Uwaga na leki spoza apteki

11.08.2015
Aktualności

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z temperatur jakie nas nękają od kilku tygodni. Jako farmaceutka często słyszę, jak pacjenci wchodzący do apteki mówią: ,,Uff, tutaj to można normalnie żyć??. A mówią tak dlatego, że w aptece działa klimatyzacja. Apteki to jedyne miejsce sprzedaży leków i suplementów diety, na które nałożony jest obowiązek utrzymywania temperatury nie wyższej niż 25 stopni Celcjusza.

Jest to maksymalna temperatura, w jakiej producenci dopuszczają przechowywanie wielu leków, aby nie straciły swoich właściwości fizykochemicznych, a tym samym żeby nie zmieniły swoich właściwości farmakologicznych. Dłuższe przechowywanie leków w zbyt wysokich temperaturach, może skutkować negatywnym wpływem na nasze zdrowie. 

Często jednak zdarza się, że kupujemy leki w najgorszym z możliwych miejsc, czyli np. w kiosku. Na pytanie o temperaturę w kiosku jedna ze sprzedawczyń odpowiedziała reporterowi RMF FM:

- Jest gorąco, ale nie mam pojęcia jaka tu jest teraz temperatura. Nie jestem termometrem, później sprawdzę.

Pytanie do zadano w dzień kiedy temperatura na dworze przekraczała grubo 30 stopni. 

Najgorsze jest to, że Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie posiada uprawnień do nakładania kar na przedsiębiorców prowadzących sklepy ogólnodostępne sprzedające leki niezgodnie z przepisami, nie ma narzędzie nawet do kontroli tych miejsc.

Pamiętajcie więc, że tylko zakupy w aptece, również w tej internetowej to gwarancja przechowywania leków w odpowiedniej temperaturze. Obowiązek kontrolowania temperatury i utrzymywania jej na odpowiednim poziomie narzuca prawo, w przeciwieństwie do sklepów, kiosków ruchu czy stacji benzynowych. Radzimy zatem zastanowić się - czy warto leki kupować "poza apteką" ?

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

 

Apteka internetowa i-Apteka.pl
Autor wpisu:i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015
pixel