Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Problem nadmiernej potliwości stóp. Jak z nim walczyć?

05.06.2018
Dolegliwości i choroby
Problem nadmiernej potliwości stóp. Jak z nim walczyć?Latem, gdy ochoczo obnażamy swoje stopy, martwimy się najczęściej o to, czy prezentują się one bez zarzutu, czyli czy są idealnie gładkie bez grama zrogowaciałego naskórka i z najmodniejszym kolorem na paznokciach. Interesują nas wyłącznie tarki, kremy nawilżające i lakiery do paznokci. Ale latem na bezbronne stopy czyhają inne zagrożenia w postaci np. infekcji grzybiczych. Poza tym wiele osób nawet w upalne dni nosi pełne buty, przez co skazuje siebie i najbliższe otoczenie na nieprzyjemny smrodek. Dlatego latem nie skupiajmy się wyłącznie na pielęgnacji skóry stóp, ale również na ich prawidłowej higienie!
 

Śmierdząca sprawa – problem nadmiernej potliwości stóp 

Stopy naszpikowane są gruczołami potowymi, więc siłą rzeczy muszą się one pocić. To oczywiste! Jednak u niektórych osób problem przybiera na sile. Abstrahując od faktu, że przyczyny zwiększonej potliwości stóp mogą być uzależnione od zaburzeń metabolicznych, czynników genetycznych lub być wynikiem przyjmowania niektórych leków, to niestety w większości przypadków stan ten jest wynikiem zaniedbań w kwestii higieny oraz skutkiem noszenia skarpet i butów ze sztucznych materiałów, które blokują swobodną rotację powietrza. Osoby zmagające się z problemem nadmiernej potliwości odczuwają ogromny dyskomfort związany z nieprzyjemnie wilgotną skórą oraz przykrym zapachem. Kwestią priorytetową w skutecznej walce z nadmiernym poceniem się stóp jest higiena! Ważnym aspektem profilaktyki jest także odpowiednie obuwie. W trosce o komfort stóp trzeba wybierać buty z naturalnych materiałów lub przynajmniej ze skórzaną wkładką. Zasada „pro-eko” dotyczy też skarpetek! Zamiast tych z włóknami poliestrowymi należy wybierać w 100% bawełniane! Ale wróćmy do higieny! Potliwe stopy wymagają szczególnej atencji w kwestii utrzymywania ich w czystości. Codzienne mycie to norma, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być częstsze odświeżanie, świetnie w tym celu sprawdzą się nawilżane chusteczki. Stopy niezmiernie lubią kąpiele w letniej lub chłodnej wodzie, do której można wsypać specjalne sole np.

Sól do stóp ze skłonnością do pocenia BingoSpa lub dodać kilka kropel olejku eterycznego np. olejku z drzewa herbacianego, który między innymi działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Świetnie sprawdzą się także ziołowe napary np. z szałwii, kory dębu lub dziurawca. Po myciu stopy należy bardzo dokładnie osuszyć, zwracając szczególną uwagę na miejsca między palcami. Następnie zastosować odpowiedni środek najlepiej taki działający na kilku poziomach – ograniczający wydzielanie potu poprzez okresowe blokowanie pracy gruczołów potowych, hamujący namnażanie się bakterii, co równocześnie zmniejsza nieprzyjemny zapach oraz działający przeciwgrzybiczo! W aptekach dostępnych jest mnóstwo kosmetyków oraz wyrobów medycznych w postaci kremów i aerozoli, które spełniają te kryteria np. np. Krem do stóp perspirant przeciwpotny Acerin, Specjalistyczny dezodorant do stóp w kremie Balnea, Krem do stóp przeciw nadmiernej potliwości z wyciągiem z szałwii lekarskiej, Kremo-żel do stóp Zdrowa Stopa, Dezodorant do stóp Acerin Forte, Dezodorant do stóp Apteo Care, Ochronny dezodorant przeciw poceniu do stóp Iwostin Aspiria, Aktywny dezodorant do stóp 5w1 Nivelazione Skin Therapy, Dezodorant 3w1 do stóp Scholl. Dobrym rozwiązaniem będzie także tradycyjny talk np. Ochronny talk do stóp Nivelazione Skin Therapy.

Do pielęgnacji stóp można używać również srebra koloidalnego, które cechuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi i antygrzybicznymi. Należy jednak pamiętać, że tego typu kosmetyki trzeba zawsze stosować na czystej, suchej skórze! Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów i dla zmaksymalizowania ochrony przed nadmierną potliwością i nieprzyjemnym zapachem warto podwoić wysiłki i specjalne preparaty aplikować także do wnętrza butów (no cóż, samo wietrzenie to za mało!). W tym celu można stosować preparaty 2w1 do stosowania na skórę i do butów np. Dezodorant do stóp i obuwia Acerin Komfort, Multifunkcyjny dezodorant do stóp i butów Nivelazione Skin Therapy, Antygrzybiczy spray do stóp i obuwia Undofen All In One. W przypadkach, gdy problem pocenia jest wyjątkowo silny, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub podologiem. 

Sezon na grzyby, czyli grzybica atakuje latem! 

Często się zdarza, że jedną z pamiątek przywiezionych z urlopu jest grzybica. Odpowiedzialne za tę chorobę grzyby to dermatofity, które uwielbiają ciepło i wilgoć, dlatego najczęstszymi miejscami, w których dochodzi do zarażenia, są łazienki, baseny i sauny. Stąd liczne ostrzeżenia o noszeniu w tych miejscach klapków ochronnych! Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybicy jest także nadmierna potliwość stóp. Grzybica najczęściej obejmuje przestrzenie między palcami, a także podeszwy i obrzeża stóp, ponadto płytkę paznokciową. Symptomatyczne dla infekcji są zaczerwienienia, łuszczenie i pękanie skóry, tworzenie się pęcherzyków i nadżerek oraz towarzyszący temu świąd. Rozpoznanie jakichkolwiek objawów, które mogłyby wskazywać na grzybicę, jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Niestety jej leczenie bywa trudne i długotrwałe, dlatego też lepiej się pilnować i przedsięwziąć środki ostrożności.

Wspomniane wcześniej klapki ochronne to jeden z najważniejszych elementów zapobiegających kontaktowi z chorobotwórczymi grzybami, jednak niewystarczającym! Osoby szczególnie narażone na zakażenie (m.in. osoby korzystające z publicznych basenów, sportowcy, osoby cierpiące na nadpotliwość stóp) powinny dodatkowo stosować odpowiednie środki ochronne np. Dezodorant do stóp Acerin Fungi, Aerozol lub Krem do stóp Steper, Przeciwgrzybiczy aerozol do stóp Mycosan Ochrona, Zasypka do stóp Proftin G, Zasypka do stóp Proftin M, Puder w aerozolu Daktarin. Oczywiście równie istotna w profilaktyce grzybicy jest prawidłowa higiena stóp. Zalecenia właściwie pokrywają się z tymi, które dotyczą nadmiernej potliwości stóp, czyli myjemy je często, moczymy w wodzie z odpowiedni dodatkami i dokładnie osuszamy. 

Biedne stopy 

Plażowanie to jedna z ulubionych wakacyjnych rozrywek dla stóp, słone kąpiele i masaż rozgrzanym piaskiem to doskonałe naturalne zabiegi pielęgnacyjne. Co innego, gdy podczas urlopu dominują aktywne formy wypoczynku, wtedy stopy raczej nie mają lekko. Czy wybieramy całodniowe zwiedzanie, czy też górskie wycieczki, musimy być przygotowani na ewentualne mechaniczne urazy skóry stóp. Ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia rany każde otarcie, odcisk i odparzenie powinno być oczyszczone, zdezynfekowane i opatrzone. Komplet specjalnych plastrów będzie jak najbardziej wskazanym wyposażeniem wakacyjnego bagażu (np. Plastry na pęcherze Apteo Care, Plastry na odciski między palcami Compeed, Plastry na stopy Salvequick, Plastry Salvequick Na odciski, Uniwersalny zestaw plastrów Viscoplast). 

Nie bójmy się odsłaniać stóp, przecież tylko latem mogą one pooddychać i powygrzewać się na słońcu! Pamiętajmy jednak o zagrożeniach, których należy unikać za wszelką cenę. Stosowanie preparatów chroniących przed grzybicą czy noszenie klapków na basenie to małe wakacyjne poświęcenie, za które stopy będą się odwdzięczać dobrą kondycją przez cały rok. Ponadto dbajmy o higienę stóp oraz o ich właściwą pielęgnację – one też potrzebują codziennego nawilżania i regularnego złuszczania, a także ochrony przeciwsłonecznej. W końcu piękne stopy to zdrowe stopy!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel