Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Witamina E - kiedy i na co stosować, właściwości, występowanie

14.07.2021
Porady farmaceuty
Witamina E - kiedy i na co stosować, właściwości, występowanie

Witamina E to silny antyoksydant, który przyczynia się między innymi do opóźnienia procesów starzenia, stąd też często nazywany jest witaminą młodości lub witaminą płodności. Przeciwutleniacz znajdziemy nie tylko w kosmetykach, ale także w formie leków lub suplementów: witamina E w kapsułkach, witamina E w kroplach czy witamina E w tabletkach. Jaka jest jej rola
w organizmie, jakie mogą być objawy jej niedoboru?

Witamina E – co to jest?

Witamina E to grupa związków należących do tokochromanoli, czyli bioaktywnych związków pochodzących z roślin oleistych – są one najsilniejszymi przeciwutleniaczami istotnymi dla ludzkiego organizmu. W związku z tym, iż witamina młodości działa wielokierunkowo i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, należy szczególnie zadbać o pokrycie zapotrzebowania na dany związek. Witamina E bierze udział w wielu procesach metabolicznych i wchodzi w skład błon komórkowych. Związki mają postać żółtego i lepkiego oleju – są rozpuszczalne w tłuszczach.

Właściwości witaminy E

Witamina E wykorzystywana jest w medycynie oraz kosmetyce, ponieważ ma korzystny wpływ na opóźnienie procesów starzenia. Wykazuje ona silne działanie przeciwutleniające, czyli neutralizuje wolne rodniki oraz chroni komórki przed możliwymi uszkodzeniami, dzięki czemu komórki budujące nasz organizm są mniej podatne na wszelkiego rodzaju zmiany, które mogą prowadzić do rozwoju chorób, między innymi chorób nowotworowych.

Witamina młodości, czyli witamina E w tabletkach ma korzystny wpływ na płodność oraz prawidłowy przebieg ciąży. Jej odpowiedni poziom w organizmie wspomaga pracę układu rozrodczego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W przypadku kobiet wpływa on korzystnie na regularną i prawidłową owulację, u mężczyzn zaś wspomaga procesy spermatogenezy. Antyoksydant jest niezwykle ważny podczas ciąży, ponieważ ma wpływ na masę urodzeniową dziecka oraz wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego i wzroku u płodu.

Witamina E bierze czynny udział w procesach krzepnięcia krwi oraz może zapobiegać wystąpieniu miażdżycy. Przeciwutleniacz hamuje procesy zlepiania się krwinek, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo powstania groźnych dla organizmu zakrzepów. Dodatkowo witamina E przeciwdziała odkładaniu się tzw. blaszek miażdżycowych oraz obniżania stężenie „złego cholesterolu”. Witamina E w tabletkach czy witamina E w kroplach bardzo często stosowana jest w leczeniu, jak i profilaktyce chorób układu krwionośnego i chorób serca.

Nie bez przyczyny witamina E nazywana jest witaminą młodości, bowiem ma ona niezwykle korzystny wpływ na opóźnienia procesów starzenia się skóry oraz znacząco wpływa na jej regenerację. Przeciwutleniacz zastosowany w kosmetykach natłuszcza, nawilża, odżywia
i ujędrnia skórę.

Kiedy i jak suplementować witaminę E?

Witamina E należy do związków, które ciężko przedawkować, jednakże przy stosowaniu leków lub suplementów diety, takich jak: witamina E w kroplach czy witamina E w tabletkach należy zachować ostrożność. Do przedawkowania może dojść jedynie na skutek zbyt długotrwałego przyjmowania dawki powyżej 1000mg na dobę – jej nadmiar objawia się przewlekłym zmęczeniem, bólami głowy, osłabieniem mięśni czy pogorszeniem widzenia.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E uzależnione jest od wieku, płci oraz chorób współistniejących. Zalecana dzienna dawka witaminy młodości wynosi:

  • dzieci – 6mg
  • kobiety – 8mg
  • mężczyźni – 10mg
  • kobiety w ciąży – 15-19mg
  • osoby starsze - 20-50mg

Stosowanie leków, jak i suplementów diety z witaminą E zaleca się najczęściej w przypadku chorób układu trawiennego, przy mukowiscydozie oraz przy chorobach układu krwionośnego i chorobach serca. Składniki odżywcze o działaniu przeciwutleniającym, takie jak witamina E można stosować również w zapobieganiu, jak i leczeniu zaćmy oraz zwyrodnień plamki żółtej.

Gdzie występuje witamina E?

Witamina E dostarczana jest do organizmu głównie poprzez spożywane posiłki. Do produktów bogatych w przeciwutleniacz zalicza się między innymi: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, migdały, orzechy laskowe, kiełki czy zarodki zbóż. Duże ilości witaminy młodości występują również w otrębach i płatkach owsianych, rybach (łosoś, makrela, mintaj), mleku oraz przetworach mlecznych, warzywach (papryka, szpinak, brokuł, marchewka) oraz owocach ( brzoskwinia, morela, czarna porzeczka).

W przypadku wystąpieniu niedoborów antyoksydantu zaleca się stosowanie dostępnych w aptekach preparatów, czyli witamina E w kroplach, witamina E w tabletkach czy witamina E w kapsułkach – preparaty należy stosować według zaleceń lekarza lub w przypadku samodzielnej kuracji według informacji dołączonych do preparatu.

Objawy niedoboru witaminy E

Objawy niedoboru witaminy E są najczęściej spowodowane zaburzeniami wchłaniania tłuszczów przez układ pokarmowy. Na jej niedobór narażone są również osoby w podeszłym wieku, jak i osoby cierpiące z powodu celiakii i mukowiscydozy. Wśród objawów niedoboru witaminy E wyróżnić można:

  • bladą cerę
  • zwiększoną podatność na infekcje
  • bóle mięśni
  • zanik mięśni
  • zmęczenie
  • zaburzenia układu kostnego
  • rogowacenie naskórka

W przypadku wystąpienia przedstawionych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu badań może zalecić preparaty z witaminą E, np. suplementy diety, takie jak: SOLGAR Witamina E w płynie naturalna 101mg 59,2ml czy leki, takie jak: Witamina E 300mg/ml krople 10ml Hasco lub Medana.

Witamina E w tabletkach

Witamina E dostępna jest w aptekach, większość preparatów dostępna jest bez przypisu lekarza. Antyoksydant występuje w formie tabletek, kapsułek i kropli. Witamina E w tabletkach oraz witamina E w kapsułkach mogą zawierać jako substancję czynną jedynie witaminę E, np. Tokovit E natural 200, Natural E-400 Now Foods, SOLGAR Naturalna Witamina E 134mg (200IU) czy Vitaminum E 200mg Medana (lek bez przypisu lekarza).

Na półkach aptecznych znajdziemy także preparaty wieloskładnikowe, które poza witaminą E zawierają w składzie dodatkowe substancje, takie jak: witamina A, witamina D czy witamina K, takie jak: ADEK Vita x 60 kapsułek, Allnutrition Adek + Omega 3 Strong, Olimp Gold-Vit A+E z wiesiołkiem i biotyną, Vitagal Witamina E x 60 kapsułek czy Vitaminum A+E Forte AMS Pharma.

Witamina E w kroplach

Wśród preparatów z witaminą E wyróżnić można suplementy diety, jak i leki w postaci kropli, które są łatwiejsze do podania dzieciom oraz mogą cechować się lepszą wchłanialnością, wyróżnić można krople w postaci leku, takie jak: Vitaminum E 300mg/1ml krople Hasco lub Medana oraz suplementy diety: SOLGAR Witamina E w płynie naturalna 101mg 59,2ml, Natur Planet Witamina E krople czy Witamina E Ojca Grzegorza naturalne tokoferole i tokotrienole. Podobnie jak w przypadku tabletek, płynna witamina E może wystąpić w połączeniu z witaminą A, D oraz K, np. Natur Planet Witamina ADEK krople.

Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane produkty

pixel