Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Waga łazienkowa - sprawdzaj postępy w diecie i planuj dalsze kroki

27.10.2021
Waga łazienkowa - sprawdzaj postępy w diecie i planuj dalsze kroki

Prawidłowa masa ciała ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Nadwaga i otyłość znacząco podnoszą ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, udaru niedokrwiennego mózgu lub zawału serca. Jeśli cierpisz z powodu zbyt wysokiej wagi, sprawdź, jak planować dietę z użyciem wagi łazienkowej. 

Prawidłowa masa ciała, czyli jaka? 

Zgodnie z przyjętymi normami prawidłowa masa ciała u dorosłego człowieka mieści się w przedziale BMI 18-24,9. BMI poniżej 18 oznacza niedowagę, natomiast wyższe niż 25 - nadwagę. Gdy wskaźnik przekracza 30, mówi się o otyłości. Otyłość oraz nadwaga większa niż 10 kg  wymagają pilnego wprowadzenia niskokalorycznej diety i dodatkowej aktywności fizycznej. Przekraczanie zalecanej masy ciała negatywnie wpływa na stan zdrowia. Nawet niewielka redukcja wagi sprawia, że problemy zdrowotne znikają lub ich objawy są mniej nasilone. 

BMI oblicza się poprzez podzielenie masy ciała przez iloczyn wzrostu podanego w metrach. Przykładowo, mężczyzna o wadze 80 kg i wzroście 185 cm, ma BMI równe 23,39 (80 : 1,85 x 1,85 = 23,39). Jego masa ciała mieści się w zakresie normy. BMI nie jest idealnym wyznacznikiem prawidłowej wagi, dlatego równie ważne jest kontrolowanie procentu tkanki tłuszczowej w organizmie. Po zbadaniu jej zawartości może okazać się, że ten sam mężczyzna ma nadwagę lub niedowagę. Jeśli jego ciało składa się w ponad 30% z tłuszczu, badany powinien zredukować wagę o kilka kilogramów. Natomiast w przypadku, gdy jest silnie umięśniony, procent tkanki tłuszczowej może oscylować u niego w okolicach 5-8%. Zbyt niski poziom tłuszczu jest szkodliwy dla organizmu, gdyż uniemożliwia utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. 

Jaka jest zatem prawidłowa masa ciała? Do jej wyliczenia powinno się używać przede wszystkim wagi z funkcją analizy składu ciała. Dzięki niej utrzymanie optymalnej wagi jest łatwiejsze.

Jak działa waga z analizą składu ciała? 

Waga łazienkowa z funkcją badania poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie wygląda tak samo jak klasyczna waga. W celu przeprowadzenia pomiaru, urządzenie ustawia się na płaskiej, równej i twardej powierzchni (np. na płytce łazienkowej). Następnie uruchamia się sprzęt i staje się na nim bez ruchu i podpierania. Użytkownik po kilku sekundach otrzymuje wynik. 

Waga wskazuje, ile kilogramów waży użytkownik, a także, jak procentowo wygląda skład jego ciała. Urządzenie za pomocą nieodczuwalnego impulsu elektrycznego analizuje zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni i wody w organizmie. Impuls umożliwia przeprowadzenie takiego odczytu, gdyż od poszczególnych składników organizmu odbija się w różny sposób. Waga wskazuje również wysokość BMI oraz zapotrzebowanie kaloryczne na podstawie masy ciała i podanego stopnia aktywności fizycznej. 

Sprawdź, jakie wagi łazienkowe możesz kupić do domowego użytku: https://www.komputronik.pl/category/7399/wagi-lazienkowe.html 

Zalety wagi łazienkowej z analizą składu ciała 

Waga łazienkowa z funkcją badania składu ciała umożliwia skuteczne kontrolowanie postępów w diecie. Dzięki niej można sprawdzić nie tylko, o ile spadła ogólna masa ciała, ale i jak zmienia się procent tkanki tłuszczowej w organizmie. Dokładna analiza umożliwia ułożenie diety, która przyniesie określony efekt. Użytkownik wagi upewni się, że jego organizm spala nadmiar tkanki tłuszczowej i że spadek masy ciała nie jest jedynie wynikiem odwodnienia.

Analiza składu ciała z wyliczeniem zapotrzebowania kalorycznego przydaje się do rozsądnego planowania kaloryczności diety redukcyjnej. Optymalnie w ciągu tygodnia powinno się tracić nie więcej niż 0,5-1 kg masy ciała. Większy spadek wagi prowadzi do pojawienia się efektu jojo i zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń miesiączkowania lub równowagi elektrolitowej organizmu. Jeśli waga wykaże, że użytkownik powinien przyswajać codziennie 3000 kcal, spadek masy ciała pojawi się już przy jadłospisie o energetyczności 2000 kcal. Dieta 1000 kcal w takim przypadku jest głodówką. 

Waga będzie obliczać zapotrzebowanie kaloryczne na bieżąco, więc w przypadku utraty kilogramów, wyświetli nowe wartości. Dzięki temu kaloryczność diety redukcyjnej można odpowiednio obniżyć, by pobudzić organizm do dalszego spalania tkanki tłuszczowej. 

Nowoczesne modele wag łazienkowych dodatkowo posiadają funkcję przesyłania odczytów do aplikacji w smartfonie. W ten sposób z łatwością stworzyć można szczegółowy raport postępów w diecie. W zależności od potrzeb aplikacja podpowie również przepisy na dania fit na kolejny tydzień oraz przypomni o zaplanowanych aktywnościach fizycznych.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane produkty

pixel