Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Terapia po stracie bliskiej osoby

01.10.2021
Terapia po stracie bliskiej osoby

Jak poradzić sobie nie tylko ze śmiercią, ale nawet odejściem bliskiej osoby? Okazuje się, że coraz więcej zranionych osób szuka pomocy i wsparcia u profesjonalistów. Terapia po stracie męża, dziecka czy przyjaciółki pozwoli na nowo cieszyć się życiem. W Polsce tego rodzaju wsparcie jest już powszechne. Co więcej, psychologowie mogą być nieocenioną pomocą również po stracie psa czy innego, ulubionego zwierzęcia.

Jak przejść żałobę?

Eksperci potwierdzają, że istnieje kilka etapów żałoby, a wszystkie należy przejść po kolei, bo - niezależnie od tego, jakie trudne to bywa - tylko wtedy udaje się pogodzić ze stratą bliskiego. Badania naukowe potwierdzają, że stan emocjonalny, w jakim znajduje się osoba będąca w żałobie, jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń w naszym życiu. To w nim mieszają się różne uczucia, od samotności, poprzez złość i tęsknotę, aż po obawę o samodzielne funkcjonowanie i nierzadko stres związany z przyziemnymi kwestiami, choćby finansowymi. Objawy takie, jak wycofanie społeczne, niechęć do podejmowania aktywności, ciągły niepokój i poczucie wyczerpania niekiedy są na tyle nasilone, że osoba nimi dotknięta potrzebuje specjalistycznego wsparcia, aby nie popaść w depresję. To psycholog, pracując z osobą terapeutycznie, może skutecznie pomóc jej przejść przez wszystkie etapy żałoby, dzięki czemu strata bliskiej osoby zostanie przez nią finalnie zrozumiana i zaakceptowana.

Dlaczego warto zgłosić się na psychoterapię?

Każdy etap żałoby: od szoku, poprzez uświadomienie sobie straty, wycofanie się, aż po powrót do zdrowia i odnowę, powinien trwać określony czas. Oczywiście, każdy z nas inaczej przechodzi żałobę i bardzo często czas jej trwania jest kwestią indywidualną. Pewne jest jednak, że żaden z etapów żałoby nie powinien się przedłużać. Jeśli tak jest, konieczne jest wsparcie specjalisty. Osoby, które borykają się z cierpieniem po stracie bliskiej osoby przez bardzo długi czas (przekraczający okres roku-dwóch) lub doświadczają objawów tak silnych, że nie są w stanie normalnie funkcjonować, powinny poszukać dla siebie profesjonalnej pomocy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu "psychoterapeuta Kraków", by znaleźć zaufanego Specjalistę, który przeprowadzi nas przez walkę o własne zdrowie psychiczne.

Bardzo dobrym sposobem na powrót do równowagi jest zdecydowanie się nie tylko na indywidualne wizyty u psychologa, ale również na terapię grupową. Zobaczenie, że inni przeżywają to samo, ale walczą o siebie, może okazać się niezwykle pomocne. Na terapiach grupowych wsparciem okazuje się nie tylko psycholog, ale i inni uczestnicy tego rodzaju spotkań.

Warto wiedzieć, że brak specjalistycznej pomocy psychologa - jeśli wyraźnie jest ona potrzebna - może doprowadzić do poważnych zaburzeń u osoby będącej w żałobie. Długotrwała rozpacz może być przyczyną nerwicy, stanów lękowych, zespołu stresu pourazowego, aż wreszcie zaawansowanej depresji, której jednym ze skrajnych objawów są myśli samobójcze.

Osoby, które cierpią po stracie bliskiej osoby - bez względu na to, czy strata nastąpiła z powodu śmierci, czy też rozstania, mogą korzystać z terapii online. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają w małym mieście lub mogą mieć trudność z dotarciem do poradni zdrowia psychicznego z innego powodu. 

Chociaż terapia u psychologa to forma pomocy, która zdobywa coraz większą popularność, to nie wszyscy wierzą w jej skuteczność albo mają opory przed intymnymi zwierzeniami. Nie da się jednak ukryć, że w wielu przypadkach pomoc psychologa-psychoterapeuty jest naprawdę jedyną możliwością, aby wrócić do pełni sił psychicznych i móc znów zacząć cieszyć się życiem. Warto też pamiętać, że specjalista od zdrowia psychicznego jest przygotowany do tego, aby stworzyć w kontakcie z Pacjentem przyjazne warunki, które pozwolą mu się otworzyć i pracować nad swoimi trudnościami.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane produkty

pixel