Ratunek w dokuczliwej suchości jamy ustnej - kserostomi

10.09.2015
Dolegliwości i choroby

Kserostomia to nazwa opisująca dokuczliwą przypadłość jaką jest suchość w jamie ustnej. Problem ten ma ograniczony zasięg, gdyż pojawia się jako skutek uboczny zażywania niektórych leków, po zabiegach, operacjach, w przebiegu niektórych chorób itd. Część osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że w aptece są dostępne preparaty, które mogą im pomóc w tej dokuczliwej przypadłości. Przyjrzyjmy się więc problemowi i sposobom na jego złagodzenie.

Czym jest kserostomia?

Kserostomia to dolegliwość charakteryzująca zmniejszoną ilością śliny, która wywołuje niezwykle uciążliwą suchość w jamie ustnej. To z kolei sprawia, iż błona śluzowa jamy ustnej i gardła jest bardziej narażona zachwianie równowagi flory bakteryjnej. Prowadzi to do rozwoju bakterii Gram-ujemnych, które doprowadzają do zapalenia dziąseł, przyzębia, nieświeżego oddechu.

U kogo diagnozuje się kserostomię?

Kserostomia jest najczęściej diagnozowana u osób po radioterapii. Należy również pamiętać, że dokuczliwa suchość błony śluzowej jamy ustnej może być wynikiem zażywania leków: antydepresyjnych, neuroleptyków, anksjolityków, leków przeciwnowotworowych oraz powszechnie zażywanych leków obniżających ciśnienie krwi.

Ponadto na kserostomię mogą skarżyć się osoby z zespołem Sjögrena, chorujący na HIV, cukrzycę, niewydolność nerek, astmę.

Jak działają preparaty?

Produkty stosowane w kserostomii tworzą wilgotną warstwę, dzięki czemu błona śluzowa jest zabezpieczona przed wysychaniem. Przyczynia się to do zmniejszenia bólu i dyskomfortu związanego z suchością w jamie ustnej. Ponadto zmniejszone jest uczucie pragnienia towarzyszącemu kserostomii. Substancje zawarte w preparatach osadzają się na błonie śluzowej niczym film, chroniąc ją przed działanie czynników chorobotwórczych.

Pomoc z apteki

Wśród preparatów dostępnych w sprzedaży wysyłkowej oraz stacjonarnej można dokonać zakupu różnych preparatów określanych mianem ,,sztucznej śliny?? np.

Xerostom - żel ( stosowanie kilka razy dziennie. Zawiera: Xylitol, Betainę, oliwę z oliwek, Panthenol, olejek cytrynowy,  pro-witamina E, pro-witaminę B5).

Mucinox - aerozol (stosowanie w zależności od potrzeby. Zawiera:  wyciąg z rośliny Yerba Santa, sorbitol, olejek z mięty pieprzowej)

Axerosta - emulsja (stosowanie nawet do 12 x dobę, która zawiera witaminy A i E, olejek wintergrinowy, miętę, pochodne wosku pszczelego).

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

 

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel