Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Ugryzienie komara - jak załagodzić ból i swędzenie?

15.06.2022
Porady farmaceuty
Ugryzienie komara - jak załagodzić ból i swędzenie?

Niektórym może się tak wydawać, ale ugryzienie komara to jeszcze nie koniec świata. Tak, swędzi, czasem nawet bardzo. Tak, skóra jest zaczerwieniona, jednakże ukąszenia komara są zazwyczaj niegroźne… przynajmniej ugryzienia naszych krajowych gatunków. Ze względu na duży dyskomfort po ataku komara, warto wiedzieć, jak sobie radzić z bólem i swędzeniem!

Z naszego artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda skóra po ukąszeniu przez komara?
- Jakie farmakologiczne i domowe sposoby skutecznie załagodzą ból i swędzenie?
- Czy pogryzienie przez komary może być niebezpieczne?
- Jak zapobiegać ukąszeniom komarów?

Jak wygląda ugryzienie komara?

Ugryzienie komara nie wygląda groźnie. W miejscu, w którym komarzyca wbija tzw. kłujkę, zwykle pojawia się bąbel i lekkie zaczerwienienie skóry, któremu towarzyszy swędzenie i ból. Swędzenie zresztą jest najbardziej uciążliwą „pamiątką” po spotkaniu z komarem. A że świąd najłatwiej ukoić drapaniem, małe ugryzienie często zmienia się w wielką ranę! Rozdrapując miejsca ukąszenia, można naruszyć ciągłość skóry i narazić się na rozwój infekcji. Dobrą informacją jest natomiast to, że jeśli powstrzymamy się od drapania, bąbel i swędzenie bardzo szybko znikną.

Czy ugryzienie komara może być niebezpieczne?

Samo ugryzienie komara nie jest niebezpieczne. Oczywiście mowa o naszych polskich komarach. Co innego egzotyczne gatunki – tu ryzyko jest ogromne. Takie komary przenoszą poważne choroby m.in. dengę, malarię, żółtą febrę, wirusa Zika – są to choroby, które sieją spustoszenie w organizmie, niektóre z nich mogą skończyć się śmiercią! Osoby, które wyjeżdżają na egzotyczne wycieczki, np. do Afryki, Azji lub Ameryki Południowej, powinny obowiązkowo przyjąć odpowiedni zestaw szczepień.

W Polsce póki co nie trzeba się bać ugryzienia komarów. Nie oznacza to jednak, że po ukąszeniu przez komary nie pojawią się żadne problemy. Standardowe objawy ugryzienia nie są groźne, jednak u osób uczulonych może pojawić się silna reakcja alergiczna! Ponadto kłopotów można sobie narobić, rozdrapując miejsce ugryzienia. Taką ranę łatwo zanieczyścić, szczególnie w przypadku dzieci ryzyko nadkażenia bakteryjnego jest duże.

Dlaczego ugryzienie komara swędzi?

Skąd się bierze swędzenie po ukąszeniu przez komara? Komary, a właściwie komarzyce gryzą, aby móc napić się krwi. Aby „uczta” przebiegała sprawniej, owad podczas wkłucia wprowadza niewielką ilość śliny, która ma zapobiegać krzepnięciu krwi. Ślina komara zawiera w swoim składzie liczne białka, które układ odpornościowy człowieka identyfikuje jako zagrożenie i reaguje wzmożonym wydzielaniem histaminy. Stąd też pojawia się miejscowy stan zapalny i reakcja alergiczna. Opuchlizna i swędzenie mogą być dużo bardziej dotkliwe, jeśli poszkodowany ma uczulenie na komary!

Jak złagodzić ból i swędzenie po ukąszeniu przez komara?

Do łagodzenia bólu i swędzenia wykorzystuje się zarówno domowe sposoby na ugryzienie komara, jak i dostępne w aptekach środki łagodzące. Są wśród nich preparaty na ukąszenia komarów z olejkami eterycznymi, alantoiną, rumiankiem, aloesem i mentolem, a także leki sterydowe z hydrokortyzonem. W niektórych przypadkach, gdy reakcja po ugryzieniu komara jest silniejsza, warto sięgnąć po preparaty przeciwhistaminowe takie jak np. Fenistil żel, który zawiera dimetynden – substancję czynną o działaniu łagodzącym podrażnienia, przeciwświądowym, miejscowo znieczulającym i zmniejszającym obrzęki. Co warto podkreślić, Fenistil żel jest lekiem, który można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Domowe sposoby na ukąszenia przez komary

Oprócz maści i żeli z apteki pomocne mogą być domowe sposoby na ukąszenia komarów. Chłodny okład lub przyłożenie kostki lodu szybko ukoi ból i swędzenie, a także zmniejszy opuchliznę. Na bąbel można również zrobić okład z cebuli, surowego ziemniaka lub octu (np. jabłkowego) lub posmarować go olejkiem z drzewa herbacianego bądź olejkiem lawendowym. Jeśli pod ręką jest świeża bazylia, warto kilka listków rozgnieść i położyć w miejscu ukąszenia. Są również domowe sposoby na ugryzienia komarów, które wymagają trochę więcej pracy, np. papka przygotowana z wody utlenionej i sody oczyszczonej.

Objawy uczulenia na komary

Zwykły bąbel i uciążliwe swędzenie po ukąszeniu przez komara to standardowy zestaw objawów, jednak u niektórych osób uczulonych na ślinę komarzyc może wystąpić uogólniona reakcja alergiczna z bąblami pokrzywkowymi, przewlekłym świądem, wysypką na ciele (w postaci grudek lub wyprysku), gorączką, wymiotami i napadem astmy. Jeśli opuchlizna po ukąszeniu przez komara się nasila i pojawiają się inne niepokojące objawy, zaleca się w pierwszej kolejności zastosować doustny lek przeciwhistaminowy. Spora grupa tych leków (z różnymi substancjami czynnymi) dostępna jest w aptekach bez recepty!

Przy braku poprawy konieczna będzie wizyta u lekarza, który przepisze silniejsze leki np. doustne sterydy. Ze specjalistą należy się także skonsultować, jeśli to dziecko ma uczulenie na komary. Osoby pogryzione przez komary, u których pojawiło się nasilone swędzenie, często sięgają po wapno w postaci tabletek musujących do rozpuszczania w wodzie. Czy rzeczywiście pomaga ono łagodzić objawy reakcji alergicznej? Niestety takie działanie nie zostało potwierdzone, jednak wypicie wapna nie powinno zaszkodzić.

Jak zapobiegać pogryzieniom przez komary? Skuteczna ochrona przed komarami

Jakie sposoby na komary najskuteczniej zapobiegają ukąszeniom? Najlepszy będzie dobry repelent. Na rynku dostępne są preparaty na komary z różnymi substancjami czynnymi – DEET, ikarydyną lub IR3535. Najwyższą skuteczność wykazuje oczywiście DEET i to po środki zawierające ten składnik należy sięgać, gdy potrzebna jest ekstra ochrona przed komarami. Mniej skuteczne, ale bezpieczniejsze będą naturalne sposoby na komary. Mowa o olejkach eterycznych np. z lawendy, trawy cytrynowej, eukaliptusa, citronelli, bazylii, goździków (wybrane olejki należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody lub hydrolatu i w takiej rozcieńczonej formie aplikować na skórę).

Czy da się zadbać o ochronę przed komarami od środka? Często w tym kontekście wymienia się niektóre witaminy! Czy faktycznie suplementy diety mogą ograniczyć liczbę ugryzień komarów? Która substancja określana jest jako witamina na komary? To tiamina, czyli witamina B1. Choć naukowcy nie udowodnili, że witamina B może odstraszać komary, to wiele osób profilaktycznie przyjmuje ją w okresie letnim. Nie należy jednak oczekiwać cudów, lepiej stosować repelenty o udowodnionej skuteczności, a witamina B na komary niech pozostanie tylko wsparciem.

Kiedy należy udać się do lekarza po pogryzieniu przez komary?

Czy swędzenie po ukąszeniu przez komara wymaga pomocy specjalisty? Nie, w większości przypadków nie jest to konieczne, choć zdarzają się i takie, gdy trzeba udać się do lekarza. Dotyczy to głównie sytuacji, gdy pogryziona osoba ma uczulenie na komary, a zwłaszcza gdy wykazuje silne objawy reakcji alergicznej. Konieczne może być wówczas podanie leków dostępnych wyłącznie na receptę!

Swędzenie i opuchlizna po ukąszeniu przez komara mogą uprzykrzyć życie, na szczęście są różne preparaty łagodzące i domowe sposoby na ukąszenia komarów, które skutecznie zmniejszają objawy skórne. Ulgę szybko przyniesie aloes lub kostka lodu. Zamiast jednak męczyć się ze świądem i bąblami lepiej „schować się” małym krwiopijcom, stosując preparaty na komary z DEET lub ikarydyną.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane produkty

pixel