Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Suche oko a sezon zimowy - Apteka internetowa i-Apteka.pl

02.02.2014
Dolegliwości i choroby

Chyba każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego odczucia związanego z obecnością ziarenka piasku pod powieką. Pomyślmy sobie ,że z takim uczuciem na co dzień zmaga się prawie każdy posiadacz tzw. ?suchego oka?. Czym jest ?zespół suchego oka?? Dlaczego zima jest sezonem ?suchego oka?? Jak zapobiegać rozwojowi zespołu suchego oka? W jaki sposób leczyć ?suche oko??

Czym jest ?zespół suchego oka??

?Zespół suchego oka? to szereg nieprzyjemnych doznań związanych ze zbyt małą produkcją łez przez gruczoł łzowy bądź ich nadmiernym parowaniem. Powoduje to pieczenie, uczucie ?piasku? pod powiekami, ból oraz zaczerwienienie. Łzy nie tylko umożliwiają płynne przesuwanie się powiek po powierzchni gałki ocznej, ale chronią także przed czynnikami chorobotwórczymi. Rogówka pozbawiona filmu łzowego jest bardziej narażona na ryzyko rozwoju stanu zapalnego i dalszych powikłań.

Dlaczego zima jest sezonem ?suchego oka??

Zespół suchego oka nie jest chorobą, lecz przypadłością, która rozwija się w korzystnych dla siebie warunkach. Częściej dotyka osoby w starszym wieku, bowiem wraz z upływem lat produkcja łez maleje. Bez wpływu na ilość filmu łzowego nie pozostają także przyjmowane leki, zwłaszcza te obniżające ciśnienie, antykoncepcyjne czy leczące jaskrę. Długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, słońce, wiatr, zimno, a także narażenie na niski poziom wilgotności powietrza, który zapewniamy naszym gałkom ocznym przez cały sezon grzewczy, tylko wzmagają problemy ze wzrokiem. Zima w związku z tym należy do sezonu szczególnie nieprzystępnego dla osób zmagających się z tym problemem. Poza tym ogromnym ?wyzwalaczem? zespołu suchego oka jest wielogodzinna praca przed monitorem komputera czy długie czytanie książek, dlatego ,że skupiając wzrok, rzadziej mrugamy i  w ten sposób nie nawilżamy powierzchni rogówki odpowiednio często.

Jak zapobiegać rozwojowi zespołu suchego oka?

Rozsądek i zdrowy styl życia są kluczem do sukcesu również w tym przypadku. Dbając o własny organizm, na przykład przez codzienną umiarkowana aktywność fizyczną, troszczymy się także o wzrok. Spacerując, patrzymy w dal, a to odpręża oczy. W razie silnego promieniowania słonecznego nie wolno zapominać o okularach przeciwsłonecznych zaopatrzonych w odpowiedni filtr UV. Pracując przy komputerze, co godzinę należy przez 5-10 minut zrobić sobie przerwę, wywietrzyć pomieszczenie zamknąć oczy bądź nałożyć na nie ciemną opaskę. Wzrok się regeneruje w ciemności. Poza tym, ważne jest również to , co dostarczamy do swojego organizmu z zewnątrz. Obserwując u siebie objawy zespołu suchego oka, skonsultujmy z lekarzem możliwość modyfikacji terapii, na przykład nadciśnienia tętniczego, by uniknąć takich nieprzyjemnych niepożądanych działań. Ponadto istotnym elementem jest dieta. Najbardziej ogólna zasada mówi, że oczy lubią wszystkie kolorowe warzywa i owoce oraz ryby bogate w kwasy omega-3 i omega-6.

W jaki sposób leczyć ?suche oko??

Zespół suchego oka jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że w aptekach już od jakiegoś czasu dostępne są tzw. ?sztuczne łzy?. Występują w postaci kropli nawilżających i należy je aplikować do worka spojówkowego. Stosowanie tych preparatów zwykle nie sprawia większej trudności. Każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie w domu. Dolną powiekę należy delikatnie pociągnąć ku dołowi, odsuwając od gałki ocznej i formując ?miseczkę?, do której następnie wkrapla się ?sztuczne łzy?. Wśród wielu preparatów, wyróżnić możemy Hylo Comod, Visine Suche Oczy, ZUMA Ulga dla oczy 0,4% i wiele innych dostępnych w naszym dziale: Oczy

Częstotliwość stosowania zależy od nasilenia dolegliwości. Przeważnie 1-2 krople do każdego oka 2-3 razy dziennie pozwalają zlikwidować uciążliwy problem. Wybierając preparat, warto zdecydować się na taki, który składem jak najbardziej przypomina naturalny film łzowy, pozbawiony jest składników konserwujących i zawiera składniki kojące w postaci świetlika, kwasu hialuronowego czy nagietka lekarskiego. Ostatecznym rozwiązaniem, w przypadkach o wyjątkowo przykrych dolegliwościach, jest leczenie operacyjne. Polega ono na okresowym bądź trwałym zamknięciu przewodów odprowadzających łzy z powierzchni gałki ocznej.

autor: lek.med. Oliwia Gorgoń-Klamke

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2014

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
pixel