Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Rozszerzone naczynka na policzkach – jak z nimi walczyć?

06.10.2023

Rozszerzone naczynka mogą pojawić się w każdym wieku, chociaż najczęściej zmagają się z nimi osoby po 30. roku życia. Czerwone „pajączki” na policzkach to nie tylko defekt estetyczny. Ich przyczyną może być początkowe stadium trądziku różowatego lub alergia. Aby zdiagnozować problem i rozpocząć efektywne leczenie, nie może obyć się bez wizyty u specjalisty. Poznaj profesjonalne metody zamykania naczynek. 

Leczenie rozszerzonych naczynek u specjalisty

Lekkie zaczerwienie cery może ustępować samoczynnie po zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Inaczej jest z teleangiektazjami, nazywanymi też pajączkami, które są trwale uszkodzonymi naczynkami krwionośnymi. Aby się ich pozbyć, należy skontaktować się z lekarzem w celu rozpoczęcia profesjonalnego leczenia. 

W dermatologii i medycynie estetycznej stosowanych jest kilka metod, które pozwalają na zamknięcie naczynek, m.in. elektrokoagulacja, elektroterapia, kriochirurgia, skleroterapia czy laseroterapia. Specjaliści z Kliniki Miracki w Łodzi polecają szczególnie laserowe zamykanie naczynek, które pozwala na widoczne zredukowanie szpecących zmian już po jednym zabiegu. Laseroterapia naczyniowa jest mało inwazyjna, szybka i praktycznie bezbolesna. Zabiegi można powtarzać regularnie, aby wzmocnić i utrwalić efekty.

Jak się pozbyć rozszerzonych naczynek z policzków?

Jeśli na Twojej twarzy pojawiły się rozszerzone naczynka, skonsultuj się z lekarzem, który dobierze dla Ciebie odpowiednią terapię. W wielu przypadkach sprawdza się zabieg laserowy. Najpierw jednak lekarz musi przeprowadzić z Pacjentem wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Jeśli nie ma przeszkód do przeprowadzenia laserowego zamykania naczynek, zabieg może zostać wykonany nawet tego samego dnia.

Laser stosuje się na oczyszczoną skórę. W przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból możliwe jest zastosowanie kremu znieczulającego. Precyzyjna wiązka lasera zostaje nakierowana na uszkodzone naczynko i dochodzi do podgrzania jego zawartości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu krótkiego czasu impulsu oraz powinowactwu lasera do barwnika krwi – hemoglobiny. Dzięki podgrzaniu krwi w naczynku dochodzi do jego obkurczenia i zamknięcia. Pojedyncze pajączki można usunąć już podczas jednej sesji, większe zaczerwienienia znikają po wykonaniu serii zabiegów. Efekty laserowego zamykania naczynek są trwałe, ale żeby je utrzymać, należy zadbać o profilaktykę.

Jak dbać o skórę skłonną do zaczerwienienia?

Pajączki pojawiają się na twarzy pod wpływem różnych czynników, np. ekspozycji skóry na słońce, dużych różnic temperatur, zmian hormonalnych w organizmie, spożywania nadmiernych ilości alkoholu, stosowania dużych ilości ostrych przypraw, nadużywania kofeiny. Aby zapobiec powstawaniu rozszerzonych naczynek, należy unikać tego, co może je wywoływać. Bardzo ważna jest też właściwa pielęgnacja cery naczynkowej. Należy sięgać po kosmetyki dedykowane skórze wrażliwej, skłonnej do zaczerwienienia. Cera naczynkowa jest mało odporna na działanie promieni słonecznych, dlatego należy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Przed każdym wyjściem z domu należy pokryć twarz warstwą kremu z filtrem. Pamiętaj o tym, że słońce szkodzi Twojej skórze nawet w pochmurne dni.

Raz usunięte pajączki nie są w stanie się odtworzyć. Laseroterapie i inne metody zamykania naczynek nie gwarantują jednak, że z czasem na policzkach nie pojawią się nowe teleangiektazje. Dlatego należy unikać szkodliwych czynników, a gdy rozszerzone naczynka mimo to pojawią się na twarzy, ponownie wybrać się na zabieg zamykania naczynek.

Więcej na ten temat dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Łodzi – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-lodz/

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane produkty

pixel