Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wody lecznicze w naszym domu

22.03.2016
Porady farmaceuty

Woda stanowi podstawę każdego życia, o tym wiemy wszyscy. Jednak nie każdy ma świadomość, że oprócz zwykłej wody z kranu czy wody butelkowanej, do kupienia są również wody lecznicze.

Woda lecznicza, czyli co?

W sklepach dostępne są różne rodzaje wód ? stołowe, źródlane, mineralne oraz lecznicze. Jakie są między nimi różnice? ? oto jest pytanie! Produkt oznaczony jako naturalna woda mineralna musi mieć stały skład, nazwane miejsce ujęcia, woda musi pochodzić z czystych podziemnych źródeł i być doprowadzana rurociągiem do rozlewni. Mianem naturalnej wody źródlanej określa się wodę pierwotnie czystą, czerpaną z nazwanego ujęcia, której skład może się nieco wahać. Stołowa to mieszanka wody źródlanej i mineralnej. Informacja o zawartości minerałów w wodach leczniczych dotyczy anionów i kationów, które wymieniane są w kolejności uwzględniającej malejące stężenia. Na opakowaniu jest także informacja o stopniu zmineralizowania wody: wysokozmineralizowana (stężenie jonów powyżej 1500mg/l), średniozmineralizowana (stężenie jonów 500-1500mg/l) oraz niskozmineralizowana (stężenie jonów do 500mg/l). Na co dzień picie wysokozmineralizowanych wód, w tym leczniczych, nie jest dobrym pomysłem, gdyż można zaaplikować organizmowi zbyt duże porcje minerałów.

Minerały z głębi ziemi

Obecnie obowiązujące Prawo geologiczne i górnicze w sposób jednoznaczny definiuje wody lecznicze jako niezanieczyszczone pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym wody podziemne, z naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznych. Wody te muszą dodatkowo mieć odpowiednie zawartości minerałów. Najogólniej mówiąc, w wodzie leczniczej musi znajdować się co najmniej 1000mg/l rozpuszczonych składników mineralnych stałych. Ze względu na zawartość poszczególnych jonów wyróżnia się 8 typów wód leczniczych: wody żelaziste (min. 10mg/l jonu żelazawego), wody fluorkowe (min. 2mg/l jonu fluorkowego), wody jodkowe (min. 1mg/l jonu jodkowego), wody siarczkowe (min. 1mg/l siarki dwuwartościowej), wody krzemowe (min. 70mg/l kwasu metakrzemowego), wody radonowe (min. 74Bq/l radonu) oraz wody kwasowęglowe (250-1000mg/l dwutlenku węgla niezwiązanego) i szczawy (powyżej 1000mg/dm3 dwutlenku węgla niezwiązanego).

Uzdrowisko w domu

Wody lecznicze zawierają zwykle znacznie więcej minerałów ? nawet powyżej 25000mg/l. Ze względu na tak wysoką zawartość składników mineralnych, picie tych wód wymaga starannego dobrania rodzaju wody i jej porcji. Większość wód leczniczych dostępna jest wyłącznie w uzdrowiskach, jednak często krótka kuracja nie wystarcza i jej kontynuowanie zaleca się także w domu. W aptekach dostępnych jest kilka rodzajów wód leczniczych, m.in: JAN, ZUBER, SŁOTWINKA, JANOSZ. Aby zachować prozdrowotne właściwości wody, jest ona pakowana w szklane lub plastikowe butelki w ciemnych kolorach oraz kartony.

Komu polać?

Wody lecznicze sprawdzają się w terapii różnych schorzeń. Należy je pić w określonych ilościach, gdyż spożywane w nadmiarze mogą szkodzić. Oto krótka charakterystyka najczęściej dostępnych wód.

  • szczawa wodorowęglanowo-wapniowa z chlorkami JAN to propozycja dla osób z chorobami nerek i dróg moczowych, także kamicy nerkowej, charakteryzuje się silnymi właściwościami moczopędnymi. Pomocniczo z wodą ZUBER bywa stosowana w terapii cukrzycy i miażdżycy.
  • szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, borowa ZUBER o wysokim stopniu zmineralizowania posiada właściwości żółciopędne i żółciotwórcze. Ze względu na swoje działanie lecznicze jest przydatna w walce z zaburzeniami czynności wątroby i dróg żółciowych, z nadkwasotą, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy. Wspomaga także redukcję stężenia cholesterolu i cukru we krwi. Poprawia efekty odchudzania, ułatwiając gubienie kilogramów.
  • szczawa SŁOTWINKA posiada szerokie spektrum działania. Unikalne proporcje minerałów powodują, że stanowi cenny element terapii chorób układu pokarmowego oraz kostnego. Wysoka zawartość wapnia podnosi mineralizację kośćca, a duża porcja magnezu umożliwia opanowanie stresu, nadpobudliwości i nerwic. Woda ta wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwalergiczne, jest pomocna w usuwaniu metali ciężkich z organizmu.
  • węgierska naturalna woda gorzka JANOSZ to bogate źródło siarczanu magnezu (gorzka sól) oraz uwodnionego siarczanu sodu (sól glauberska). Skład chemiczny tej wody pozwala na jej zastosowane w wielu dolegliwościach ? głównie w przypadku schorzeń układu pokarmowego, typu: zaparcia, zaburzenia pracy wątroby, dolegliwości ze strony woreczka żółciowego i dróg żółciowych. Janosz jest wodą polecaną dla diabetyków oraz osobom po przebytych zatruciach różnej etiologii. Uwaga! Nie należy stosować przy zaawansowanej chorobie wrzodowej.


Komu woda może szkodzić?


Choć wydaje się to niemożliwe, nie zawsze picie wody leczniczej przynosi korzyści. Niektóre mogą nasilać objawy różnych schorzeń, dlatego stosowanie ich na własną rękę bywa niebezpieczne. Osoby z niewydolnością krążenia i nerek, w czasie rekonwalescencji po operacjach żołądka, a także borykające się z ostrymi stanami zapalnymi i krwawieniami z przewodu pokarmowego powinny unikać wód siarczanowych. Także wody szczawianowe nie są polecane w razie niewydolności krążenia i nerek. Wody sodowo-chlorkowe znajdują się na liście produktów zakazanych u osób z nadciśnieniem tętniczym, skłonnością do obrzęków i niewydolnością krążenia. Osoby z zaburzeniami czynności tarczycy powinny skonsultować z lekarzem decyzję o piciu wód jodkowych. Nie wolno także zapominać, że picie wód leczniczych i zażywanie leków o takim samym działaniu nie jest wskazane i wymaga dbałości o to, by nie doprowadzić do powstania zaburzeń zdrowotnych. Choroby nerek to powód do rezygnacji z wód o wysokim stężeniu magnezu. Spożywanie nadmiaru wody leczniczej może także wywoływać działania niepożądane np. zaparcia związane z nadmiarem jonów żelaza.

Co przemawia za tym, aby w trakcie kuracji sięgać po wody lecznicze? Przede wszystkim ich potwierdzone badaniami działanie. Tym, co wyróżnia wody lecznicze spośród preparatów leczniczych takich jak tabletki i kapsułki, jest brak substancji pomocniczych. Jeśli więc na Twoje dolegliwości może pomóc woda lecznicza, zgłoś się do lekarza, poproś go o wskazówki i rozkoszuj się krystalicznie czystą wodą.

Autor: Ewa Krulicka i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016

Polecane produkty

Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel