Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Śluz ślimaka i jego zastosowanie w kosmetykach

11.12.2018
Pielęgnacja

W walce o piękny wygląd skóry wszystkie chwyty są dozwolone. Niestety coraz częściej się zdarza, że kobiety (nierzadko i mężczyźni) biorą sobie tę maksymę do serca zbyt dosłownie, zwłaszcza celebryci nie mają żadnych oporów przed licznymi ingerencjami chirurgicznymi, wampirzymi liftingami lub przed stosowaniem kremów i maseczek z ptasich odchodów! Na szczęście Ty wcale nie musisz przekraczać granic dobrego smaku, aby dopieścić swoją skórę skoncentrowanym koktajlem składników pielęgnacyjnych. Wystarczy, że zakupisz krem ze śluzem ślimaka!

Czy ślimaki podczas pozyskiwania śluzu cierpią?

Śluz ślimaka pozyskuje się w sposób bezpieczny i bezinwazyjny dla zwierzaka. Trzeba wiedzieć jednak, że nie każdy mięczak produkuje wydzielinę, która nadaje się do wykorzystania w tworzeniu formuł pielęgnacyjnych. Większość firm kosmetycznych oferuje w swoich produktach śluz ślimaków z gatunku Helix Aspersa Muller. Cała procedura pozyskiwania wydzieliny odbywa się w hodowlach, w których warunki życia ślimaków idealnie odzwierciedlają ich naturalne środowisko. Jest to niezwykle istotne dla jakości pozyskiwanego śluzu, gdyż nadaje się on do wykorzystania w kosmetyce wyłącznie wtedy, gdy jest produkowany przez zdrowe, szczęśliwe i niezestresowane mięczaki! Gruczoły ślimaków wydzielają bowiem dwa rodzaje śluzu: kryptozynę i limozynę, przy czym jedynie ten pierwszy wykazuje właściwości pożądane w pielęgnacji skóry. A gdy ślimak żyje w nieodpowiednich warunkach lub narażony jest na stres, dochodzi do skażenia kryptozyny toksynami zawartymi w limozynie.

Śluz ślimaka: skład

Śluz wydzielany przez ślimaka pod względem kondensacji substancji aktywnych jest jednym z najcenniejszych naturalnych składników. To właśnie wyjątkowy skład wydzieliny decyduje o szerokim spektrum jej zastosowania w pielęgnacji skóry, a także w leczeniu niektórych problemów skórnych. Warto dodać, że u ślimaków kryptozyna odgrywa podobną rolę, co w przypadku skóry człowieka, jej główną funkcją jest bowiem regeneracja tkanek, które zostały uszkodzone podczas poruszania się po niesprzyjającym terenie. Mieszanka składników aktywnych zawartych w śluzie jest absolutnie unikatowa, jednym z najważniejszych składników jest alantoina. To substancja o działaniu kojącym, nawilżającym i przeciwzapalnym. Stymuluje ona także proces regeneracji skóry oraz gojenia się ran. Jako element składowy kosmetyków pielęgnacyjnych sprawdza się w preparatach łagodzących zmiany trądzikowe, redukujących widoczność blizn, rozstępów czy też cellulitu. Śluz ślimaka jest również źródłem wyjątkowego duetu, czyli kolagenu i elastyny. Włókna kolagenowe i elastynowe tworzą swojego rodzaju rusztowanie skóry, a gdy z wiekiem ulegają degradacji, pojawiają się zmarszczki, skóra traci elastyczność i sprężystość. Kosmetyki zawierające te dwa składniki to obowiązkowy element pielęgnacji przeciwstarzeniowej! Kwas glikolowy to kolejna już substancja o kompleksowym i zarazem bardzo silnym działaniu – regeneruje, wygładza oraz odświeża skórę. Delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu oczyszcza skórę, ponadto zwęża pory i normalizuje proces produkcji sebum. W śluzie ślimaka silną reprezentację mają również antyoksydanty w postaci witamin: A, C i E, które nie dość, że chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami, to działają odżywczo, ujędrniająco oraz rozjaśniają przebarwienia, przywracając cerze jednolity koloryt. Ponadto kryptozyna zawiera spore ilości naturalnych antybiotyków, oligoelementów, protein, antyproteaz, glikokoniugatów (czynniki wzrostu aktywności komórek skóry – fibroblastów) oraz mukopolisacharydów. Warto szczególną uwagę zwrócić na mukopolisacharydy, które fantastycznie współpracują z elastyną i kolagenem, przywracając skórze właściwą sprężystość i elastyczność, a także wspierają prawidłowe krążenie limfy i krwi.

Dla kogo krem ze śluzem ślimaka?

Właściwości śluzu ślimaka zyskają uznanie zarówno osób, które chcą opóźnić proces starzenia się cery, jak i osób, które mają poważniejsze problemy skórne, w tym trądzik, przebarwienia, blizny. Uniwersalność preparatów zawierających śluz ślimaka polega na tym, że można je aplikować nie tylko na twarz, ale i na całe ciało, szczególnie w miejscach dotkniętych cellulitem i naznaczonych rozstępami. Korzyścią płynącą ze stosowania tego naturalnego rezerwuaru pielęgnacyjnych substancji czynnych jest z pewnością wzrost nawilżenia i odżywienie skóry, pobudzenie jej procesów regeneracyjnych, widoczne wygładzenie zmarszczek i ujędrnienie cery. Liczne badania dowodzą wysokiej skuteczności ślimaczej wydzieliny w walce z bliznami, rozstępami, cellulitem, podrażnieniami, stanami zapalnymi oraz trądzikiem (zarówno młodzieńczym, jak i różowatym). Ze względu na swoje silne właściwości regenerujące i naprawcze śluz ślimaka zaczyna być doceniany w zakresie medycyny estetycznej, zwłaszcza w okresach rekonwalescencji skóry po inwazyjnych zabiegach kosmetologii estetycznej oraz po zabiegach chirurgii plastycznej.

Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka?

Choć nazwa „śluz ślimaka” nie brzmi zachęcająco i kojarzy się raczej z czymś, czego nie chciałoby się mieć w pobliżu twarzy, to trzeba przyznać, że kosmetyki zawierające tę drogocenną wydzielinę pod względem konsystencji, koloru lub zapachu nie odbiegają od tych, które pozbawione są tego kontrowersyjnego składnika. Zresztą naturalny, świeżo pozyskany śluz ślimaka podlega wieloetapowej obróbce technologicznej, jest oczyszczany i poddawany procesowi standaryzacji. Dopiero wówczas trafia do firm kosmetycznych, zaś w wykazie składników (INCI) figuruje pod nazwą Snail Secretion Filtrate. Całą serię produktów ze śluzem ślimaka posiada w swojej ofercie marka Orientana. Wśród nich znajdują się między innymi: Maska na twarz z jedwabnej tkaniny Śluz Ślimaka, Naturalny krem ze śluzem ślimaka, Naturalny krem pod oczy ze śluzem ślimaka, a także Krem do rąk ze śluzem ślimaka. Warto dodać, że kosmetyki marki Orientana zawierają wyłącznie składniki najwyższej jakości, posiadające odpowiednie certyfikaty! W drogeriach i aptekach znajdziemy również inne preparaty ze śluzem ślimaka np. Krem ze śluzem ślimaka marki Sanbios, Serum przeciwzmarszczkowe pod oczy i w okolice ust Velvetin oraz Maska ze śluzem ślimaka L’Biotica Snail, krem Velvetin. Warto wspomnieć, że pozyskanie śluzu i jego późniejsza obróbka są procesami skomplikowanymi i kosztownymi, co niestety przekłada się na cenę kosmetyków z tym składnikiem.

Mimo że dla niektórych wklepywanie w skórę wydzielin ślimaka może się wydawać dość obrzydliwe, to z pewnością czynność ta nie jest największym poświęceniem, na jakie można się zdobyć w imię piękna i zdrowia skóry. Korzyści ze stosowania kosmetyków ze śluzem ślimaka przeważają nad ewentualnymi wątpliwościami związanymi z pochodzeniem tego składnika. Zatem gdy walczysz ze zmarszczkami lub chcesz pozbyć się blizn i rozstępów, daj szansę ślimakowym preparatom!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel