Sensacyjne odkrycie i przełom w leczeniu bólu!

06.08.2019
Aktualności
W 2017 roku sensacje wywołało dopuszczenie do sprzedaży leku Ketonal Active 50mg ketoprofenu w jednej kapsułce bez recepty Lek ten to nic innego, jak młodszy brat popularnego i jednego z silniejszych, dostępnych w obrocie aptecznym leków przeciwbólowych wydawanych, jak do tej pory wyłącznie z przepisu lekarza – tyle, że w mniejszej dawce. Ketonal nie należy do leków pierwszego rzutu w leczeniu bólu, a lista przeciwwskazań i ostrzeżeń, co do jego stosowania jest naprawdę długa, mimo to pacjenci szturmem ruszyli do aptek...

Polska jest jednym z tych krajów, w których nadużywa się leków – w tym leków przeciwbólowych, a czy wprowadzenie Ketonalu bez recepty nasiliło to zjawisko? Obaw co do tego było i jest wiele, a jak jest w rzeczywistości – trudno jednoznacznie stwierdzić. Tymczasem mamy 2019 rok i...mniemaną szansę na życie bez bólu,a wszystko to za sprawą innowacyjnego odkrycia polskich naukowców.

Przełom w leczeniu bólu – lek 5000 razy silniejszy niż obecnie znane

Jak donoszą media, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Chemii) odkryli substancję, która ma skutecznie i trwale zwalczać ciężki ból. Zbyt piękne, by mogło być prawdziwe? a jednak daje nadzieje wielu pacjentom zmagającym się z bólem trudnym do ukojenia. Nowa substancja ma dawać 5 tys. razy silniejsze działanie, niż najsilniejsze dostępne do tej pory leki przeciwbólowe! Na dodatek odkryta substancja według podanych informacji nie powoduje uzależnień – w odróżnieniu od opioidów, jak np. morfina i nie wywołuje nieprzyjemnych dla pacjenta skutków ubocznych!

Cel: całkowicie wyeliminować ból!

Badania prowadzone są nad lekiem stworzonym na bazie peptydomimetyku – jak podkreślają naukowcy UW jest to grupa związków chemicznych odtwarzających peptydy, które występują w żywych komórkach. Innowacja polega na tym, że na podanie odkrytej substancji, organizm jednocześnie wysyła sygnał blokujący i kojący ból oraz drugi sygnał wygaszający źródło jego powstania. Do tej pory dostępne leki przeciwbólowe działały albo w jeden, albo w drugi sposób – co podkreślają członkowie zespołu prowadzącego badania. Nowy lek – jeśli zostanie wprowadzony do sprzedaży, będzie nadzieją dla wielu pacjentów cierpiących z powodu bólu o podłożu neuropatycznym oraz możliwy do zastosowania w ostrych stanach urazowych. Projekt jest obecnie w fazie testów, a ich pomyślność i ostateczne wprowadzenie na rynek tak uniwersalnego i skutecznego leku, zrewolucjonizowałoby dotychczasowe metody leczenia bólu.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel