Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Węgiel na biegunkę - zapomniany czy nieskuteczny?

27.12.2019
Porady farmaceuty
Węgiel na biegunkę - zapomniany czy nieskuteczny?

Naturalny, skuteczny i bezpieczny – Węgiel leczniczy. Choć nigdy nie doczekał się reklamy telewizyjnej, nadal ma swoich zwolenników i jest ważną pozycją w wielu domowych apteczkach. Węgiel na biegunkę? Co prawda w rankingu hitów sprzedażowych w czasie grasowania jelitówek nie gra pierwszych skrzypiec, lecz nie oznacza to, że stracił na swojej skuteczności!

Co to jest węgiel leczniczy i po co się go stosuje?

Węgiel leczniczy (Carbo medicinalis) wytwarzany jest z miazgi drzewnej w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie aktywowany poprzez działanie pary wodnej lub silnych kwasów – ma to na celu uzyskanie jak największej powierzchni adsorpcyjnej. To właśnie działanie adsorpcyjne i owa zdolność wiązania toksyn, bakterii i innych niepożądanych gości z organizmu, czyni węgiel tak dobrym i naturalnym środkiem na zatrucia pokarmowe i biegunkę infekcyjną. Węgiel na biegunkę – kiedyś stosowany bardzo często, dziś zastąpiony innymi lekami, a może nie tyle zastąpiony, co niemodny, choć w sferze pielęgnacyjno-kosmetycznego świętuje wielki powrót!

Węgiel leczniczy w postaci czarnych, okropnie brudzących tabletek dziś doczekał się „liftingu” i dostępny jest: węgiel w tabletkach, węgiel w kapsułkach, węgiel w syropie – smakowy, choć w przypadku tego produktu, większą rolę gra ekstrakt z owoców borówki czernicy niż węgiel... Pamiętajmy, że węgiel podobnie jak inne substancje lecznicze nie może być stosowany bez potrzeby i nadużywany. Takie leki na biegunkę i inne zatrucia jak węgiel może być także stosowany u dzieci od 12. roku życia, ale w tej grupie wiekowej, przed zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz zapoznać się ze szczegółowym opisem działania i zastosowania, które można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania węgla leczniczego. Jeśli oprócz węgla planowane jest także przyjęcie innych leków – stosowanych w terapii chorób przewlekłych, należy zachować odstęp czasowy pomiędzy przyjmowanymi preparatami, ponieważ węgiel ma także właściwości pochłaniające w stosunku do innych substancji leczniczych – minimalny odstęp ok. 2h.

Węgiel lek czy suplement diety?

Jaki sens ma suplementowanie węgla? Właściwie żaden! Więc dlaczego mamy dostępny w obrocie Carbo Medicinalis lek i Carbo suplement diety? Różnica nie polega wyłącznie na skrótowej nazwie i rejestracji, ważna jest także dawka i dawkowanie! Do opakowania leku – węgla leczniczego, zawsze dołączona jest wyczerpująca informacja dla pacjenta w postaci ulotki, która podpowiada w jakich sytuacjach lek może być zastosowany i w jakiej dawce, natomiast na suplemencie znajduje się wyłącznie krótki opis produktu wraz z podanym sposobem użycia.

Zastosowany węgiel na biegunkę czy na inne zatrucia musi mieć swoje uzasadnienia, więc stosuje się go w konkretnej sytuacji – wtedy, gdy jest potrzeba, a nie codziennie! Idąc tym tropem węgiel w tabletkach czy węgiel w kapsułkach przyjmowany codziennie jak każdy inny suplement diety nie ma właściwości leczniczych – nie w tych dawkach, które proponuje producent, mimo tego, że substancja aktywna pozostaje ta sama.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel