Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Wypadanie rzęs – przyczyny i sposoby walki z problemem

25.03.2025
Pielęgnacja

Nic tak pięknie nie zdobi oka jak „firanka” czarnych, długich rzęs. Ale nie każdy może się cieszyć z takiej oprawy oczu. Niektórzy z natury mają krótkie i rzadkie rzęsy, wówczas rozwiązaniem jest dobra maskara. Niestety u innych nie najładniejszy wygląd rzęs to konsekwencja np. złej pielęgnacji, urazów mechanicznych lub chorób. W jaki sposób można poprawić kondycję rzęs? 

Spis treści:

wypadanie rzęs

Przyczyny wypadania rzęs

Rzęsy pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona gałki ocznej przed różnymi zanieczyszczeniami, kurzem, drobnoustrojami i ciałami obcymi. Niestety włoski te są narażone na wiele czynników, które działają na nie niekorzystnie. Nie chodzi tu wyłącznie o urazy mechaniczne i kosmetyki, jako przyczyny wypadania rzęs nierzadko wskazuje się choroby i infekcje. Dlaczego wypadają rzęsy?

Czynniki zewnętrzne

Najczęstsze czynniki powodujące wypadanie rzęs to urazy mechaniczne. Dochodzi do nich, gdy zbyt intensywnie pocieramy powiekę podczas demakijażu, a także w sytuacji, gdy często zdarza się nam trzeć oko, np. wypadające rzęsy można zauważyć u alergików w sezonie pylenia, większość z nich nie potrafi bowiem zapanować nad pocieraniem swędzących oczu.

Czy rzęsy wypadają z powodu złej pielęgnacji i ich malowania? Tak, to częsta przyczyna ich złej kondycji. Rzęsom nie służy wielogodzinne noszenie ciężkiego makijażu, a zwłaszcza niezmywanie go na noc oraz używanie wodoodpornej maskary. Wypadanie rzęs może być efektem stosowania drażniących kosmetyków do mycia, pielęgnacji i makijażu, noszenia sztucznych rzęs, alergii na tusz lub inne preparaty, w tym na klej do mocowania sztucznych rzęs.

Do czynników zewnętrznych wpływających na zwiększone wypadanie rzęs zalicza się także chemio- i radioterapia oraz niektóre leki. Utrata włosków na powiekach jest częstym skutkiem ubocznym przyjmowania retinoidów, metotreksatu, niektórych leków przeciwzakrzepowych, leków immunosupresyjnych oraz beta-blokerów.

Jako przyczyny wypadania rzęs wskazuje się niedobory żywieniowe, nieprawidłowe nawodnienie organizmu, nadużywanie alkoholu. Zwiększone wypadanie rzęs może być efektem przewlekłego stresu i niedoborów snu. W przypadku problemu stres a wypadanie rzęs należy jeszcze wspomnieć o trichotillomanii, czyli zaburzeniu psychicznym polegającym na niekontrolowanym i przymusowym wyrywaniu włosów, brwi lub rzęs. Przyczyny tego zaburzenia są złożone, ale stres jest zwykle jednym z czynników, który nasila jego objawy.

Przyczyny wewnętrzne i zdrowotne

Wiele problemów zdrowotnych objawia się wypadaniem rzęs, są to zarówno choroby dotyczące obszaru oka, jak i schorzenia ogólnoustrojowe. W pierwszej kolejności należy tu wymienić zapalenie brzegów powiek. Długotrwale utrzymujący się stan zapalny brzegów powiek wpływa na uszkodzenie mieszków włosowych rzęs. Wraz z nasiloną utratą rzęs obserwuje się zaczerwienienie i obrzęk powiek, pieczenie i swędzenie.

Nadmierne wypadanie rzęs może być związane z nawracającymi jęczmieniami, gradówkami, oczną postacią trądziku różowatego, z infekcjami oka o podłożu bakteryjnym, pasożytniczym (np. zakażenie nużeńcem) lub grzybiczym oraz z chorobami dermatologicznymi (np. atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry i kontaktowe zapalenie skóry). W rzadszych przypadkach przyczyną jest rak skóry.

Jeśli wypadanie rzęs nie jest jedynym objawem, towarzyszy mu także utrata włosów i brwi, przyczyną może być łysienie plackowate, czyli choroba autoimmunologiczna. W jej przebiegu organizm atakuje mieszki włosowe, co prowadzi do spowolnienia lub całkowitego zahamowania wzrostu włosów.

U wielu osób można wskazać na zależność wypadanie rzęs a tarczyca. Nadmierna utrata rzęs, brwi oraz włosów może pojawiać się zarówno w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Powodem wypadania rzęs, włosów i brwi mogą również być przewlekłe choroby zapalne, np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa.

Trzeba także zwrócić uwagę na kwestię wypadanie rzęs a hormony. W taki sposób mogą się objawiać np. zaburzenia związane z rozpoczęciem stosowania doustnej antykoncepcji lub zmiany zachodzące u kobiet przechodzących menopauzę oraz kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników. Często obserwuje się też wypadanie rzęs w ciąży.

Wpływ zabiegów kosmetycznych

Najwięcej szkód w wyglądzie rzęs robimy na własne życzenie. Nieprawidłowa pielęgnacja lub agresywnie wykonywany demakijaż mogą uszkadzać rzęsy oraz przyczyniać się do ich wzmożonego wypadania. Negatywny wpływ należy też przypisać nieumiejętnemu lub częstemu stosowaniu zalotki. Jednak jednym z najgorszych zabiegów, które możemy zafundować rzęsom, jest ich regularne przedłużanie i zagęszczanie.

Efekt takiego zabiegu bywa spektakularny, jednak cena, jaką płacą naturalne rzęsy, jest zbyt wysoka. Sztuczne włoski są doklejane do naturalnych, co powoduje ich obciążenie, a w efekcie osłabienie i wypadanie. Dodatkowo wiele kobiet nie przestrzega zaleceń i w niewłaściwy sposób dba o przedłużone i zagęszczone rzęsy. Warto też dodać, że u osób, które zazwyczaj śpią na jednym boku i podczas snu mocno wtulają głowę w poduszkę, widoczne jest wzmożone wypadanie rzęs z jednego oka.

Jak rozpoznać nadmierne wypadanie rzęs?

Zazwyczaj na górnej powiece jest około 120-250 rzęs, na dolnej jest mniej – około 50-150. Od razu trzeba dodać, że jedna rzęsa zauważona na policzku nie powinna budzić niepokoju. Rzęsy podobnie jak włosy wypadają i jest to zupełnie naturalny efekt związany z cyklem ich życia. Trzeba jednak wiedzieć, jak rozróżnić normalne wypadanie od nadmiernego.

Normalne wypadanie vs problem

Ile rzęs wypada dziennie? Zwykle każdego dnia tracimy 1-5 rzęs. A jak często wypadają rzęsy? Cykl ich wzrostu trwa około 12 tygodni, czyli jeden włosek przez tyle czasu zdobi i chroni oko, a następnie samoistnie wypada. Podsumowując, jeśli nie wypada więcej niż 5 rzęs dziennie, nie ma się czym martwić. Natomiast w sytuacji, gdy dochodzi do nagłej utraty większej liczby rzęs (tzw. madaroza), trzeba zareagować, gdyż przyczyną tego mogą być poważne problemy zdrowotne.

Typowe objawy osłabienia rzęs

Po czym poznać, że rzęsy są w złej kondycji? Ich nadmierne wypadanie sprawia, że są przerzedzone i wydają się cieńsze. Ponadto można zauważyć, że są bardziej podatne na łamanie i uszkodzenia, są też krótsze.

Kiedy udać się do dermatologa?

Co robić, gdy wypadają rzęsy? Jeśli martwi nas madaroza, warto się udać na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać kilka podstawowych badań, np. morfologię i oznaczenie poziomu hormonów oraz poziomu witaminy D, witaminy B i żelaza, może to pomóc ustalić przyczynę, od czego wypadają rzęsy.

Jeśli jednak obserwujemy takie objawy jak np. jednoczesne wypadanie włosów i rzęs oraz brwi, swędzenie i zaczerwienienie brzegów powiek, pojawienie się łusek u nasady rzęs, zmiany skórne w obrębie powiek, uczucie ucisku wokół oka, pogorszenie widzenia, konieczne mogą być konsultacje specjalistyczne, np. u dermatologa, trychologa, okulisty lub endokrynologa. Gdy dowiemy się, czemu wypadają rzęsy, można rozpocząć odpowiednie leczenie.

Pielęgnacja osłabionych rzęs

To, w jaki sposób na co dzień dbamy o rzęsy, ma ogromne znaczenie dla ich kondycji. Nie chodzi tylko o używanie specjalnych odżywek, ale o to, w jaki sposób wykonujemy makijaż i demakijaż, a także jakich kosmetyków używamy do pielęgnacji okolic oczu. Co zrobić, żeby rzęsy nie wypadały?

Codzienna rutyna pielęgnacyjna

Każdego dnia trzeba dbać o higienę okolic oczu. Powieki trzeba oczyszczać nawet wtedy, gdy nie nosimy makijażu. Do mycia twarzy warto wybierać żele lub emulsje, które nie zawierają drażniących składników i silnych detergentów i które są odpowiednie do stosowania na okolice oczu. Podczas oczyszczania należy delikatnie przemyć powieki, a następnie spłukać wodą. W przypadku osób, które mają problem z okolicą oczu (np. z nadmierną suchością powiek lub ze skłonnością do stanu zapalnego brzegów powiek), do ich higieny wskazane są specjalne chusteczki okulistyczne.

Dla wielu kobiet codziennością jest nakładanie makijażu. Należy więc wspomnieć o kwestii makijaż a wypadanie rzęs. Nie chodzi tylko o jego zmywanie. Kondycję rzęs może pogarszać nakładanie przeterminowanego tuszu lub zbyt częste i nieumiejętne używanie zalotek. Trzeba też przestrzec przed pożyczaniem kosmetyków do makijażu innym osobom i przed stosowaniem testerów w drogeriach, takie zachowanie może doprowadzić do infekcji, których konsekwencją jest wypadanie rzęs.

Skuteczne odżywki i serum

Jak zapobiec wypadaniu rzęs? Na rynku jest mnóstwo kosmetyków wpływających na poprawę kondycji rzęs. Jaką odżywkę wzmacniającą lub serum na porost rzęs warto wybrać? Od dłuższego czasu popularnością cieszą się odżywki do rzęs z bimatoprostem. Jest to wprawdzie lek na jaskrę, jednak jego „skutkiem ubocznym” jest wydłużenie, zagęszczenie i wzmacnianie rzęs. Jeśli chodzi o dobre odżywki do rzęs, to warto sięgać też po środki zawierające kompleks peptydowy, keratynę, argininę, kwas hialuronowy i witaminy – głównie witaminy B.

Demakijaż a zdrowie rzęs

Demakijaż w codziennej rutynie pielęgnacyjnej to etap, podczas którego rzęsy mogą najbardziej ucierpieć. Wiele osób mocno pociera powieki wacikiem nasączonym płynem micelarnym, aby dokładnie usunąć tusz. Warto jednak wiedzieć, że są inne sposoby na to, żeby dobrze domyć maskarę i to bez uszkadzania rzęs. Dużo lepiej sprawdzi się technika polegająca na tym, żeby wacik z preparatem do demakijażu chwilę potrzymać na powiece, a następnie delikatnie zsunąć w dół.

Dobrą alternatywą jest także usuwanie tuszu oraz pozostałych kosmetyków kolorowych z powiek za pomocą olejku do demakijażu. On szybko i skutecznie je rozpuści i usunie. Trzeba pamiętać, że demakijaż to konieczność, pozostawianie makijażu na noc bardzo szkodzi skórze, a w przypadku rzęs może doprowadzić do ich łamania lub wypadania.

Naturalne metody wzmacniania rzęs

Co na wypadające rzęsy stosować, aby uzyskać zadowalający efekt. Wcześniej wspomniane serum na porost rzęs z bimatoprostem jest powszechnie zachwalane, niestety nie mogą go stosować wszyscy, np. kobiety w ciąży i karmiące piersią. Alternatywą są naturalne sposoby na wypadające rzęsy, wśród których najlepszy jest tani i dostępny w każdej aptece olejek rycynowy.

Olejki i substancje aktywne

Olejek rycynowy na rzęsy to sposób znany już naszym babkom i prababkom. Działa on nawilżająco i odżywczo, przede wszystkim jednak wpływa na zahamowanie wypadania rzęs. Dodatkowo pobudza wzrost włosków, zagęszcza je i przyciemnia. Olejek rycynowy należy stosować codziennie wieczorem przed pójściem spać. Można go aplikować za pomocą palca lub dokładnie wyczyszczonej szczoteczki ze starego tuszu.

Naturalnymi środkami na poprawę kondycji rzęs są również inne oleje – olej kokosowy, olej arganowy, olej z czarnuszki, oliwa z oliwek, a ponadto wazelina. Można również na okolice oka aplikować maść z witaminą A, która jest przeznaczona do stosowania na ten obszar.

Masaż i stymulacja wzrostu

Pomocny może być też masaż stymulujący wzrost rzęs. W tym celu należy codziennie delikatnie masować opuszkami palców nasadę rzęs. Pomoże to pobudzić mikrokrążenie, poprawi pracę mieszków włosowych i lepiej odżywi cebulki włosowe. Taki masaż warto łączyć z aplikacją olejków lub odżywek do rzęs.

Dieta wspierająca zdrowie rzęs

Zanim sięgniemy po suplementy diety oraz inne preparaty, należy poprawić jakość codziennej diety. Jak wzmocnić rzęsy od zewnątrz? Trzeba zadbać np. o zwiększenie spożycia białka. Każdego dnia w menu powinny się znaleźć różnokolorowe warzywa i owoce, które dostarczą całego kompleksu witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty bogate w witaminy B, witaminę A, witaminę C, cynk, żelazo. W diecie nie może zabraknąć tłustych ryb morskich, olejów roślinnych, nasion, pestek i orzechów, czyli źródeł drogocennych kwasów Omega-3, Omega-6 i Omega-9.

Profesjonalne metody walki z wypadaniem rzęs

Wyeliminowanie przyczyn powodujących uszkadzanie rzęs oraz rozpoczęcie kuracji wzmacniającej nie przyniosą natychmiastowej poprawy. Właściwie każda odżywka do rzęs na wypadanie potrzebuje przynajmniej miesiąca, aby widoczne były pierwsze efekty. Co zrobić, aby wspomóc wdrożone działania? Jak doraźnie poprawić wygląd rzęs?

Zabiegi kosmetyczne

Gdy rzęsy są przerzedzone, cienkie i krótkie, można skorzystać z zabiegów kosmetycznych. Mimo że efekt najbardziej wyraźny byłby przy przedłużaniu i zagęszczaniu rzęs, to jednak osłabione naturalne włoski mogłyby tego nie wytrzymać i finalnie ich stan tylko by się pogorszył. Mniej inwazyjne wydaje się laminowanie i farbowanie rzęs. Oba te zabiegi sprawiają, że rzęsy są bardziej wyraziste.

Suplementacja – witamina B3, B5 i biotyna

Dieta jest najlepszym źródłem składników odżywczych, ale czasem nie jest wystarczająca, aby uzupełnić niedobory witamin lub minerałów. Wypadanie rzęs a brak witamin to częsty problem, który może wymagać odpowiedniej suplementacji. Jakie są najlepsze preparaty na rzęsy? Okazuje się, że o rzęsy można dbać, stosując dostępne w aptekach suplementy na mocne włosy. Ważne, aby wybierać produkty o bogatym składzie, który zapewni wzmacnianie rzęs. Kluczowe są oczywiście witaminy B – zwłaszcza B3, B5, B12 i biotyna, witaminy – A, C, D i E, cynk, selen, miedź, krzem, a także aminokwasy siarkowe.

Farmakologiczne wsparcie

W sytuacji, gdy wypadanie rzęs jest związane z istniejącymi chorobami oczu, skóry lub schorzeniami ogólnoustrojowymi, konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W takich przypadkach jedynym sposobem na zahamowanie wypadania rzęs jest wyleczenie lub opanowanie choroby pierwotnej.

Wypadanie rzęs, tak jak wypadanie włosów, jest normalnym procesem. Jeśli jednak wyraźnie widać ubytki na powiekach, należy coś z tym zrobić. Najczęściej wypadające rzęsy świadczą o tym, że nieumiejętnie wykonujemy demakijaż lub mamy niedobory niektórych witamin i minerałów. Jednakże zdarza się, że jest to objaw poważniejszych schorzeń. Jeśli istnieją jakiekolwiek powody, aby podejrzewać u siebie chorobę, należy się zgłosić do lekarza.

 

mgr farm Jarosław Buczarski
Autor wpisu: mgr farm. Jarosław Buczarski Farmaceuta z wykształcenia i zamiłowania, zwolennik rozszerzonej opieki farmaceutycznej. Zainteresowania: medycyna, chemia leków, zdrowie, opieka farmaceutyczna.

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2025

Polecane produkty

pixel