Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wszystko, co musisz wiedzieć o Kwalifikowanym Kursie Pierwszej Pomocy

02.11.2020
Wszystko, co musisz wiedzieć o Kwalifikowanym Kursie Pierwszej Pomocy

Polacy chętnie uczą się tego, jak ważne jest profesjonalne udzielanie pierwszej pomocy, która - w myśl obowiązującego prawa - jest w naszym kraju obowiązkowa. Zwłaszcza teraz, w erze pandemii, kurs KPP nabiera zupełnie innego znaczenia. 

Czym jest kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy? 

Jego ogromnym atutem jest to, że jego zakres oraz formuła egzaminu została odgórnie uregulowana w ustawie z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Po ukończeniu szkolenia otrzymuje się tytuł ratownika, który jest najwyższym możliwym stopniem przeszkolenia dla osób, które nie są zawodowo związane z ratownictwem i służbą zdrowia. Dlatego program nastawiony jest na tych, którzy chcą zdobyć jak najwięcej wiedzy i umiejętności z pierwszej pomocy. 

Kursy KPP obejmują bardzo szeroki zakres. Użytkownik musi przyswoić zarówno wiele materiałów teoretycznych, jak i przejść szkolenie praktyczne. Mimo tego, że ustawa nie narzuca tego wprost, wiele firm stawia na różne scenariusze akcji ratunkowych. Jedną z nich jest na przykład Centrum Ratownictwa. Tam czasem będziemy prowadzić akcję resuscytacji na sali gimnastycznej, jadącym samochodzie,  a w innym wariancie, w lesie. To duży atut szkolenia. 

Na kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nauczymy się nie tylko skutecznego prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Kursant zapozna się też z postępowaniem w wielu innych sytuacjach. Po ukończeniu szkolenia będzie wiedział, jak radzić sobie z osobą, która nagle zasłabła, a także będzie w stanie udzielić pomocy osobie ze złamaniem. 

Nabytą wiedzę weryfikuje egzamin praktyczny. Aby dobrze sobie z nim poradzić, warto wybrać taki zespół szkoleniowy, w którego skład wchodzą osoby zawodowo związane z ratownictwem. Życie wielokrotnie udowadnia, że teoria często rozmija się z praktyką, a w kwestii udzielania pierwszej pomocy, nikt nie wie o tym tak wiele, jak ratownik czy lekarz. 

Kto - według obowiązującego w Polsce prawa - musi udzielić pierwszej pomocy? 

Wiele osób nie wie, że w sytuacji, gdy będą świadkami wypadku, mają one prawny obowiązek dotyczący udzielenia pierwszej pomocy. Reguluje to Artykuł 162 Kodeksu Karnego. Oznacza to, że jeśli nie istnieje dla nas żadne realne zagrożenie, to po prostu jesteśmy zobligowani do tego, by ratować osobę, która tego potrzebuje. 

Aby nie pogorszyć stanu zdrowia osoby, którą dotknęło niefortunne zdarzenie, dobrze jest trzymać się podstawowych zasad, które zostały uznane za skuteczne. Powinniśmy wiedzieć, czym jest pozycja bezpieczna, jak prawidłowo prowadzić resuscytację czy jak zabezpieczyć osobę, która nagle zasłabła. 

Wszystkie te scenariusze są częścią dobrych kursów KPP. Nabytą wiedzę można wykorzystać nie tylko w pracy czy wobec obcych, na przykład, gdy jesteśmy świadkami wypadku na drodze. Równie często może przydać się ona naszym bliskim. Scenariuszy, kiedy trzeba zatroszczyć się o ważne dla nas osoby może być tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. 

Ile trwa kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy? 

Aby uświadomić sobie, jak szeroki obszar tematyczny jest przerabiany na zajęciach, warto wiedzieć, że cały kurs KPP musi trwać kilkadziesiąt godzin. Zwykle zajęcia są dzielone na różne bloki tematyczne. Bardzo często praktykuje się też wyraźny podział między teorią a sferą praktyczną. 

Dobre jednostki szkoleniowe dostarczają komplet dokumentów, które można pobrać z poziomu panelu klienta. Następnie uczestnik szkolenia musi tę wiedzę przyswoić, aby był przygotowany na zajęcia praktyczne. Bez niej, trudno będzie zdać egzamin końcowy. 

Na kursie organizowanym przez Centrum Ratownictwa, aż 41 godzin z 66h to szkolenia praktyczne, które są prowadzone przez osoby zawodowo związane z ratownictwem. Znacznie zwiększa to szansę na „przepracowanie” z osobami biorącymi udział w kursie wielu różnych scenariuszy, które mogą od nas wymagać zupełnie innego zachowania. Inaczej ratuje się człowieka w centrum miasta, a inaczej na górskim szlaku czy przy jeziorze. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie: https://www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp

Kwalifikowana Pierwsza Pomoc w erze pandemii 

Rok 2020 już zapisał się w historii jako rok pandemii. COVID-19 pozbawił życia już ponad milion osób, a zarażeniu uległo ponad 41 milionów ludzi. W Polsce, która pierwszą falę pandemii przeszła dość łagodnie, sytuacja znacząco pogorszyła się jesienią, kiedy dzienny przyrost zachorowań wystrzelił do poziomu, który postawił służbę zdrowia na skraju wydajności. 

Ogromne obciążenie placówek medycznych i szpitali sprawia, że wiele osób, które potrzebują pomocy, docierają tam zbyt późno. Karetki nie dojeżdżają tak szybko, jak zazwyczaj, dlatego - w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia - udzielenie profesjonalnej pierwszej pomocy nabiera zupełnie nowego znaczenia. 

Dobry, dopasowany do realiów otaczającego nas świata kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy może nie tylko pomóc uratować drugiego człowieka. To też odskocznia do zwiększenia swoich kompetencji zawodowych, a więc i awansu, co może skutkować podwyżką. Powodów, by zdecydować się na kurs KPP, jest bardzo wiele. Co ważne, każdy z nich może pomóc w ratowaniu innych osób.

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane produkty

pixel