Swędzenie oczu - czym jest spowodowane i jak sobie pomóc?

30.01.2020
Dolegliwości i choroby
Swędzenie oczu - czym jest spowodowane i jak sobie pomóc?Swędzenie oczu to uporczywa dolegliwość, której mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak pieczenie czy zaczerwienie oczu. Przedstawione objawy mogą wynikać z jedynie z przemęczenia  i niewyspania się, lecz mogą wskazywać również na inne choroby oczu, takie jak: zespół suchego oka czy alergiczne zapalenie spojówek. Pieczenie, jak i swędzenie oczu leczy się najczęściej domowymi sposobami, lecz w razie nieustępujących objawów należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ czerwone, bolące oko może być również symptomem ataku jaskry.

Swędzenie oczu – czy to alergia?

Swędzenie oczu jest częstym objawem towarzyszącym alergicznemu nieżytowi nosa, czyli kataru siennego. Reakcja alergiczna wywołana jest poprzez bezpośredni kontakt z alergenem, między innymi: sierść zwierząt domowych, odchody roztoczy, kurz, pyłki kwiatów, drzew czy traw.W przypadku alergicznego nieżytu nosa, objawy takie jak: pieczenie, zaczerwienie i swędzenie oczu, występuje jednocześnie w obu gałkach ocznych, ponieważ pyłki unoszące się w powietrzu oddziałują równomiernie zarówno na prawe, jak i lewe oko. Jeżeli reakcja alergiczna wywołana jest uczuleniem na sierść zwierząt, dolegliwości mogą powodować swędzenie w jednym oku, do którego dostanie się alergen np. płatek skóry zwierzęcia czy włosek. Do objawów alergii zalicza się między innymi: wodnisty katar, pieczenie w gardle, zmiany skórne oraz pieczenie i swędzenie oczu. Leczenie alergii wymaga konsultacji z lekarzem, który zaleci leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Swędzenie oczu można łagodzić domowymi sposobami lub kroplami do oczu na alergię np. Starelltec Alergia czy Alleoptical w wygodnych, jednorazowych pojemnikach, które ułatwiają aplikację kropli.

Swędzenie oczu – zapalenie spojówek

Uporczywe dolegliwości ze strony oczu mogą świadczyć o infekcji np. zapaleniu spojówek. Do objawów wirusowego zapalenia spojówek zalicza się między innymi: pojawienie się wydzieliny surowiczej, swędzenie oczu, uczucie ciała obcego w gałce ocznej oraz obrzęk spojówek. Oko podczas zapalenia spojówki jest silnie zaczerwienione – wywołane jest to obrzękiem naczynek krwionośnych. Przedstawionym objawom towarzyszy również łzawienie oczu, światłowstręt oraz silny ból oka.

Swędzenie oczu – zespół suchego oka

Zespół suchego oka wywołany jest niedostateczną produkcją łez lub zaburzeniami w składzie warstw filmu łzowego. Do objawów świadczących o zespole suchego oka zalicza się między innymi: uczucie „piasku pod powiekami”, podrażnienie, uczucie zmęczenia i ciężkości powiek, swędzenie oczu. Dolegliwości nasilają się szczególnie w nocy, kiedy to produkcja łez jest mniejsza, rano może pojawić się problem z otworzeniem oczu. Do czynników, które potęgują objawy zespołu suchego oka, zalicza się również: częstsze mruganie podczas pracy przy komputerze lub oglądania telewizora, suche powietrze, silny wiatr, mocną klimatyzację, dym papierosowy. Jeżeli podejrzewasz, że ogólne zmęczenie i swędzenie oczu wywołane to ZSO, skonsultuj się z okulistą, który przeprowadzi specjalistyczne badania i zaleci odpowiednie krople np. Hialeye Duo, które zawierają w składzie hialuronian sodu oraz trehalozę. Krople intensywnie nawilżają, a ponadto wspierają regenerację powierzchni oka. Nieleczony zespół suchego oka może prowadzić do zmian grożących nawet utratą wzroku.

Swędzenie oczu – praca przy komputerze

Problemy dotyczące oczu, jak i widzenia mogą być wywołane wielogodzinną pracą przy komputerze – jest to tzw. syndrom widzenia komputerowego. Jeżeli przez kilka godzin dziennie wpatrujesz się w ekran monitora, a dodatkowo odczuwasz swędzenie oczu, nadwrażliwość na światło oraz ogólne uczucie zmęczenia skorzystaj z domowych sposobów, które pozwolą Twoim oczom odpocząć lub zakup w aptece nawilżające krople do oczu lub specjalistyczne krople zalecane do stosowania podczas pracy przy komputerze np. Xedrenio, ProOPTIC Świetlik czy Kompin.

Domowe sposoby na swędzenie oczu

Pieczenie i swędzenie oczu nie pozwala Ci, choć na chwilę uwolnić się od chęci drapania? Co zrobić, aby domowymi sposobami załagodzić uciążliwe dolegliwości?
  • Stosuj zimne kompresy – wystarczy do nich zimna woda i bawełniane ściereczki. Przygotowany kompres należy przyłożyć do oczu na około 10 minut, czynność powtórzyć 5 razy dziennie. Kompres złagodzi swędzenie oczu i zmniejszy obrzęk.
  • Kompresy z torebek herbaty złagodzą opuchliznę – występujące w herbacie garbniki wykazują właściwości ściągające. Wystarczy, że po wypiciu herbaty ostudzisz torebkę, po czym przyłożysz ją do oczu na około 5 minut. 
  • Przygotuj napar z rumianku lub nagietka – wykazują one działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzą podrażnione oczy. Ostudź napar z kwiatów, po czym zanurz w nim bawełniane ściereczki i przyłóż na zamknięte powieki na około 20 minut.
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel