Po wprowadzeniu końcówki irygatora do wnętrza pochwy należy cały czas trzymać pojemnik w rękach, tak by kciuki ułożone były na korku przy końcówce irygatora i doprowadzić do całkowitego opróżnienia zbiornika . Zabieg możesz wykonać w dogodnej dla siebie pozycji: na leżąco, na stojąco lub na siedząco. Musisz pamiętać o tym, że wlany roztwór nie pozostaje w środku pochwy, dlatego zabieg najlepiej jest przeprowadzić w wannie, pod prysznicem lub siedząc na sedesie, lub na bidecie unikniesz w ten sposób mokrej plamy na podłodze.

Irygator dopochwowy gdzie kupić i jaki wybrać?

W aptekach i sklepach medycznych, dostępnych jest kilka modeli irygatorów dopochwowych, które możesz nabyć bez przepisu lekarza. Irygator dopochwowy nie jest urządzeniem jednorazowym, więc decydując się na zakup, weź pod uwagę, że nabyty sprzęt posłuży Ci na wiele zabiegów. Przykładowe modele to: Irygator Sanity Aida Lux Femina lub Tantum Rosa irygator dopochwowy. Na rynku dostępne są także jednorazowe i praktyczne w użyciu buteleczki z aplikatorem, które zawierają gotowy roztwór Tantum Rosa.

Jak przygotować roztwór do irygacji pochwy?

Do przygotowania roztworu irygacyjnego z użyciem wielorazowego irygatora, możesz użyć saszetek Tantum Rosa – do nabycia w aptece bez recepty. Każda saszetka zawiera 500mg benzydaminy chlorowodorku. Zawartość saszetki należy rozpuścić w 0,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody. Popularne są także mieszanki ziołowe, z których przygotowuje się płyn irygacyjny, lecz ich stosowanie i dobór ziół należy zawsze skonsultować z lekarzem. Uwaga! Popularna, gotowa mieszanka ziołowa Vagosan nie jest mieszanką przeznaczoną do irygacji dopochwowej i stosuje się ją wyłącznie do przemywania zewnętrznych kobiecych narządów płciowych!


Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel