Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Przeskakiwanie kolana. Kiedy stosować ortezy stawu kolanowego, leki albo operację?

07.02.2022
Przeskakiwanie kolana. Kiedy stosować ortezy stawu kolanowego, leki albo operację?

Przeskakiwanie w kolanie, trzaski i chrupotanie w czasie zginania nogi są słusznym powodem do niepokoju – niezależnie od tego, czy regularnie uprawiasz sport, czy prowadzisz siedzący tryb życia. Jeśli do tego w kolanie pojawia się ból, obrzęk albo uczucie blokady, najlepiej czym prędzej udaj się do ortopedy! Co może Ci pomóc – ortezy stawu kolanowego, leki, a może zabieg operacyjny?

Jakie są przyczyny przeskakiwania w kolanie?

Czasami za niezbyt przyjemne, ale niewymagające leczenia przeskakiwanie kolana, odpowiada zjawisko kawitacji. W płynie maziowym wypełniającym staw kolanowy pod wpływem ciśnienia pojawiają się pęcherzyki gazu. Podczas wyprostu takie bańki pękają z charakterystycznym trzaskiem, a powierzchnie stawu ocierają się o siebie. Takie przeskakiwanie w kolanie nie boli i jest zjawiskiem fizjologicznym.

Jednak za uciekanie czy trzeszczenie kolan często odpowiadają zmiany chorobowe lub urazy. Wśród nich można wymienić:

  • chondromalacja rzepki,
  • mechaniczne uszkodzenie stawu wskutek skręcenia,
  • naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie więzadeł,
  • zwichnięcie rzepki.

Przeskakiwanie kolana może również świadczyć o zbyt małym nawilżeniu stawów. Jest to często spowodowane niedoborem pewnych substancji odżywczych i odwodnieniem. 

Co zrobić, gdy przeskakuje w kolanie?

Przede wszystkim warto udać się do specjalisty, który zleci dalszą diagnostykę, np. USG kolana lub RTG. Po ustaleniu przyczyny dolegliwości, lekarz zaproponuje odpowiednią terapię. Co może obejmować leczenie?

Rehabilitacja – zabiegi i ćwiczenia

Ortopeda prawdopodobnie skieruje Cię na fizjoterapię. Obejmuje ona zabiegi przyspieszające regenerację struktur stawowych (krioterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki), a także masaże i ćwiczenia wzmacniając mięśnie stabilizujące kolano (np. czworogłowego uda). Ponieważ sama rehabilitacja trwa zazwyczaj 10 dni, warto więc po jej zakończeniu kontynuować wykonywanie ćwiczeń w domu.

Orteza stawu kolanowego

Ortezy stawu kolanowego to jeden z rodzajów ortez i stabilizatorów kończyn dolnych, które zazwyczaj stosuje się wspomagająco w czasie fizjoterapii. Stabilizator ma za zadanie odciążyć chory staw, którego nie wolno forsować w czasie leczenia (link). 

Można powiedzieć, że taki usztywniacz na kolano trzyma je w ryzach, czyli we właściwej, fizjologicznej pozycji. Ogranicza to wykonywanie ruchów powodujących dyskomfort i ból. Poza tym orteza zapewnia stawowi ciepło, co również działa przeciwbólowo i sprzyja regeneracji tkanek.

Zawsze przed zakupem ortez i stabilizatorów kończyn skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą – lekarzem lub rehabilitantem.

Dieta na zdrowe kolana

Co jeść, gdy przeskakuje Ci w kolanie? Oto kilka przykładów:

  • nabiał, który dostarcza białka, wapnia i fosforu,
  • zboża z pełnego przemiału i warzywa strączkowe, ponieważ zwiększają produkcję mazi stawowej,
  • tłuste ryby morskie i tłuszcze roślinne na złagodzenie stanów zapalnych,
  • brokuły, które zawierają substancję zapobiegające destrukcji chrząstki (sulforaktan),
  • owoce i warzywa z dużą zawartością witaminy C, niezbędnej do produkcji kolagenu (np. czerwoną paprykę, owoce dzikiej róży).

Leki i suplementy na przeskakujące kolano

Wiadomo, że mikro- i makroelementy niezbędne do zachowania zdrowia kolan najlepiej dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Jeśli jednak problemy wynikają z poważnych niedoborów składników odżywczych (potwierdzonych odpowiednimi badaniami krwi), lekarz może polecić suplementację wapnia, krzemu, magnezu, żelaza oraz witaminy D i z grupy B.

W leczeniu przeskakującego kolana stosuje się również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zwykle podaje się je na skórę w formie maści czy żeli, ale w poważniejszych stanach lekarz może zdecydować o zastrzykach glikokortykosteroidów bezpośrednio w kolano.

Operacja

Zabiegi operacyjne wykonuje się w najbardziej poważnych przypadkach, np. złamania, zwichnięcia czy skręcenia kolana albo całkowitego zerwania więzadeł. Po operacji konieczna jest dalsza rehabilitacja i stosowanie ortez na kolano. Na szczęście przeskakiwanie w kolanie zazwyczaj nie wymaga aż tak radykalnego leczenia. 

Przeskakiwania w kolanie, zwłaszcza połączonego z bólem i obrzękiem, nie należy lekceważyć. Ortezy na kolano, ćwiczenia, leki i zdrowa dieta pomogą Ci w poradzeniu sobie z dolegliwościami.

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel