Preparaty na pamięć i koncentrację!

19.02.2019
Dolegliwości i choroby

Każdego dopaść może „niemoc” intelektualna. Zwykle obniżenie koncentracji i kłopoty z pamięcią kojarzą się z problemami wieku starszego, jednak często ta „przypadłość” dopada młode osoby szczególnie w okresie wytężonego wysiłku umysłowego. Gdy zbliża się czas egzaminów lub w pracy czeka dodatkowa porcja obowiązków, warto uzupełnić dietę o specjalnie skomponowane preparaty z witaminami, minerałami i wyciągami roślinnymi, które wspierają utrzymanie koncentracji oraz pamięci na wysokim poziomie! 

Jak wspomóc pamięć i koncentrację?

Pamięć obok myślenia, uwagi i postrzegania jest jedną z funkcji poznawczych. Koncentracja zaś jest umiejętnością skupienia i utrzymywania uwagi. Do osłabienia koncentracji dochodzi zwykle w wyniku stresu i zmęczenia organizmu. Niekorzystnie na koncentrację wpływają także czynniki zewnętrzne jak hałas lub rozpraszające bodźce wizualne. Dla utrzymania prawidłowych funkcji poznawczych oraz wysokiej koncentracji najważniejsza jest dieta. Dostarczanie odpowiednich składników odżywczych jest ważne m.in. dla stymulowania enzymów, hormonów oraz neuroprzekaźników, czyli substancji, które odpowiadają za przesyłanie sygnałów między neuronami. 

Dieta sprzyjająca prawidłowej pracy mózgu

Mózg do pracy zużywa ogromne pokłady energii, dlatego też najlepszym dla niego pokarmem jest glukoza. W jadłospisie nie może więc zabraknąć węglowodanów złożonych m.in. pełnoziarnistych produktów zbożowych, roślin strączkowych, brązowego ryżu, kasz i ziemniaków. Jednak nie samymi węglowodanami mózg żyje, dla jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są także kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy, dlatego w diecie musi znaleźć się miejsce dla warzyw, owoców, ryb, nasion, pestek i orzechów. W niektórych okresach podaż substancji wspierających pamięć i koncentrację z diety może być niewystarczająca, wtedy warto wybrać odpowiednią suplementację.
 

Naturalne środki na pamięć i koncentrację 

Wśród składników stosowanych w celu wsparcia dla funkcji poznawczych i koncentracji są różnego rodzaju roślinne surowce. Bodaj najpopularniejszym z nich jest miłorząb japoński (Ginkgo biloba). To, co go wyróżnia, to wysoka zawartość glikozydów flawonowych i laktonów terpenowych. Numerem dwa w hierarchii roślinnych składników wspomagających pamięć i koncentrację jest żeń-szeń, czyli źródło ginsenozydów. Ponadto roślinami, które wykazują właściwości wspomagające sprawność umysłową oraz właściwości adaptogenne (zwiększają odporność organizmu na stres) jest Ashwagandha (witania ospała), Rhodiola (różeniec górski), a także Brahmi (bakopa drobnolistna). 

Kofeina na pamięć i koncentrację

Niemal wszystkie suplementy diety zalecane do stosowania jako wsparcie w okresach zwiększonego wysiłku umysłowego zawierają kofeinę. Wprawdzie nie wykazuje ona długofalowego działania, stanowi jednak ogromne wsparcie dla zmęczonego organizmu. Kofeina zapewnia energetycznego „kopa”, wpływa to na poprawę koncentracji i zwiększenie uwagi. Należy jednak pamiętać, że skutki przedawkowania kofeiny mogą być bardzo groźne, dlatego trzeba zachować ostrożność w jej stosowaniu, szczególnie gdy spożywana jest równocześnie w postaci suplementów, kawy, herbaty, yerba mate lub napojów energetycznych. Maksymalne dzienne spożycie kofeiny (ze wszystkich źródeł) wynosi 400mg, zaś jednorazowa porcja to maksymalnie 200mg. 

Magnez i witaminy na koncentrację i pamięć 

Jednym z najważniejszych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz do utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych i zachowania równowagi elektrolitowej organizmu jest magnez. O dobry preparat z magnezem warto zadbać zwłaszcza przy dużym spożyciu kawy, gdyż szybko wypłukuje go ona z organizmu. Wraz z magnezem bardzo dobrze „współpracują” wszystkie witaminy z grupy B. I choć większość preparatów z magnezem wzbogaconych jest o witaminę B6, to równie istotna dla właściwej pracy układu nerwowego jest niacyna (B3), a także cholina (B4), która jest niezbędna do wytwarzania acetylocholiny – neuroprzekaźnika. Doskonałym źródłem choliny jest lecytyna, w suplementach diety najczęściej jest to lecytyna sojowa lub słonecznikowa. Jako wsparcie dla procesów poznawczych i koncentracji warto stosować preparaty z żelazem, cynkiem, potasem, wapniem, fosforem oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. 

Jaki preparat na pamięć i koncentrację wybrać?

Apteki internetowe i stacjonarne posiadają bardzo szeroką ofertę preparatów wspomagających pamięć i koncentrację. Z produktów złożonych zawierających wyciągi roślinne, minerały, witaminy oraz inne cenne składniki godnymi polecenia są takie preparaty jak: Olimp Perceptin, Miłorząb z lecytyną, Biovital Pamięć, Olimp KofAktin, Plusssz Active Green, Sesja, Apteo Pamięć i koncentracja, Axobrex Plus, a z preparatów jednoskładnikowych: Aliness Ashwagandha Naturalna Ekstrakt 600mg, Herbaya Ginkgo Biloba, Ginkofar Forte, Doppelherz Aktiv Lecytyna Forte, Himalaya Wellness Bacopa, Now Foods Rhodiola 500mg. Wartymi uwagi są również produkty z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (Omega-3 i Omega-6) np. Eye Q, IQ Ecomer, Liponerv. Decydując się na preparat wzmacniający pamięć i koncentrację, należy pamiętać, że nie działają one niczym „cudowna” pigułka! Do uzyskania satysfakcjonujących efektów zaleca się stosować je przynajmniej kilka tygodni! Trzeba również wspomnieć, że przed wyborem właściwego preparatu osoby przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż takie składniki jak kofeina czy żeń-szeń mogą wchodzić w interakcję z niektórymi produktami leczniczymi! 

Ćwiczenia i gry na pamięć i koncentrację 

Aktywność fizyczna (zwłaszcza na świeżym powietrzu) to jeden z najważniejszych aspektów zdrowego stylu życia, ważny dla zachowania w dobrej kondycji nie tylko sylwetki, ale również prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jednak dla utrzymania pamięci i koncentracji na wysokim poziomie istotne są również ćwiczenia umysłowe – rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, scrabble lub puzzle. Świetnym treningiem pamięci jest także nauka nowego języka, poszerzanie słownictwa rodzimego języka lub całkiem prozaiczne zapamiętywanie listy zakupów. Ważny dla utrzymania wysokiej koncentracji jest także odpoczynek, o czym nie można zapominać w okresach nasilonego wysiłku intelektualnego! 

Zdarza Ci się o czymś zapomnieć? Nie możesz się skupić? Twoja praca wymaga od Ciebie szczególnej uwagi? Koniecznie zadbaj o swoją dietę oraz odpoczynek! A gdy sytuacja naprawdę wymyka się spod kontroli, zastosuj suplement diety z miłorzębem japońskim lub żeń-szeniem.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel