Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Sól Epsom - Sól gorzka dla zdrowia i urody

12.11.2019
Porady farmaceuty
Sól Epsom - Sól gorzka dla zdrowia i urody

Wśród preparatów, które wracają do łask i są coraz bardziej popularne w gronie osób propagujących naturalne metody leczenia i pielęgnacji ciała, znajdziemy między innymi Sól Epsom – znaną także jako: Sól Gorzka, Sól Angielska lub Siarczan Magnezu siedmiowodny (Magnesium Sulfate).Czym owa sól zasłużyła sobie na tak duże zainteresowanie i dlaczego warto znać jej zastosowanie?

Sól Epsom (sól gorzka) na przeczyszczenie i nie tylko...

Jeszcze do niedawna Sól Gorzką można było nabyć przeważnie w aptekach, gdzie traktowana była w roli skutecznego środka przeczyszczającego – nie oznacza to, że wskazane zastosowanie przeszło do lamusa! Jednak obecnie wiemy już, że spłycanie jej roli wyłącznie do tego celu, było wielkim błędem, ponieważ sól ta – znana i stosowana od XVII wieku, ma o wiele więcej korzystnych dla zdrowia i urody funkcji niż mogłoby się nam wydawać! Sól Epsom na pierwszy rzut oka niewiele różni się wyglądem od zwykłej soli kuchennej gruboziarnistej, lecz niech nie będzie to złudne, ponieważ na tym kończy się ta skromna lista podobieństw. Soli gorzkiej raczej nie zastosujemy jako dodatku do zup, sosów czy kanapek i z pewnością nie podkreśli ona smaku naszych ulubionych potraw, natomiast – tak jak zostało już wspomniane – pomoże, gdy po spożyciu kilku ciężkich potraw, nabawimy się zatwardzeń czy lekkiego zatrucia – Siarczan Magnezu świetnie oczyszcza z toksyn. Należy pamiętać, że Soli Epsom nie można stosować w tym celu u dzieci!

Kąpiel z Solą Epsom

Lecznicza, relaksująca i oczyszczająca kąpieli z dodatkiem Soli Epsom to właśnie jedno z tych zastosowań, które triumfuje pomiędzy innymi. Postać chemiczna Soli Angielskiej – Siarczan Magnezu, to forma magnezu dobrze przyswajalna przez skórę, dlatego też wskazana jest dla osób, które mają problem z niedoborem owego pierwiastka w organizmie. Niedostatek magnezu u wielu osób objawia się między innymi: problemem z zasypianiem oraz bolesnymi skurczami mięśni. Kąpiel z dodatkiem Soli Epsom powinna rozwiązać te dolegliwości – pod warunkiem, że nie ma innych, zdrowotnych przeciwwskazań do stosowania tego rodzaju zabiegów w domowym zaciszu, takich jak: hipermagnezemia, niedociśnienie tętnicze, nadwrażliwość na magnez, niedrożność jelit, niewydolność nerek. Kąpiel z dodatkiem soli świetnie relaksuje po wyczerpującym dniu, dobrze wpływa na układ nerwowy i krążenie, a także pomaga przyspieszyć rekonwalescencje po przebytych kontuzjach i stłuczeniach (zwichnięcia, siniaki, obrzęki). Aby kąpiel przyniosła oczekiwany rezultat, nie należy dodawać do niej nic za wyjątkiem Siarczanu Magnezu. Dodatek kosmetycznego płynu do kąpieli lub umycie ciała mydłem zaburzy prawidłowe wchłanianie magnezu przez skórę.

Sól Epsom kosmetyk inny niż wszystkie

Kąpiel z dodatkiem Soli Epsom, zapewnia odprężenie dla ciała i umysłu, którego tak pragniemy po całodziennej gonitwie, ale nie jest to jej jedyna zaleta. Po domowym zabiegu z dodatkiem Siarczanu Magnezu ciało nabiera miękkości, a sporządzenie peelingu z odrobiną soli pomoże w jednej chwili usunąć martwy naskórek i ułatwi pozbycie się nieestetycznych i kłopotliwych zrogowaceń – zwłaszcza na skórze stóp. Kontynuując wątek stóp i Soli Epsom to warto, by sięgnęły po nią osoby, które mają problemy z ich nadpotliwością i... brzydkim zapachem! Moczenie stóp w ciepłej wodzie z roztworem Soli gorzkie średnio przez 20-30 minut może okazać się zabiegiem, któremu nie dorównają najlepsze antyperspiranty! Popularne jest także wykorzystanie Siarczanu Magnezu do tworzenia mikstur nakładanych na włosy. Sól w tym celu należy zmieszać w równych proporcjach z ulubioną maską lub odżywką do włosów, a następnie delikatnie podgrzać poprzez wstawienie pojemnika z mieszaniną do miseczki z gorącą wodą. Pielęgnacja ta ma na celu wzmocnić włosy oraz zwiększyć ich objętość.

Siarczan Magnezu na przeziębienie i grypę

Choć wśród wielu osób nadal funkcjonuje mit o zaprzestaniu kąpieli, gdy łapie przeziębienie lub grypa z obawy przed pogorszeniem stanu zdrowia, okazuje się, że w początkowej fazie infekcji, kąpiel z odpowiednimi dodatkami może wpłynąć znakomicie na samopoczucie chorego i przyspieszyć powrót do dobrej kondycji. Aromaterapeutyczna kąpiel z dodatkiem antyseptycznych i działających przeciwbakteryjnie olejków to jedna z metod, a gdy dołożymy do niej porcję Siarczanu Magnezu może okazać się, że odzyskiwanie sił nabierze przyspieszenia. Potwierdzone działanie przeciwzapalne i odprężające na obolałe mięśnie i stawy – to duża zaleta takiej kąpieli. Na wielu blogach parentingowych i w serwisach traktujących o wychowaniu i pielęgnacji dzieci, znajdziemy informacje na temat stosowania kąpieli z dodatkiem Soli Epsom także u dzieci w wieku powyżej 2. lat. Jednak z uwagi na ostrożność, działanie takie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane produkty

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel