Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wyjazd na wakacje w ciąży. Co zabrać i jakie środki ostrożności należy zachować?

17.05.2023
Porady farmaceuty

Przyszła mama może wyjechać na wakacje, jednak musi mieć świadomość, że bezpieczne podróżowanie w ciąży wiąże się z pewnymi obostrzeniami. W jaki sposób ciężarna powinna się przygotować do wyjazdu na wakacje? Jakie leki, kosmetyki i dokumenty powinna ze sobą zabrać?

Spis treści:

wyjazd na wakacje w ciąży

Czy wyjazd na wakacje w ciąży jest bezpieczny?

Zasadniczo podróżowanie w ciąży nie jest zakazane, choć oczywiście trzeba dokładnie przeanalizować ryzyko związane z podróżą samolotem lub wycieczką w egzotyczne miejsca. Bezpieczniej jest po prostu odłożyć w czasie wyjazd w tropiki niż narażać siebie i dziecko na poważne komplikacje spowodowane długim lotem, groźnymi chorobami zakaźnymi lub zakażeniami pasożytniczymi. Trzeba też wspomnieć, że egzotyczne kraje nie zawsze oferują fachową opiekę medyczną, jakiej oczekiwałaby ciężarna.

Zanim jednak kobieta rozpocznie planowanie urlopu, powinna udać się na wizytę do swojego lekarza. Na podstawie wywiadu i wyników badań podejmie on decyzję, czy wakacje w ciąży są bezpieczne! Wyjazd kobiety ciężarnej jest możliwy, gdy zarówno ona, jak i dziecko są zdrowi, a ciąża przebiega prawidłowo. Według lekarzy najbezpieczniejszy czas na wyjazd na wakacje w ciąży przypada na okres między 14. a 28. tygodniem. Większość kobiet w tym czasie czuje się bardzo dobrze, poranne mdłości już praktycznie nie dokuczają, a ciążowy brzuszek jeszcze jest na tyle mały, że nie będzie utrudniał aktywności fizycznej. Ponadto w drugim trymestrze spada ryzyko poronienia.

Podróżowanie w pierwszym trymestrze

Początek ciąży to czas organogenezy i intensywnego rozwoju płodu. To równocześnie czas, gdy ryzyko poronienia jest bardzo wysokie. Kobieta, która ma jakiekolwiek podejrzenia, że może być w ciąży, przed wyjazdem powinna wykonać test ciążowy lub zgłosić się do lekarza na badanie z krwi bądź badanie USG. Podróżowanie w ciąży na jej wczesnym etapie nie jest wskazane także ze względu na gorsze samopoczucie i zmęczenie ciężarnej, wzmożone nudności i wymioty!

Podróżowanie w drugim trymestrze

Gdy ciąża przebiega prawidłowo, można bez obaw bookować wakacje. Drugi trymestr to najlepszy moment na wyjazd kobiety ciężarnej. Jeśli jednak coś jest nie tak, pojawiły się jakiekolwiek powikłania lub ciąża jest zagrożona, kobieta powinna odpuścić sobie wyjazd. Jako przeciwwskazania do podróżowania w ciąży wymienia się m.in.: choroby przewlekłe u matki, zagrożenie porodem przedwczesnym, problemy z łożyskiem, plamienie i krwawienie z pochwy, zagrożenie stanem przedrzucawkowym. Na wakacje w ciąży nie powinny się decydować kobiety, które w poprzedniej ciąży urodziły wcześniaka oraz kobiety, u których w poprzedniej ciąży doszło do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

Podróżowanie w trzecim trymestrze

Gdy ciąża przebiega prawidłowo, również w trzecim trymestrze można podróżować. Choć jako najbezpieczniejszy czas na wyjazd na wakacje w ciąży wskazuje się okres do 28. tygodnia ciąży, to tak naprawdę można podróżować do 36. tygodnia, oczywiście decyzję o wyjeździe należy podjąć w porozumieniu z lekarzem. Trzeba też wtedy bardziej uważać na siebie i maluszka. Na ostatnią wizytę należy się umówić kilka dni przed planowanym wyjazdem, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Po 36. tygodniu ze względu na ryzyko wcześniejszego rozpoczęcia akcji porodowej lepiej zrezygnować z podróży. Nie chodzi tylko o zagraniczne wojaże, odradzane są również krótsze wypady.

Co warto ze sobą zabrać, jadąc na wakacje w ciąży?

Bardzo ważne jest to, aby w miarę możliwości zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, które mogą się przydać podczas wyjazdu. Do apteczki koniecznie trzeba spakować leki przyjmowane na stałe, leki na biegunkę, elektrolity, leki przeciwbólowe i leki na przeziębienie. Nie można też zapomnieć o witaminach prenatalnych (np. Femibion 2) – kobiety, które stosują suplementację w ciąży, powinny ją kontynuować także podczas wyjazdu. Potrzebne też będą kosmetyki do opalania i kosmetyki łagodzące. Skóra ciężarnych dużo bardziej narażona jest na występowanie podrażnień, oparzeń i przebarwień słonecznych, dlatego należy wybrać krem z wysokim filtrem (SPF50). Obowiązkowo trzeba też spakować kartę ciąży oraz wyniki ostatnich badań, w tym USG.

Jakie środki transportu są najlepsze dla ciężarnych kobiet?

Właściwie dla ciężarnej żaden środek transportu nie jest w 100% bezpieczny i wygodny, jednak wybierając się na wyjazd na wakacje w ciąży, trzeba się na coś zdecydować. Gdy ciąża przebiega prawidłowo i kobieta nie ma żadnych chorób, może lecieć samolotem, jechać autokarem, pociągiem lub samochodem. Wybór zależy od celu podróży i indywidualnych preferencji, niezależnie od tego, na jaki środek transportu kobieta się zdecyduje, musi podjąć odpowiednie przygotowania i środki profilaktyczne. Dlaczego? Ciąża sama w sobie jest czynnikiem ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej, a długotrwałe siedzenie i przebywanie w jednej pozycji mogą to ryzyko znacząco zwiększyć.

Najlepszą i najskuteczniejszą profilaktyką przeciwzakrzepową jest robienie częstych przerw na rozprostowanie nóg – najlepiej co godzinę. Podczas podróży samochodem, nie ma z tym większych problemów, można robić postoje tak często, jak to konieczne, a ciężarna może chwilę pospacerować, a nawet zrobić kilka dodatkowych ćwiczeń. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy podróż odbywa się autokarem, tu postoje są limitowane, więc pozostaje spacer po pojeździe. Również podróż samolotem w ciąży jest pod tym względem trudna i krótki „wypad” do toalety, to jedyne na co może liczyć ciężarna. Podczas lotu trzeba dbać o prawidłowe nawodnienie, warto też założyć luźne, przewiewne ubrania i wygodne buty lub profilaktycznie specjalne pończochy uciskowe. Dodatkowo przed wylotem lekarz może zlecić zastrzyk z heparyną drobnocząsteczkową.

Podróż samolotem w ciąży oprócz zagrożenia zakrzepicą wiąże się z tym, że mogą pojawić się nieprzyjemne objawy jak np. dolegliwości bólowe, wymioty, skurcze macicy. W ostatnim trymestrze ciąży rośnie ryzyko porodu przedwczesnego, dlatego linie lotnicze zwykle nie wpuszczają na pokład samolotu kobiet po 36. tygodniu ciąży (po 32. tygodniu w przypadku ciąży mnogiej), a od kobiet po 28. tygodniu ciąży wymagają zaświadczenia od lekarza.

Na co powinny szczególnie uważać kobiety ciężarne wybierające się na wakacyjny wyjazd?

Wakacyjny odpoczynek może przynieść wiele korzyści ciężarnej, aby tak się stało, trzeba dobrze zaplanować wyjazd i odpowiednio się do niego przygotować. Nie należy szaleć z kierunkami, dalekie podróże i egzotyczne miejsca nie są najlepszym wyborem dla kobiety w ciąży, głównie ze względu na ogromne obciążenia związane z podróżą, ryzyko chorób zakaźnych oraz utrudniony dostęp do opieki medycznej. Przed wyjazdem trzeba udać się do lekarza, który omówi wszystkie przeciwwskazania do podróżowania w ciąży, a także doradzi w kwestii środków zapobiegawczych, w tym bezpiecznych dla kobiet w ciąży szczepień ochronnych. W ramach przygotowań warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne i sprawdzić, jak na miejscu wygląda dostęp do lekarza i szpitala położniczego. Ważne, aby podczas wypoczynku unikać potencjalnie niebezpiecznych aktywności i nadmiernej ekspozycji na słońce, która może skończyć się nie tylko oparzeniami słonecznymi, ale i przegrzaniem oraz odwodnieniem!

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania. Zanim jednak ciężarna zacznie planować wycieczkę, powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem i wykonać badania, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy podróż nie będzie obciążeniem dla przyszłej mamy i dziecka. Podczas konsultacji lekarz doradzi, jak przygotować się do wyjazdu, jakie leki zabrać ze sobą oraz zaleci, jak zadbać o komfort podczas podróży.

 

Ewa Krulicka
Autor wpisu: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl Blogerka z wieloletnim doświadczeniem, z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Redaktor bloga jestemmama.pl. Zainteresowania: zdrowie, uroda, naturalne metody leczenia.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel