Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Przyczyny i objawy zapalenia pochwy

02.12.2020
Dolegliwości i choroby
Przyczyny i objawy zapalenia pochwy

Wiele czynników może prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej miejsc intymnych, a gdy naturalna bariera ochronna jest zachwiana, ryzyko, że dojdzie do zapalenia pochwy, jest bardzo wysokie. Przyczyny infekcji intymnych mogą być różne, zwykle są to chorobotwórcze bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Jednak niezależnie od etiologii infekcji jej objawy są zawsze nieprzyjemne i uciążliwe, wywołują u kobiety duży dyskomfort. Co zrobić, gdy piecze i swędzi – jak leczyć zapalenie pochwy?

Jakie są przyczyny infekcji intymnych?

Przed infekcjami miejsc intymnych zabezpiecza naturalna bariera, którą tworzy fizjologiczna flora bakteryjna pochwy. Bakterie kwasu mlekowego z gatunku Lactobacillus utrzymują kwaśny odczyn pH okolic intymnych, co chroni przed namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Zaburzenie mikroflory zwykle wynika z zaniedbań i błędów higienicznych (częste irygacje pochwy, stosowanie niewłaściwych kosmetyków myjących, używanie cudzego ręcznika), ponadto czynnikami zwiększającymi ryzyko rozwoju infekcji intymnych są m.in.: aktywność seksualna (głównie duża rotacja partnerów seksualnych), długotrwała antybiotykoterapia, obniżenie odporności organizmu, cukrzyca, poronienie, miesiączka, zabiegi ginekologiczne oraz wkładki domaciczne. Przy nieprawidłowo funkcjonującej florze bakteryjnej w pochwie tworzą się warunki sprzyjające nadmiernemu namnażaniu pierwotniaków, grzybów i bakterii, co stanowi początek stanu zapalnego. Należy jednak pamiętać, że zapalenie pochwy niekoniecznie musi być związane z chorobotwórczymi drobnoustrojami, jego przyczyną mogą być również urazy mechaniczne, czynniki chemiczne lub alergiczne.

Objawy zapalenia pochwy

Każda kobieta, która zaobserwuje u siebie upławy i poczuje dyskomfort związany z zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem pochwy i sromu oraz bolesnością przy oddawaniu moczu czy bólem podczas stosunku, może być pewna, że „tam, na dole” nie dzieje się dobrze. Objawem zapalenia pochwy, na który warto zwrócić szczególną uwagę, są upławy. Na podstawie ich wyglądu oraz zapachu można z dość dużym prawdopodobieństwem określić przyczynę infekcji. I tak zakażenie bakteryjne (waginoza) cechują obfite upławy o bardzo nieprzyjemnym, rybim zapachu i szarobiałym kolorze, a na infekcję grzybiczą (kandydoza) wskazują białe, gęste upławy w konsystencji podobne do twarożku. Wydzielina charakterystyczna dla pierwotniakowego zakażenia rzęsistkowego ma zwykle żółtozielone zabarwienie, jest pienista i najczęściej cuchnąca. Ważne jest, aby żadnego z powyższych symptomów nie bagatelizować, infekcje intymne mają to do siebie, że wraz z rozwojem zakażenia objawy się nasilają, zaś nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji.

Co stosować na zapalenie pochwy?

Ustalenie przyczyny infekcji pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć zapalenie pochwy. W zależności, czy jest to zakażenie bakteryjne, czy grzybicze, preparaty lecznicze będą różniły się składnikami i działaniem. Są jednak produkty, które stworzone zostały z myślą o kobietach borykających się z objawami zapalenia pochwy niezależnie od jego przyczyny. Takim środkiem jest Tantum Rosa. Nazwę tę zna niemal każda dziewczyna i kobieta, większość prawdopodobnie już stosowała ten preparat, w końcu wielu lekarzy i farmaceutów rekomenduje przemywanie lub irygację pochwy roztworem chlorowodorku benzydaminy w celu szybkiego złagodzenia uciążliwych dolegliwości związanych z infekcjami miejsc intymnych. Skuteczność leku Tantum Rosa opiera się na jego wielokierunkowym działaniu – przeciwzapalnym, przeciwbólowym, miejscowo znieczulającym i odkażającym. Preparat zmniejsza stan zapalny, pomaga redukować ból, pieczenie i swędzenie pochwy oraz sromu. Dodatkową zaletą Tantum Rosa jest dobra dostępność, jest to bowiem lek bez recepty! Leczenie zapalenia pochwy antybiotykami lub lekami przeciwgrzybiczymi wymaga już konsultacji ze specjalistą i przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych w celu rozpoznania przyczyny infekcji.

Jak uniknąć zapalenia pochwy?

Najważniejszą i najskuteczniejszą profilaktyką jest odpowiednia higiena okolic intymnych, w której szczególnie pomocne będą płyny do higieny intymnej (szczególnie w trakcie miesiączki!). Należy podmywać się od przodu do tyłu oraz osuszać okolice intymne osobnym ręcznikiem przeznaczonym tylko do tego celu, nie należy korzystać z kosmetyków oraz irygacji, które mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy, a także z myjek i gąbek! Ważne jest noszenie przewiewnej, najlepiej bawełnianej bielizny. Kobiety aktywne seksualnie powinny przestrzegać zasad higieny współżycia płciowego, czyli po zbliżeniu korzystać z toalety, a także myć się przed zbliżeniem i po nim. Warto również wprowadzić do codziennej diety produkty probiotyczne m.in. jogurty i kefiry, natomiast w przypadku nawracających infekcji pochwy zaleca się stosować dopochwowe probiotyki.

Zapalenie pochwy to bardzo częsta kobieca dolegliwość, która dotyka zarówno młode dziewczyny, jak i dorosłe kobiety. Najczęstszymi przyczynami infekcji intymnych jest nadmierne namnażanie się chorobotwórczych bakterii, grzybów lub pierwotniaków w wyniku zaburzonej flory bakteryjnej, która przestaje pełnić swoją ochronną funkcję. W przypadku zaobserwowania takich objawów zapalenia pochwy jak swędzenie i pieczenie pochwy i sromu oraz niepokojący kolor i zapach upławów należy umówić się na wizytę lekarską. Zanim zostaną wdrożone odpowiednie leki, można podjąć leczenie objawowe w postaci przemywania i irygacji pochwy roztworem Tantum Rosa.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
TANTUM ROSA x 10 saszetek

TANTUM ROSA x 10 saszetek

29,97 zł
Tantum Rosa 140ml x 5 sztuk

Tantum Rosa 140ml x 5 sztuk

36,89 zł
pixel