Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Sposoby na skuteczne wybielanie zębów w domu

19.02.2022
Sposoby na skuteczne wybielanie zębów w domu

Któż z nas nie marzy o zdrowych, pięknych, białych zębach? Niestety, dostępne w gabinetach stomatologicznych zabiegi poprawiające kolor szkliwa kosztują krocie. Nie oznacza to jednak, że osoby z ograniczonym budżetem muszą zapomnieć o atrakcyjnie wyglądającym uzębieniu. Od dziesiątek lat ludzkości są bowiem znane sposoby na efektywne wybielenie zębów w domu. Co więcej, czasem wystarczą do tego produkty, które każdy posiada w swojej kuchni. 

Preparaty do profesjonalnego wybielania zębów nie są dostępne jedynie w gabinetach stomatologicznych, nie wszystkimi takimi produktami trzeba rozjaśniać szkliwo wyłącznie pod czujnym okiem stomatologa. W aptekach i drogeriach możesz już za kilkadziesiąt złotych nabyć rozjaśniające szkliwo paski, żele czy lakiery. Tego rodzaju specyfiki opierają swoją skuteczność na nadtlenku wodoru i w kilka tygodni potrafią wybielić o szkliwo o 2-4 tony.

Rozjaśnianie zębów produktami specjalistycznymi możesz oczywiście wspierać korzystając podczas codziennej pielęgnacji jamy ustnej z wybielającej pasty i wspomagającego wybielanie płynu do płukania ust. Należy jednak pamiętać, że ani pasta, ani płyn nie usuną z zębów zaawansowanych przebarwień. To raczej produkty eliminujące ze szkliwa powierzchniowe osady i podtrzymujące rezultaty wybielania osiągnięte przy pomocy innych metod.

Wybielające produkty, które znajdziesz we własnej kuchni

Jeśli wolisz naturalne sposoby wybielania, wystarczy, że otworzysz własną kuchenną szafkę. Zdziwisz się, jak wiele produktów, z których korzystasz na co dzień ma właściwości wybielające! Królują wśród nich owoce, ale nie tylko. Doskonałym sposobem na naturalne, domowe rozjaśnienie zębów jest:

  • Węgiel aktywny – w domowych apteczkach zazwyczaj znajduje się w formie kapsułek. W sproszkowanej formie idealnie nadaje się na to, aby nałożyć go na włosie szczoteczki i czyścić nim zęby dwa razy w tygodniu niczym pastą. Z tej metody domowego rozjaśniania szkliwa nie powinny jednak korzystać osoby z nadwrażliwością zębową.
  • Olej – płukanie ust olejem było znane już w starożytności. Nasi przodkowie praktykowali to głównie z uwagi na właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe oleju, jednak wspaniale sprawdza się on także w rozjaśnianiu szkliwa. Najlepiej przepłukiwać usta olejem kokosowym, ale nada się do tego również olej rzepakowy, słonecznikowy, lniany czy sezamowy.
  • Kurkuma – ciekawą opcję na naturalne, domowe rozjaśnienie zębów stanowi również kurkuma. Wystarczy, że dwa razy w tygodniu zmieszasz tę orientalną przyprawę z olejem kokosowym i olejkiem eterycznym z mięty, a następnie przygotowaną miksturą wyszczotkujesz zęby. Co ważne, kurkuma ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
  • Skórka z banana – niewielu wie, że wewnętrzna część skórki od banana pozwala skutecznie usuwać kamień nazębny, i co za tym idzie – efektywnie rozjaśniać zęby. Jeśli chcesz poprawić kolor szkliwa, pocieraj nią uzębienie dwa razy dziennie co najmniej przez kilkanaście kolejnych dni.
  • Truskawki – właściwości wybielające zęby posiadają także truskawki. Wystarczy zmiksować je w blenderze, a następnie stworzoną papkę wetrzeć w szkliwo. Zawarty w tych owocach kwas świetnie radzi sobie z przebarwieniami i osadami.

Domowe wybielanie zębów sodą – czy to bezpieczne?

Jedną z klasycznych, najbardziej popularnych metod wybielania zębów w domu jest zastosowanie sody oczyszczonej. To tani i szybki sposób rozjaśniania szkliwa praktykowany przez nasze mamy i babcie. Polega na wyszczotkowaniu zębów preparatem składającym się z sody i wody bądź sody i wody utlenionej. Efekty takiego działania w postaci poprawy koloru szkliwa nawet o kilka ton są widoczne już po kilku wyszczotkowaniach jamy ustnej.

Czy jednak stosowanie sody do wybielania zębów jest bezpieczne? Obecnie specjaliści podchodzą do tej metody rozjaśniania szkliwa sceptycznie. Zdaniem ekspertów, zbyt częste oczyszczanie zębów sodą może prowadzić do uszkodzenia szkliwa, nadwrażliwości zębów, podrażnienia dziąseł czy próchnicy. Dlatego też w trosce o własne bezpieczeństwo najlepiej nie wykorzystywać sody do wybielania. A jeżeli już się na to zdecydujemy, warto zachować ostrożność i rozsądek.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane produkty

pixel