Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Swędzenie oczu - czym jest spowodowane i jak sobie pomóc?

30.01.2020
Dolegliwości i choroby
Swędzenie oczu - czym jest spowodowane i jak sobie pomóc?

Swędzenie oczu to uporczywa dolegliwość, której mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak pieczenie czy zaczerwienie oczu. Przedstawione objawy mogą wynikać z jedynie z przemęczenia  i niewyspania się, lecz mogą wskazywać również na inne choroby oczu, takie jak: zespół suchego oka czy alergiczne zapalenie spojówek. Pieczenie, jak i swędzenie oczu leczy się najczęściej domowymi sposobami, lecz w razie nieustępujących objawów należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ czerwone, bolące oko może być również symptomem ataku jaskry.

Swędzenie oczu – czy to alergia?

Swędzenie oczu jest częstym objawem towarzyszącym alergicznemu nieżytowi nosa, czyli kataru siennego. Reakcja alergiczna wywołana jest poprzez bezpośredni kontakt z alergenem, między innymi: sierść zwierząt domowych, odchody roztoczy, kurz, pyłki kwiatów, drzew czy traw.W przypadku alergicznego nieżytu nosa, objawy takie jak: pieczenie, zaczerwienie i swędzenie oczu, występuje jednocześnie w obu gałkach ocznych, ponieważ pyłki unoszące się w powietrzu oddziałują równomiernie zarówno na prawe, jak i lewe oko. Jeżeli reakcja alergiczna wywołana jest uczuleniem na sierść zwierząt, dolegliwości mogą powodować swędzenie w jednym oku, do którego dostanie się alergen np. płatek skóry zwierzęcia czy włosek. Do objawów alergii zalicza się między innymi: wodnisty katar, pieczenie w gardle, zmiany skórne oraz pieczenie i swędzenie oczu. Leczenie alergii wymaga konsultacji z lekarzem, który zaleci leki na alergie przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Swędzenie oczu można łagodzić domowymi sposobami lub kroplami do oczu na alergię np. Starelltec Alergia czy Alleoptical w wygodnych, jednorazowych pojemnikach, które ułatwiają aplikację kropli.

Swędzenie oczu – zapalenie spojówek

Uporczywe dolegliwości ze strony oczu mogą świadczyć o infekcji np. zapaleniu spojówek. Do objawów wirusowego zapalenia spojówek zalicza się między innymi: pojawienie się wydzieliny surowiczej, swędzenie oczu, uczucie ciała obcego w gałce ocznej oraz obrzęk spojówek. Oko podczas zapalenia spojówki jest silnie zaczerwienione – wywołane jest to obrzękiem naczynek krwionośnych. Przedstawionym objawom towarzyszy również łzawienie oczu, światłowstręt oraz silny ból oka.

Swędzenie oczu – zespół suchego oka

Zespół suchego oka wywołany jest niedostateczną produkcją łez lub zaburzeniami w składzie warstw filmu łzowego. Do objawów świadczących o zespole suchego oka zalicza się między innymi: uczucie „piasku pod powiekami”, podrażnienie, uczucie zmęczenia i ciężkości powiek, swędzenie oczu. Dolegliwości nasilają się szczególnie w nocy, kiedy to produkcja łez jest mniejsza, rano może pojawić się problem z otworzeniem oczu. Do czynników, które potęgują objawy zespołu suchego oka, zalicza się również: częstsze mruganie podczas pracy przy komputerze lub oglądania telewizora, suche powietrze, silny wiatr, mocną klimatyzację, dym papierosowy. Jeżeli podejrzewasz, że ogólne zmęczenie i swędzenie oczu wywołane to ZSO, skonsultuj się z okulistą, który przeprowadzi specjalistyczne badania i zaleci odpowiednie krople np. Hialeye Duo, które zawierają w składzie hialuronian sodu oraz trehalozę. Krople intensywnie nawilżają, a ponadto wspierają regenerację powierzchni oka. Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do zmian grożących nawet utratą wzroku.

Swędzenie oczu – praca przy komputerze

Problemy dotyczące oczu, jak i widzenia mogą być wywołane wielogodzinną pracą przy komputerze – jest to tzw. syndrom widzenia komputerowego. Jeżeli przez kilka godzin dziennie wpatrujesz się w ekran monitora, a dodatkowo odczuwasz swędzenie oczu, nadwrażliwość na światło oraz ogólne uczucie zmęczenia skorzystaj z domowych sposobów, które pozwolą Twoim oczom odpocząć lub zakup w aptece nawilżające krople do oczu lub specjalistyczne krople zalecane do stosowania podczas pracy przy komputerze np. Xedrenio, ProOPTIC Świetlik czy Kompin.

Domowe sposoby na swędzenie oczu

Pieczenie i swędzenie oczu nie pozwala Ci, choć na chwilę uwolnić się od chęci drapania? Co zrobić, aby domowymi sposobami załagodzić uciążliwe dolegliwości?

  • Stosuj zimne kompresy – wystarczy do nich zimna woda i bawełniane ściereczki. Przygotowany kompres należy przyłożyć do oczu na około 10 minut, czynność powtórzyć 5 razy dziennie. Kompres złagodzi swędzenie oczu i zmniejszy obrzęk.
  • Kompresy z torebek herbaty złagodzą opuchliznę – występujące w herbacie garbniki wykazują właściwości ściągające. Wystarczy, że po wypiciu herbaty ostudzisz torebkę, po czym przyłożysz ją do oczu na około 5 minut. 
  • Przygotuj napar z rumianku lub nagietka – wykazują one działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzą podrażnione oczy. Ostudź napar z kwiatów, po czym zanurz w nim bawełniane ściereczki i przyłóż na zamknięte powieki na około 20 minut.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Rekomendowane produkty
LACRIMAL x 10ml (2 x 5ml)

LACRIMAL x 10ml (2 x 5ml)

14,53 zł
HYLO-COMOD krople 10ml

HYLO-COMOD krople 10ml

59,25 zł
Kompin krople 10ml

Kompin krople 10ml

24,38 zł
Hialeye Duo krople do oczu 10ml

Hialeye Duo krople do oczu 10ml

46,53 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel