Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Test na nietolerancję glutenu - czy pomocny?

09.06.2020
Porady farmaceuty
Test na nietolerancję glutenu - czy pomocny?

Gluten i jego światowa sława, a właściwie „niesława”, to temat, który nieustannie podejmowany jest w dyskusji o zdrowym odżywianiu. Eliminowanie glutenu z diety jest uzasadnione w przypadku jego nietolerancji – objawy sugerujące na celiakię lub alergię, ale żeby to sprawdzić, konieczne są badania. Czy test na nietolerancję glutenu, który można zakupić w aptece, jest wiarygodny i pomoże wykryć chorobę?

Co to jest gluten i dlaczego niektórzy muszą go unikać?

Gluten to białko roślinne, a ściśle mieszanina białek: glutenin i prolamin, jakie zawiera bielmo zbóż, takich jak: pszenica i jej odmiany, jęczmień, żyto, pszenżyto, owies. Gluten znajdziemy w większości spożywanych na co dzień produktów, zaczynając od wyrobów piekarniczych i cukierniczych, poprzez makarony, płatki śniadaniowe itp. Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ gluten zawiera także: piwo, chipsy, wędliny i wiele, wiele innych produktów, w których nie spodziewamy się dodatku glutenu np. niektóre leki i suplementy diety – gluten może być w nich dodany jako substancja pomocnicza. Co więc jest nie tak z tym glutenem, skoro zawierają go tak smaczne i ogólnie dostępne produkty? Jak białko, które pochodzi od zbóż – podstawowego składnika naszej diety może szkodzić zdrowiu?

Otóż zboża, nie są aż tak zdrowe, jakbyśmy przypuszczali – to niestety bolesny fakt, ponieważ zboża celowo poddawane są modyfikacjom genetycznym, aby zwiększyć w nich zawartość glutenu. Ta kombinacja powoduje, że obecnie spożycie glutenu jest dużo wyższe niż kilkadziesiąt lat temu! Nic dziwnego, że sprowokowało to impuls do poszukiwania narzędzia diagnostycznego dla osób obawiających się o zgubny wpływ glutenu na zdrowie i sięganie po test na nietolerancję glutenu. Dla zdrowego człowieka gluten nie jest szkodliwy, mimo to moda na stosowanie diety bezglutenowej i sięganie po produkty oznaczone hasłem „gluten free” stało się powszechnie spotykanym zjawiskiem.

Celiakia, uczulenie na gluten, nieceliakalna nadwrażliwość na gluten

Jedną z chorób szczególnie powiązanych z nietolerancją glutenu jest celiakia nazywana również chorobą trzewną. Schorzenie to ma podłoże genetyczne i ma charakter autoimmunologiczny, w przypadku stwierdzenia celiakii, konieczne jest rygorystyczne zastosowanie diety bezglutenowej. W przypadku niezastosowania się do rygoru stopniowo dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, a w rezultacie do zmniejszenia wchłaniania cennych dla pełnego zdrowia składników odżywczych. Objawy nietolerancji glutenu mogą przybierać bardzo różną postać, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych i mogą to być: wzdęcia, nawracający ból brzucha, biegunki lub zatwardzenia, nudności i wymioty, wysypka, utrata masy ciała... Podane objawy, mogą także towarzyszyć także innym chorobom i alergiom, jak więc wskazać winowajcę złego samopoczucia? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że nietolerancja glutenu nie musi oznaczać, że dany pacjent cierpi na celiakię, ponieważ istnieje także taka dolegliwość, jak nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (jej objawy często przypomina zespół jelita nadwrażliwego, co przysparza wiele problemów diagnostycznych) oraz alergia na gluten – alergia na pszenicę. Alergia na gluten to zjawisko, którego przyczyną jest nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na potencjalnie niegroźne białko, jakim jest gluten. Mimo to organizm reaguje odpowiedzią i w akcie wytwarza przeciwciała mające na celu ochronę przed intruzem.

Uczulenie na gluten u małych dzieci objawia się atopowym zapaleniem skóry (AZS), dolegliwościami ze strony układu pokarmowego oraz układu oddechowego. U osób dorosłych częściej wskazuje się na występowanie przewlekłych biegunek, pojawianie pokrzywki skórnej po spożyciu produktu z glutenem oraz obrzęku naczynioworuchowego. Alergię na gluten diagnozuje się na podstawie profesjonalnych i wykonywanych pod kontrolą lekarską testów skórnych, możliwe jest także wykonanie laboratoryjnego badania krwi, oznaczeniu przeciwciał lub poprzez dietę eliminacyjną – wykluczenie i ponowne wprowadzenie produktów zawierających gluten do diety. Test na nietolerancję glutenu można wykonać także w domu, korzystając z testów dostępnych w aptekach i sprzedawanych bez przepisu lekarza.

Test na nietolerancję glutenu – domowa diagnostyka

Jednym z testów na nietolerancję glutenu, jaki znajdziemy w asortymencie aptecznym, jest Gluten Alarm LabHome – samokontrola w kierunku celiakii. Szybki test do wykrywania przeciwciał anty-tTG w klasie IgA przy pozytywnym wyniku może dać impuls do dalszej, specjalistycznej diagnostyki i tym samym rozpoczęcia leczenia i wdrożenia diety bezglutenowej. Test na nietolerancję glutenu – jak zapewnia producent – charakteryzuje się dużą czułością 10U/ml i aż 97% skutecznością. Badanie wykonuje się w domowym zaciszu, bez konieczności angażowania personelu medycznego oraz osób trzecich. Spokojnie, bezboleśnie, dyskretnie i szybko – badanie trwa zaledwie 15 minut, a wynik testu jest łatwy w interpretacji. Przeprowadzenie testu na nietolerancję glutenu, jest szczególnie uzasadnione w przypadku osób, u których w rodzinie są osoby cierpiące na celiakię (predyspozycje genetyczne). Przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek testu, czy badania nie powinno się rezygnować ze spożycia produktów glutenowych, ponieważ może to dać niewiarygodny wynik badania.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel